dnes
Sobota - zatazeno
8°C
zítra
Neděle - obcasny-dest
5°C
pozítří
Pondělí - skorojasno
4°C
Rozhovor: zájem o sociální podnikání v Praze roste
Ředitel Centra sociálních služeb Praha Tomáš Ján. Foto: archiv

Rozhovor: zájem o sociální podnikání v Praze roste

„O pomoci znevýhodněným skupinám obyvatel se konečně začíná v poslední době víc mluvit, a to je dobře,“ říká v rozhovoru Tomáš Ján, ředitel Centra sociálních služeb Praha. Příspěvková organizace hlavního města Prahy se snaží mezi firmami a podnikateli šířit povědomí o sociální ekonomice. Situace v České republice se prý i v této oblasti zlepšuje, ale pořád jsme na začátku cesty.

Naše společnost v poslední době hýří odbornými termíny, ve kterých se občas laik ztratí. Co si máme představit pod pojmem sociální ekonomika nebo sociální podnikání?
Jde o podnikání, které prospívá společnosti v dané lokalitě. Prospěšné může být třeba tím, že zaměstnává lidi, kteří na běžném trhu práce hledají uplatnění velmi těžko – rodiče po mateřské, dlouhodobě nezaměstnaní, absolventi, lidé bez domova nebo tělesně postižení. Existují úspěšné a prosperující sociální firmy, které právě těmto lidem dávají práci, a tento fakt lze využít jako konkurenční výhodu.

Máte představu o tom, kolik firem v Praze se nějakým způsobem sociální ekonomikou zabývá?
To je těžké určit, protože definice, které zatím vznikly, nemají žádnou oporu v zákoně. Pokud vím, tak v Praze se k sociálnímu podnikání hlásí více než 30 podnikatelů a firem. Důležité je, že jejich počet roste a my se jim v rámci projektu Podpora rozvoje sociální ekonomiky snažíme pomáhat bezplatným poradenstvím, kurzy a pořádáním workshopů, na kterých představujeme úspěšné sociální podniky. Na praktických příkladech se účastníci těchto setkání můžou přesvědčit, že to zkrátka funguje.

Můžete uvést nějaké konkrétní příklady sociálních podniků?
Hodně úspěšný je projekt Pragulic – Poznej Prahu jinak!, v němž se pražskými průvodci stali lidé bez domova. V Praze skvěle funguje také grafické studio Maturus, které zaměstnává hendikepované grafiky. Vznikají centra s prostory pro rodiče, kteří chtějí i na rodičovské dovolené pracovat, ale potřebují to zvládnout s dětmi. Jednou z prvních vlaštovek v této oblasti byl Ateliér Pexeso. Existují také prádelny nebo podniky, které poskytují zahradnické a úklidové služby, ale nejčastější formou sociálního podniku jsou kavárny. Bohužel nemohu vyjmenovat všechny, nicméně na webových stránkách projektu najdete jejich přehled.

Proč si myslíte, že má sociální ekonomika budoucnost?
Třeba proto, že sociálnímu podnikání se věnují extrémně kreativní a schopní jedinci s vysokými morálními hodnotami. Sociálnímu podnikání navíc pomáhá Evropský sociální fond, ze kterého je financován i projekt Podpora rozvoje sociální ekonomiky a který realizujeme pro Magistrát hlavního města Prahy. Samozřejmě chápu, že vybudovat a úspěšně provozovat sociální podnik nemůže každý z nás, ale všichni můžeme již vzniklé podniky podporovat tím, že občas využijeme jejich služeb.


Další články
Nahoru