Dnes Sobota - skorojasno 5°C
Zítra Neděle - zatazeno 2°C
Sobota 16. 10. 2021
Svátek má Havel
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Zájem o víceletá gymnázia v metropoli proti jiným regionům dál narostl
Gymnázium Budějovická. Foto: Draceane / Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0

Zájem o víceletá gymnázia v metropoli proti jiným regionům dál narostl

Dominantní zájem o studium víceletých gymnázií v Praze ve srovnání s jinými regiony letos dál narostl. Zatímco v některých regionech kvůli epidemii covidu-19 uchazečů o víceletá gymnázia meziročně ubylo, v Praze jich na šestiletá gymnázia přibylo a na osmiletá byl jejich pokles poměrně malý.

V republikovém průměru se na osmiletá gymnázia hlásilo 15 procent žáků pátých tříd, v Praze to byl dvojnásobek. Zájem o šestiletá gymnázia projevilo v průměru kolem pěti procent žáků sedmých tříd, v hlavním městě víc než trojnásobek. Vyplývá to z analýzy Cermatu k jednotným přijímacím zkouškám. Podle jeho dat z minulých let dosahují uchazeči v Praze ve srovnání s ostatními kraji u zkoušek také největšího počtu bodů.

Jednotné přijímací zkoušky na víceletá gymnázia se letos konaly 5. a 6. května. Na osmiletá gymnázia se podle Cermatu přihlásilo 17.480 uchazečů, což je o 1801 méně než loni. Přihlášek na šestiletá gymnázia ubylo meziročně 116, podalo je 5344 žáků. Snížení zájmu je podle Cermatu reakcí na několik měsíců trvající výuku na dálku kvůli epidemii covidu-19.

V případě osmiletých gymnázií zaznamenaly úbytek uchazečů všechny kraje. Vedle Pardubického a Karlovarského kraje, kde byl pokles minimální, vykázala nejnižší meziroční rozdíl Praha. Činil 3,6 procenta. Naopak největší úbytek se projevil v Libereckém kraji, a to zhruba 21 procent.

Dlouhodobé dominantní postavení Prahy se tak mírně zvětšilo. Ve srovnání s republikovým průměrem je v ní relativní zájem o osmiletá gymnázia zhruba dvojnásobný a ve srovnání s Libereckým, Moravskoslezským či Ústeckým krajem trojnásobný.

Průměrný celorepublikový převis poptávky po osmiletých gymnáziích klesl proti loňsku z 206 na 187 uchazečů na 100 plánovaných míst v prvním ročníku školy. Na 100 míst na pražských a středočeských gymnáziích připadlo 231 zájemců, což je o přibližně 40 procent víc než ve zbytku ČR.

Zhruba 14 procent přihlášek do hlavního města podle Cermatu podali žáci z mimopražských, většinou středoškolských základních škol.

Počet uchazečů o šestiletá gymnázia klesl v ČR meziročně o 2,1 procenta. V Praze, kam směřuje 43 procent veškeré poptávky po těchto školách, zájem ale naopak vzrostl o 4,4 procenta. Průměrný převis poptávky stoupl v metropoli z 376 na 393 na 100 plánovaných míst, v celorepublikovém průměru klesl z 227 na 222.

Kolem šestiny přihlášek do Prahy podali žáci z okresů mimo hlavní město. Zatímco v průměru ČR projevilo zájem o šestiletá gymnázia pět procent žáků sedmých tříd, v Praze to bylo kolem 17 procent. Nadprůměrných hodnot dosáhl ještě Jihomoravský a Královéhradecký kraj, a to šest až devět procent.

Odborníci upozorňují, že šance na vzdělání v Česku výrazně ovlivňuje sociální a ekonomické postavení rodičů. Z dat Cermatu plyne, že uchazeči v Praze mají proti jiným regionům u jednotných přijímacích zkoušek nejlepší výsledky.

Loni byl například na osmiletém gymnáziu průměrný výsledek v češtině za celou ČR 57,3 procenta, v Praze 62,7 procenta. V matematice byl republikový průměr 51,3 procenta a v hlavním městě 57,7 procenta. Na víceletá gymnázia mimo metropoli se často dostávají i děti, které v Praze zůstanou hluboko pod hranicí pro přijetí.


Autor: ČTK

Praha 1: Uzavření úřadu

14. října 2021 v 10:47

Radnice první městské části informovala, že v pátek 29. října bude úřad městské části Praha 1 u provozně-technických důvodů uzavřen.

Praha 1 zřídila kontaktní místo pro řešení problémů s krátkodobým ubytováním

13. října 2021 v 10:39

Obyvatelům Prahy 1, postiženým negativními dopady krátkodobého ubytování v bytech, je určeno nové kontaktní místo zřízené při Výboru proti vylidňování centra a pro podporu komunitního života Zastupitelstva Prahy 1.

Téma předškolního a školního vzdělávání na setkání v Praze 5

12. října 2021 ve 23:07

Tisková konference a setkání s aktéry MAP se bude konat 14. října od 16 hodin v ZŠ a MŠ Kořenského. Tématem bude předškolní a školní vzdělávání.

Veřejné projednání návrhů participativního rozpočtu Prahy 15

12. října 2021 ve 14:01

Pokud vás zaujaly návrhy v participativním rozpočtu a máte k návrhům otázky a připomínky, přijďte a diskutujte o nich s navrhovateli a zástupci radnice Prahy 15.

Další články
Nahoru