Dnes Středa - zatazeno 7°C
Zítra Čtvrtek - polojasno 10°C
Středa 28. 2. 2024
Svátek má Lumír
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Zájem o plně vybavené nájemní bydlení poroste, investuje se do něj stále víc
Bytová výstavba v Praze. Ilustrační foto: archiv

Zájem o plně vybavené nájemní bydlení poroste, investuje se do něj stále víc

S rostoucím počtem lidí bydlících v nájmu poroste také zájem o takzvané institucionální nájemní bydlení. Jde o plně vybavené byty připravené k okamžitému nastěhování a primárně vystavěné nikoliv za účelem prodeje, ale pronájmu. Tento způsob bydlení je dražší než klasické nájemné, přesto tempo pronajímatelů a investorů institucionálního bydlení v Česku roste. Kromě Prahy by se mohlo začít rozvíjet také v univerzitním Brně. Vyplývá to z pravidelného reportu realitně-poradenské společnosti BTR Consulting.

„V Británii a Severní Americe se Build to Rent (BTR) sektor vyznačuje tím, že jsou byty plně vybavené, a Česká republika tento trend následuje. Důvodem je, že nájemní trh v Česku je zastaralý a neatraktivní. Většina bytů je stará a majitelé se o ně tolik nestarají," uvedla zakladatelka BTR Consulting Zuzana Chudoba.

Kromě plně vybavených bytů může institucionální nájemní bydlení také nabízet řadu služeb. V domě mohou být například sdílené relaxační prostory, fitcentra a bazény. Také kvůli tomu je průměrné nájemné v BTR sektoru výrazně vyšší. Podle dat BTR Consulting a společnosti Deloitte činilo na konci roku 2023 v Praze 542 korun za metr čtvereční, zatímco u běžných bytů to bylo 401 korun. K hodnotě se pak musí ještě připsat cena poplatků za energie a stočné, která se pravidelně zvyšuje a na konci roku dělala 158 korun za metr čtvereční.

Zájem o stavbu bytů určených k okamžitému pronajmutí se podle Chudoba v Česku zvyšuje. Důkazem mohou být například transakce, které loni uskutečnily největší čeští institucionální nájemci. V Praze je největším nájemcem v segmentu izraelská AFI s 859 byty.

Velkým hráčem je ale také Trigema, která takto pronajímá 140 bytů v karlínském Fragmentu a dalších 860 bytů připravuje. K trend se chce připojit také Dostupné bydlení České spořitelny, připravuje 693 bytů. Pozadu nechce zůstat ani katolická církev. Pražské arcibiskupství přes platformu XPlace na začátku letošního února koupilo 111 nových bytů a 521 dalších bytů se koupit chystá.

Na počátku rozvoje BTR segmentu je podle Chudoba také Brno. Momentálně se rozvijí v centru města, ale jde převážně o zrekonstruované činžovní domy. I tam je nájemné výrazně dražší. Za metr čtvereční bez poplatků člověk zaplatí 517 korun, zatímco průměr je 325 korun.

„Brno bychom neměli podceňovat, protože se jedná o univerzitní město a z našich průzkumů vyplývá, že pro studenty je tu nedostatek bytů. Dále tu mají také pobočky některé zahraniční společnosti, jejichž manažeři chtějí hezky bydlet," dodala Chudoba.

V Brně provozují institucionální nájemní bydlení například některé finančně zajištěné rodiny. V centru ale připravuje 137 nájemních bytů také developer Crestyl.

Do roku 2030 by v nájmu mohla podle BTR Cnsulting bydlet čtvrtina Čechů. Tvrdí to také Asociace nájemního bydlení, podle které se počet lidí žijících v nájmu může letos zvýšit o nižší desítky tisíc.


Autor: ČTK

PVK oslaví světový den vody

Dnes v 11:37

Pražské vodovody a kanalizace oslaví Světový den vody Dnem otevřených dveří v Muzeu pražského vodárenství v areálu Podolské vodárny. Akce se uskuteční v neděli 17. března.

Novoměstská radnice otevře vyhlídkovou věž

Dnes v 10:05

Vyhlídková věž Novoměstské radnice je v zimě z bezpečnostních důvodů uzavřena. Otevřena bude opět v první jarní den, 20. března.

Sobota: Polívkování na Smíchovské náplavce

Dnes v 06:30

Polívkování na Smíchovské náplavce se koná v sobotu 2. března od 10–18 hodin na Hořejším nábřeží na Smíchovské náplavce. 

Praha 6 koordinuje stavby v prostoru Baba centrum

Včera ve 21:27

Projekt Baba centrum byl zadán v roce 2022 na základě dohody investorů v území (provozovatelů) a městské části. Následně byla zadána studie, která měla za úkol zkoordinovat všechny záměry v území, zejména dopravního charakteru, navázat na studii hlavního města Baba 1932 a především nalézt dopravní...

Kino Lucerna hostí festival japonského filmu

Včera ve 13:51

Sedmnáctý ročník japonského filmového festivalu Eigasai s podtitulem Postupujte podle instrukcí probíhá do 3. března v Kině Lucerna. Představí Japonsko a svět jeho specifických pravidel, přinese i oblíbené workshopy, kde si budou moci návštěvníci sami vyzkoušet ryze japonské dovednosti. Všechny...

Praha 1: Protipovodňové cvičení na ochranu Žofína

Včera v 08:16

Praha 1 a Jednotka SDH Praha 1 zvou na protipovodňové cvičení ochrany Žofína.

Smetana Party na piazzettě

Včera v 07:57

Na piazzettě Národního Divadla se bude 2. března slavit 200. výročí narození skladatele Bedřicha Smetany. Z Národního divadla na velkoplošnou obrazovku bude živě přenášen slavnostní koncert Smetana Gala.

Exkurze na Bubenečské nádraží

Včera v 07:14

Vlaky na druhém nejstarším nádraží v Praze nestaví už 10 let. Brzy se do jeho prostor opět vrátí společenský ruch. Prohlédněte si proměnu bývalé nádražní budovy ve víceúčelové společenské centrum ještě dříve, než budou zrekonstruované prostory oficiálně...

Praha 4: Setkání na téma výstavby linky metra D

Včera v 06:48

Ve středu 28. února proběhne veřejné setkání na téma výstavby linky metra D a k tomu navázanému rozvoji Dolní Krče.

Praha 4: Veřejné setkání k parkování v Horní ulici a jejím okolí

26. února 2024 v 17:02

Veřejné setkání k řešení dopravy v klidu v Horní ulici a jejím okolí se uskuteční v úterý 27. února od 18:30 hodin v jídelně ZŠ Mendíků.

20 dní v Mariupolu

26. února 2024 v 10:26

Dokumentární snímek 20 dní v Mariupolu (UA, EN, CZ, EN), který můžete vidět 29. února v Kině 35, byl je nominovaný na Oscara. Po filmu následuje diskuse s odborníky.

Čištění šachet na Vojířově rybníčku

26. února 2024 v 09:54

V týdnu do 26. února proběhne čištění dvou stávajících betonových šachet na Vojířově rybníčku na Petříně.

Další články
Nahoru