Dnes Pátek - zatazeno 18°C
Zítra Sobota - jasno 22°C
Pátek 29. 3. 2024
Svátek má Taťána
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Zahrádkářská osada Ořechovka slaví 87. narozeniny, usiluje o posílení památkové ochrany
Jedna ze zahradních chatek na Ořechovce. Foto: archiv

Zahrádkářská osada Ořechovka slaví 87. narozeniny, usiluje o posílení památkové ochrany

Dlouholetá tradice, která přetrvala všechny režimy v jedné z nejlukrativnějších pražských lokalit, může být příkladem pro ostatní. Zahrádkářská osada Ořechovka žije aktivním životem, do nějž zapojuje i školy, školky a univerzity. Pustila se do pátrání po stopách své minulosti a shromažďuje dobové dokumenty. A coby jedna z nejstarších a nejlépe udržovaných pražských kolonií nyní usiluje o posílení památkové ochrany některých prvorepublikových chatek. Mohly by se prohlásit kulturní památkou, částečně již chráněné jsou.   

Území zahrádkářské osady je zahrnuté v památkové zóně Vilová kolonie Ořechovka. To znamená, že by tam měly být zachovány stávající objekty a urbanistické struktury a teoreticky by se tam nemělo ani demolovat. Ale v praxi bývá památková zóna často nerespektována. 

„Osada vznikla v roce 1930 na pozemcích, které tu zbyly po stavbě železniční trati. Podmáčená pole ležící ladem, plná nepořádku po stavbě nikoho nelákala. Členstvo rodinných zahrádek na Vořechovce se tehdy pustilo do práce a svépomocí a na vlastní náklady tu vybudovalo zahrádkářskou kolonii,“ říká Josef Procházka, předseda kolonie Ořechovka. A dodává, že současní zahrádkáři jsou už třetí generací od dob zakladatelů.

Osada neslouží však jen jim. Nedaleké mateřské školy zde dělají vzdělávací programy, studenti architektury z ČVUT sem chodí na prohlídky. „Osada Ořechovka je v mnoha ohledech unikátní. Obdivuji zejména zachovalost a funkčnost prvorepublikových dřevěných přístřešků. Oceňuji i spolupráci osadníků se školami. Ukazuje se, že městské zahradničení je výborná příležitost pro posilování vazeb v místní komunitě a setkávání seniorů s dětmi,“ komentuje aktivity osady Petra Kolínská, náměstkyně pražské primátorky pro územní rozvoj a územní plán.

Odpůrci zahrádkových osad často hovoří o jejich uzavřenosti, neprostupnosti a výlučnosti. „Ve skutečnosti je však život mnohých kolonií úzce propojen s aktivitami dané lokality,“ vyzdvihuje Petra Kolínská. Zahrádky podle ní k velkoměstu patří i v 21. století. „Jsou plnohodnotnou součástí systému městské zeleně, šetří veřejné finance a obohacují městský životní styl. V Česku jsou již tradičním fenoménem, který bychom měli zachovávat a rozvíjet,“ věří Petra Kolínská.

Kolonie Ořechovka – devadesát let na stejném místě

Zahrádkářská kolonie Ořechovka je na Praze 6, v lokalitě mezi kinem Ořechovka a Buštěhradskou železniční dráhou. Založena byla v roce 1930. Na tehdy zdevastovaných pozemcích, které zanechala stavba železniční dráhy, ji postavilo svépomocí „členstvo rodinných zahrádek na Vořechovce“. Provoz kolonie posvětil Ústřední svaz, což byl předchůdce dnešního Českého zahrádkářského svazu, který letos slaví 60. výročí svého založení.

Pozemky, na nichž se zbytky po stavbě a úhor střídaly s bažinou, dnes zdobí vzrostlé stromy. Záhonky a upravované trávníky se mísí s drobnými stavbami zahrádkářů. Je pravděpodobné, že tehdejší radní byli upřímně rádi, že jim někdo tento nehostinný kout města dá do pořádku.

Lidé investovali svoji energii, čas i nemalé peníze do zahrádek během celého století. Dnes má kolonie Ořechovka kvalitní oplocení, upravované cesty, rozvod pitné vody i klubovnu se skladem materiálu. Vnitřní prostory jsou rozdělené nízkými plůtky na jednotlivé zahrádky. Ve dvou lokalitách má celkem 158 zahrádek, o něž pečuje 161 členů.

O chod samotné kolonie se stará sedmičlenný výbor dobrovolníků, kteří zajišťují nutnou správu, údržbu, pořádek a bezpečnost.  „Velkou pomocí je po všech stránkách Český zahrádkářský svaz a Městská policie. Ta dokonce dala svého strážníka zahrádkářům na pomoc. Má od kolonie klíče a nenechavcům při pravidelných kontrolách dává vědět, že tady to není pro ně to pravé,“ pochvaluje si Josef Procházka, předseda kolonie Ořechovka.

Na rozdíl od mnoha jiných osad, ta ořechovská přežila všechny změny režimů. „Jedna z možných domněnek je, že ji ochraňuje těsné sousedství se železnicí. Ta svým ochranným pásmem od osy kolejí brání jakékoliv zástavbě,“ říká Josef Procházka. „Z jedné strany koleje, z druhé kasárna. Kdo by chtěl stavět mezi takovými sousedy,“ dodává.

Při zahájení zpracování dnes ještě platného Územního plánu hlavního města, se sice objevil náznak možné likvidace kolonie.  Zahrádkáři se ale semkli a jimi jmenovaní zástupci vedli dlouhá jednání s úřady. Kolonie zůstala na svém místě.

„Tehdejší vedení Městské části Prahy 6 nám ústy svého starosty dalo vědět, že na zahrádky změnilo názor. Uznali, že město ke svému zdárnému fungování potřebuje nutně zeleň.  Městu jako takovému je zcela jedno, jestli je to zeleň parková, sadová nebo zahrádkářská,“ přibližuje vítězné okamžiky Josef Procházka. A zdůrazňuje, že právě zahrádkářská zeleň má proti těm ostatním tu přednost, že její údržba nestojí daňového poplatníka ani korunu. „Nejde o malé  peníze. V té době náklady na údržbu zeleně v Praze 6 byly srovnatelné s náklady na školství,“ zdůrazňuje.

Budoucnost kolonie určí nový územní plán

Kolonie má význam i pro mezigenerační setkávání a aktivní rekreaci. „Některé zahrádky navštěvují už třetí generace, vnuci a vnučky zakládajících členů. Kolonie patří neoddělitelně k jejich životu. Poznali zde lásku k přírodě, naučili se ji chránit a mnozí našli smysluplné využití svého volného času,“ vypočítává Josef Procházka.

Osadu na Ořechovce také pravidelně navštěvují děti z blízké mateřské školy. Seznamují se s tím, jak se pěstují kytičky, zelenina a mohou si zkusit i pečovat o záhonky. Blízkost zahrádkářské osady vyhovuje i Fakultě architektury ČVUT. Provádí zde prohlídky pro studenty, které zajímá její uspořádání i architektura. Navíc se budoucí architekti na vlastní oči přesvědčují o výhodnosti této formy zeleně pro život města.

Činnost zahrádkářů z Ořechovky ocenil i Český zahrádkářský svaz. Kolonii udělil stříbrnou medaili Celorepublikové rady za dosažené výsledky, zásluhy o Český zahrádkářský svaz a za obětavou práci pro rozvoj zahrádkářského hnutí.

Jaká bude budoucnost kolonie, určí připravovaný nový územní plán, takzvaný Metropolitní plán Prahy.  „Věříme, a všichni zahrádkáři pro to dělají maximum, aby dosavadní trend a situace zůstaly zachovány, a aby zdravý rozum a ušlechtilost tvůrců zvítězila nad mnohdy převážně jen developerskými aktivitami,“ uzavírá Josef Procházka.


Autor: TZ
Další články
Nahoru