dnes
Pondělí - zatazeno
6°C
zítra
Úterý - zatazeno
7°C
pozítří
Středa - polojasno
4°C
Zájem o práci vězňů je vysoký, v třídírně papíru pracují na dvou směnách
Vězni v třídírně odpadu. Foto: archiv

Zájem o práci vězňů je vysoký, v třídírně papíru pracují na dvou směnách

Zájem o práci vězňů je v Česku vysoký, poptávka firem převažuje nad počtem těch, kteří mohou a smějí pracovat. Práce odsouzených se dobře osvědčila například v třídírně odpadů Pražských služeb v Chrášťanech u Prahy.

Vězni z Ruzyně zde pracují na dvou směnách denně, ranní a odpolední. Na každé jich je až pět. Noční nemají kvůli svému režimu povolenu. „Stejný počet vězňů u nás pracuje v provozovně třídění odpadu Pod Šancemi. Denně je to tedy dohromady až dvacet vězňů,“ informoval mluvčí společnosti Radim Mana. Odsouzení třídí papír, ten se následně lisuje a putuje do papíren k opětovnému využití.

Podle statistik pracuje v tuzemsku více než 54 procent práceschopných vězňů. Měsíčně si vydělají v průměru 4500 korun. Jde o vězně, kteří byli odsouzení za drobné delikty a nemusí nad nimi být přísný dozor. Určitě zde nepotkáte například sexuální násilníky nebo vrahy.

Už se v Česku stalo, že někdo pokušení utéci podlehl, ale jde o výjimečné případy. Například na konci března pátrala policie několik dní po uprchlém vězni, který byl na nestřeženém pracovišti na dálnici D10.

„My jsme s vězni na našich spokojeni a máme s nimi dobrou zkušenost. Po krátkém zaučení dobře vědí, co mají dělat. Není to nic složitého. Do budoucna bychom se nebránili třeba tomu, aby u nás vězni pracovali třeba jako metaři. Ale je to běh na delší trať,“ pokračoval Radim Mana. Nejednalo by se o novinku.

Už letos v únoru přišla městská část Praha 2 ve spolupráci s Vězeňskou službou ČR a úklidovou firmou Komwag s pilotním projektem, v rámci kterého čtyři vězni zametají ulice a další čtyři pomáhají ve spalovně s tříděním svezeného odpadu.

Zaměstnávání vězňů je podle odborníků jedním z kroků k potlačování jejich recidivy. Odsouzení totiž v mnoha případech zůstávají pracovat v podniku, i když už jejich trest skončil.

Ve středočeských věznicích je zaměstnanost vězňů často nadprůměrná, například v Oráčově na Rakovnicku přesahuje 60 procent, ve Vinařicích na Kladensku je 60 procent. V pražské Ruzyni se zaměstnanost dokonce blíží 70 procentům. Právě z této věznice jezdí odsouzení pracovat do Chrášťan.

V České republice pracuje ze zhruba 15 000 práceschopných vězněných osob 8169. Celkem je v tuzemských věznicích asi 22 800 lidí včetně těch, kteří jsou ve vazbě.


Další články
Nahoru