Dnes Pátek - prehanky-dest 19°C
Zítra Sobota - bourky 20°C
Pátek 24. 5. 2024
Svátek má Jana
Pražské drby
Co se v Praze povídá
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Zahrádkáři roky sanovali skládku, teď jim hrozí, že o pozemky přijdou. Jde se na ruku developerovi?
Je jen těžko uvěřitelné, že v těchto místech byla na začátku osmdesátých let rozlehlá skládka. Foto: archiv

Zahrádkáři roky sanovali skládku, teď jim hrozí, že o pozemky přijdou. Jde se na ruku developerovi?

Pokud by na místě zahrádek ve Vinoři vznikl developerský projekt – bydlení pro tisíc lidí, městská část by se dostala do ztráty 50 milionů korun. Naopak, kdyby město schválilo možnost prodeje zahrádek tamnímu zahrádkářskému svazu, Vinoř by získala 7 milionů korun, které by stačily na výstavbu potřebné mateřské školy. Pro server Pražský patriot to uvedl starosta Vinoře František Švarc (ODS). Zároveň ocenil, že zahrádkáři vybudovali zahrádky ze skládky a díky nim to v městské části žije.

František Švarc 

Narodil se 8. ledna 1953.

Starostou městské části Praha-Vinoř je od roku 2006.

Je členem ODS.

Zastupitelé TOP 09 a ČSSD nepřipustili, aby se na jednání dubnového zastupitelstva dostal návrh na revokaci usnesení týkající se pozemků ve Vinoři. Zastupitelé totiž, také prostřednictvím jejich hlasů, v březnu odmítli prodat pozemky zahrádkářskému svazu Vinoř. Co si o tom myslíte?
Je to první ukázka modrých developerských desek.

Jakých desek?
Když nastoupil primátor Hudeček, řekl, že v šuplíku objevil modré developerské desky bývalého primátora Béma. Nikdy z nich nikdo nic neviděl a nyní z nich vykoukla radní Vorlíčková. Nejenže zastupitelé nepodpořili prodej zahrádkářům, ale právě radní Vorlíčková ještě uvedla, že mají snahu změnit územní plán – že tedy umožní, aby byl tento pozemek změněn na stavební plochu. Je to servilnost k developerovi.

zahradky-vinor1-nahled Nahrává to podle vás nějakému konkrétnímu developerovi?
Nevím, zda konkrétnímu, o modrých deskách nevím nic, ví to zřejmě jen primátor a radní, když o tom mluví. Uvidíme, zda a kterému konkrétnímu developerovi to nahraje.

Na skládce odpracovali zhruba milion hodin

Jedna z vinořských obyvatelek, Jana Kovářová, napsala otevřený dopis premiérovi Bohuslavu Sobotkovi a Miloslavu Ludvíkovi, který povede ČSSD do podzimních komunálních voleb. Zmiňuje tam mimo jiné, že zahrádky jsou dodnes centrem společenského dění. Můžete k tomu něco říci?
Naše spolky přispívají ke společenskému životu. Tak je tomu v každé vesnici, Vinoř jí byla dlouho, součástí Prahy je až od roku 1974. Spolky u nás mají obrovskou tradici, velmi přispěly ke společenskému životu. Speciálně naši zahrádkáři pořádají třikrát do roka výstavy: velikonoční, posvícenskou a vánoční. Obdivují je všichni občané z Vinoře i z okolí. Jsou to nádherné výstavy.

Jaká je další činnost vinořských zahrádkářů?
Organizují plesy, učí lidi poznávat přírodu, uskuteční se například akce Vinořský vandráček, kdy budou zahrádkáři lidem ukazovat, jak vypadá zelenina, jak vypadá ovoce, jak se co pěstuje. Činnost všech spolků je obrovským přínosem – kdyby jakýkoli spolek skončil, byla by to nevratná záležitost, která by negativně ovlivnila celospolečenský život. A není pravda to, co zahrádkářům odpověděl sociálnědemokratický zastupitel Poche – napsal jim, že pokud bychom jim zahrádkářskou kolonii prodali, zlikvidovali bychom je. To je nesmysl, my naopak chceme, aby zahrádky zůstaly navěky zakonzervované.

zahradky-vinor3-nahled Můžete přiblížit historii zahrádek ve Vinoři – zahrádkáři je prý doslova „vydupali“ ze skládky.
Zahrádkáři kdysi dostali obrovskou skládku, kterou kdyby mělo likvidovat hlavní město Praha, zaplatí za to 50 milionů korun. Zahrádkáři do dnešní doby na skládce odpracovali zhruba milion hodin, třicet let skládku sanují. Území dotáhli do krásného stavu. A primátor Hudeček jim řekne, že musí zahrádkářské osady řešit koncepčně a že v některých lokalitách je možná obytná zástavba, přičemž pozemky pak budou výrazně dražší? Je to pro tyto spolky poplašná zpráva těžkého kalibru. Má vůbec cenu, aby něco dělaly pro společnost, když pak přijde politik a celou třicetiletou práci jim vyhodí? Zahrádkářské kolonie mají 65letou tradici!

Čtěte také: Zahrádkáři začali před lety hospodařit na skládce ve Vinoři, TOP 09 a ČSSD se jim teď „odvděčily“ 

3500 korun za metr čtvereční zahrádkář nemůže dát

Vedení radnice hájí rozhodnutí neprodat zahrádky zahrádkářskému spolku tím, že se musí chovat jako dobrý hospodář.
Ano, říkají, že město se musí chovat jako dobrý hospodář a že zahrádkářské kolonie je možné změnit na stavební pozemky, čímž by cena za metr čtvereční podstatně stoupla. Radní Vorlíčková říká, že dnes je cenový odhad okolo 400 korun za metr čtvereční, přičemž, kdyby se proměnily na plochy stavební, bylo by to 3500 korun za metr čtvereční a město by z toho mělo nikoli sedm, ale padesát milionů korun. Jenže… Pokud by to byla stavební plocha, zahrádkáři by skončili, zlikvidovalo by je to. Žádný zahrádkář by si nemohl koupit kvůli pěstování mrkve metr čtvereční za 3500 korun. Pokud by se plocha za tuto cenu nabídla ke koupi, mohl by si to koupit jedině developer, nikdo jiný. Developer by pozemek využil do poslední mrtě, postavil by tam bydlení pro 1000 obyvatel.

zahradky-vinor2-nahled Co by to znamenalo pro Vinoř?
My bychom sice vydělali oněch 50 milionů, měli bychom ale nově 1000 obyvatel, což by znamenalo další investice pro mateřskou školu, pro školu, pro infrastrukturu, pro obchody či pro hřiště, což jsou investice zhruba za 100 milionů korun, i více. Takzvaný přínos z hospodářské činnosti paní Vorlíčkové by tedy byl minus padesát milionů korun, oproti plus 7 milionům, které bychom získali prodejem zahrádek zahrádkářskému spolku.

Jako řádný hospodář se rozhodně nechovají

Na co byste oněch sedm milionů použili?
Za sedm milionů bychom postavili mateřskou školu pro 40 dětí, které se letos do školky nedostaly, čímž by všichni obyvatelé měli školku pro své děti v místě bydliště a Prahu by to vůbec nic nestálo. Uspokojili bychom také všechny zahrádkáře, byli by spokojeni. Měli by svoje políčko, dál by pořádali výstavy. A my bychom neměli 1000 nových obyvatel a s tím spojené problémy.

Jaké další kroky hodláte v této věci učinit?
Budeme se určitě snažit nadále v tom něco konat, nerad bych ale nyní mluvil o konkrétních krocích.

svarc-starosta-vinor-nahled

Starosta Vinoře František Švarc

Vidíte naději v tom, že by se po podzimních volbách mohlo obměnit vedení pražského magistrátu?
Ano, samozřejmě. Počítáme s tím, že stávající vedení města končí. Co doposud dělali a dělají, je ostuda pro Prahu, jako řádný hospodář se rozhodně nechovají. Věřím, že po podzimních volbách nastoupí do vedení lidé, kteří budou chtít, aby Praha byla opravdu pro Pražany, nikoli jen pro vyvolené. Počítám s tím, že nové zastupitelstvo, které vzejde z podzimních voleb, vezme usnesení proti prodeji pozemků zahrádkářům zpět a prodej schválí.


Autor: Anna Skálová

Novým předsedou Kontrolního výboru Zastupitelstva MČ Praha 1 je Jonáš Felkl

Dnes v 16:20

Na svém zasedání v úterý 21. května zvolilo Zastupitelstvo MČ Praha 1 nového předsedu kontrolního výboru. Stal se jím zastupitel Jonáš Felkl (bez politické příslušnosti), který kandidoval za Praha 1 Sobě. Nahradil tak Pavla Čižinského rovněž z uskupení Praha...

10. mimořádné zasedání zastupitelstva Prahy 4 bude v pátek 24. května

20. května 2024 v 07:44

10. zasedání Zastupitelstva městské části Praha 4 se uskuteční v pátek 24. května od 9 hodin v zasedacím sále č. 301 v budově historické Nuselské radnice v Táborské ulici č.p. 500.

Další články
Nahoru