dnes
Čtvrtek - oblacno
6°C
zítra
Pátek - prehanky-snih-dest
5°C
pozítří
Sobota - prehanky-snih
4°C
Zájem o cestování z nových zastávek předčil očekávání, nacpané vlaky nestíhají nápor
Křižování vlaků v Jinonicích. Foto: ŠJů / Wikimedia Commons

Zájem o cestování z nových zastávek předčil očekávání, nacpané vlaky nestíhají nápor

Zkušenosti z prvních dní provozu na vlakové lince S65, která jede z pražské Knížecí přes Hostivici do Rudné u Prahy přes nově otevřené vlakové zastávky Hostivice-Sadová, Hostivice-U hřbitova a Chýně, ukázaly, že zájem cestujících o nové vlakové spojení z této oblasti předčil všechna očekávání. Několikrát měly ranní vlaky do Prahy problém zvládnout v prvním týdnu provozu nápor cestujících. Od pondělí dojde k posílení nejvytíženějších ranních spojů.

„Věděli jsme, že je nové vlakové spojení z Chýně a Hostivice mnohem rychlejší než dosavadní autobusy, ale že na vlak začne chodit tolik lidí, že je bude mít problém pobrat, nikdo z nás nečekal,“ přiznává Pavel Procházka, pověřený řízením společnosti Ropid.

„Okamžitě jsme začali jednat s Českými drahami o bleskovém posílení dvou ranních vlaků. Spoje v 6:04 a v 7:11 s odjezdem z Rudné, které dorazí na Knížecí v 6:50 a 7:56, budou mít od pondělí dva vozy. Je to zatím provizorní řešení, které rychle vyřeší situaci u dvou nejplnějších spojů. Už se ale ukazuje, že i některé odpolední vlaky směrem z Prahy jsou opravdu hodně obsazené," pokračoval.

„Od pondělí 8. září proto budeme mít na týden ve všech vlacích průzkumníky, kteří budou sčítat pohyb cestujících na této lince. Na základě těchto statistik začneme hledat systémové řešení, jak dopravu na lince S65 posílit i v dalších částech dne.“

Kratší cesta než autobusem a metrem

Od 1. září začaly zastavovat vlaky na pěti nových vlakových zastávkách v oblasti Rudné a Hostivice (Rudná u Prahy zastávka, Chýně, Jinočany, Hostivice-Sadová a Hostivice-U hřbitova) a v souvislosti s tím se zcela změnily také jízdní řády na tratích Praha – Rudná u Prahy – Beroun a Praha-Smíchov Na Knížecí – Hostivice – Rudná.

Cesta vlakem z Chýně do Dejvic trvá nově s jedním přestupem v Hostivici pouze 28 minut (dosavadní cesta autobusy nebo autobusem a metrem trvala zpravidla 50 minut), na Smíchovské nádraží dojede vlak (s přestupem v Rudné) za 30 minut, Na Knížecí bez přestupu za 42 minut, na Masarykovo nádraží (s přestupem v Hostivici) za 38 minut.

Z nové zastávky u hostivického hřbitova trvá cesta do Dejvic jen 23 minut, na Masarykovo nádraží 33 minut a přímým vlakem Na Knížecí 37 minut. Například do Dejvic se dosud z této oblasti cestovalo spoji Pražské integrované dopravy přibližně 50 minut.


Další články
Nahoru