dnes
Středa - zatazeno
9°C
zítra
Čtvrtek - zatazeno
10°C
pozítří
Pátek - zatazeno
12°C
Víkend otevřených zahrad: Projděte se pod Hradem, u Úřadu vlády, zámku, škol i na dvorcích
V rámci Víkendu otevřených zahrad se budete moci podívat na běžně nepřístupné místo Jánského vršku pod Pražským hradem. Foto: archiv

Víkend otevřených zahrad: Projděte se pod Hradem, u Úřadu vlády, zámku, škol i na dvorcích

Víkend otevřených zahrad je akce, která vznikla ve Velké Británii a postupně se rozšířila do celé Evropy. Klade si za cíl otevírat běžně nepřístupné zahrady. Další ročník se koná již tento víkend. Do projektu se zapojjí i pražské zahrady. Můžete se podívat například do zahrady Úřadu vlády, zahrad pod Pražským hradem, ale třeba i do přírodní, bíle kvetoucí zahrady u vily, či do zajímavých školních zahrad.

„V České republice se do Víkendu otevřených zahrad zapojují jak běžně nepřístupné zahrady, tak i parky a veřejná prostranství, ve kterých se v průběhu dvou dní snažíme přiblížit veřejnosti jiným zajímavým způsobem zahrady,“ informují organizátoři.

Víkend otevřených zahrad v Praze – 13. a 14. června

Zahrady pod Pražským hradem (Valdštejnská 14, 118 00 Praha 1)
Palácové zahrady pod Pražským hradem se rozkládají na jižním svahu hradčanského návrší a jsou spojnicí mezi Pražským hradem a Malou Stranou. Komplex zahrnuje celkem pět zahrad – Ledeburskou, Malou a Velkou Pálffyovskou, Kolowratskou a Malou Fürstenberskou. Vznikly v průběhu 18. století, na jejich výzdobě se podíleli významní umělci doby českého baroka a raného klasicismu a množstvím teras, pavilonů, oranžerií a glorietů připomínají italské renesanční zahrady.

Do těchto zahrad se bude o víkendu platit standardní vstupné 80 korun (snížené padesát korun). V ceně je doprovodný program. Ten zahrnuje komentované prohlídky od 13 a 14 hodin.

Úřad vlády České republiky (Nábřeží Edvarda Beneše 4, Praha 1)
Zahrada projektovaná podle návrhu významného zahradního architekta Františka Thomayera původně sloužila chovancům akademie k odpočinku a sportu. Sportovní náčiní bylo odstraněno v souvislosti s využitím budovy akademie k vládním účelům po roce 1945. V současné době se na zahradě konají slavnostní přijetí zahraničních návštěv a v průběhu roku je veřejnosti uzavřena. V sobotu a neděli bude přístupná od 10 do 17 hodin.

Zahrada Strakovy akademie je chráněna jako památka UNESCO, protože se nachází na území pražského centra, které na prestižní seznam světového dědictví patří. Zároveň je společně se Strakovou akademií chráněna také jako kulturní památka České republiky.
V sobotu bude pro návštěvníky připravena hudební produkce studentů Konzervatoře Jaroslava Ježka.

Botanická zahrada Fakulty tropického zemědělství, Česká zemědělská univerzita v Praze (MČ Praha – Suchdol)
Botanická zahrada FTZ v areálu suchdolské univerzity disponuje unikátní a nejkomplexnější sbírkou užitkových rostlin tropů a subtropů v České republice. Jedná se o rostliny sloužící k přímé spotřebě, tedy ovoce, zelenina, obiloviny, luskoviny a dále jsou to textilní, technické, léčivé a aromatické rostliny. Ve sbírkách se nacházejí i rostliny kořeninové a harmonizující. Tato sbírka slouží hlavně pro výuku studentů FTZ, dále pro osvětu aktivně pracujících spolků pěstitelů tropických a subtropických užitkových rostlin a také pro exkurze studentů středních a základních škol. Otevřeno bude jen v sobotu od 8:30 do 15 hodin.

Soukromá zahrada Jánský vršek (Jánský vršek 13, Praha 1 – Malá Strana)
Zahrada se nachází u domu na Jánském vršku. Jde o zajímavý zahradní prostor uprostřed uliček pod Pražským hradem. Otevřeno bude oba víkendové dny od 11 do 23 hodin.

Trojský zámek, zámecká zahrada (Trojská 744/171a, Praha 7-Troja)
Zahrada bude otevřena oba víkendové dny od 10 do 19 hodin, připraveny jsou komentované prohlídky.

Zahrada cukrárny Alchymista (Jana Zajíce 7, Praha 7)
Součástí retro cukrárny a kavárny Alchymista na Letné je romantická zahrada ve vnitrobloku, která je zároveň součástí galerijní expozice pro exteriérové artefakty. Část zahrady s jezírkem a rybami je určena i pro posezení s konzumací pro hosty kavárny Alchymista. Galerii, cukrárnu a zahradu založila výtvarnice Kateřina Ebelová. Otevřeno je od 10:30 do 21:30.

Zahrada Logopedické škola – Don Bosco – Zažij vzdělání jinak (Lešenská 548, Praha 8)
Zahrada u internátu logopedické základní školy Don Bosco s herními, relaxačními a didaktickými prvky, napomáhající v logopedické terapii. Zahrada bude pro veřejnost otevřena v sobotu od 14 do 16 hodin. Doprovodné akce: sportovní aktivity na logopedické zahradě, logopedická poradna, výstava mladé výtvarnice Lucie Mičíkové, dobročinný bazárek, opékání vlastních buřtů, zpívání s Dášou.

Zahrada Fakultní MŠ při PedF UK (Na Výšinách, Praha 7)
Zahrada mateřské školy je pár desítek metrů od cukrárny Alchymista. Právě probíhá proměnou z běžné školkové zahrady na přírodě blízkou zelenou oázu uprostřed rušné pražské čtvrti, to vše za pomoci Nadace Proměny a za účasti rodičů. Přijďte se podívat na to, co se v rámci Nekonečného příběhu, jak se projekt jmenuje, již podařilo proměnit za použití minima finančních prostředků, ale zato s účastí aktivní komunity. Prezentována zde bude i budoucí podoba přírodní zahrady. Pro děti budou připraveny drobné výtvarné workshopy spojené se zahradou a její proměnou. Zahrada bude otevřena v neděli od 15 do 18 hodin.

Vila Sněženka (K Belvederu 951, Praha 5)
Přírodní zahrada, kde většina květin rozkvétá v bílé barvě, získala ocenění Zahrada roku 2012 od Svazu zakládání a údržby zeleně. Otevřena bude po oba víkendové dny od 14 do 18 hodin.

Základní škola Járy Cimrmana Lysolaje (Žákovská 164/3, Praha – Lysolaje)
Zahrada s členitým reliéfem vhodným pro různé aktivity dětí. Dále je zde množství biotopů, například vodní (jezírko s rybami, žábami, vodními rostlinami, napájené dešťovkou), keřový, k úkrytu ptactva i dětí, suchá zídka pro ještěrky, střevlíky a jiné živočichy. Zajímavé jsou stavbičky z živého vrbového proutí – iglú, tunýlek a altán. Nechybí ani divočina s jedlými dřevinami, loukou, broukovištěm a ptačími budkami. Majestátní atmosféru utváří množství vzrostlých stromů, dominuje nádherný buk. V užitkové zahradě jsou zakládány čtverečkové záhonky a pěstovány i netradiční plodiny. Zahrada bude otevřena oba víkendové dny od 9 do 12 a od 13 do 18 hodin.

Zámecké zahradnictví Ctěnice (Praha – Vinoř)
V těchto místech se zahradničí již déle než 500 let. Najdete zde štěpnici, vinici a zejména květnici se sbírkami vytrvalých zahradních květin, vzorovými záhony a maloobchodní školkou nabízející 2000 druhů trvalek zde vypěstovaných. V areálu zahradnictví se můžete seznámit s celým procesem vzniku zahradní půdy, množením a pěstováním trvalek. Nástěnka u vchodu podá komplexní informace k orientaci, historii i současnosti objektu. Otevřeno bude oba víkendové dny od 10 dp 18 hodin.

Otevřený záhonek Archangelská Kodaňská (Kodaňská 48 )
Z „partyzánského" záhonu před panelákem se pomalu, ale jistě stává zahrada, na níž se experimentuje a kompostuje. Volně přístupné kdykoli.

Kopřiva & Kopřiva – Ukázkový permakulturní projekt (K Podchodu 621/11, 104 00 Praha 22)
Permakulturně řešená zahrada u městského rodinného domu, zajímavá rekonstrukce stavby s pomocí slámy a hliněných omítek. Tento projekt bude cennou inspirací pro každého, kdo řeší v permakulturním duchu městskou zahrádku u rodinného domku, soužití několika generací, kde je třeba respektovat požadavky malých dětí, a také zachovat určitou úpravnost a úhlednost pozemku, a přitom aplikovat prakticky všechny obvyklé permakulturní postupy.
V sobotu otevřeno od 10 do 17, v neděli od 10 do 13 hodin.

Obytná ulice (Chomutovská, Praha 6 – Ruzyně)
Stačí málo k příjemnému bydlení – vzdát se chodníků ve prospěch živých rostlin. Ulice přebudovaná za přispění Prahy 6 spolu a obyvatel ulice. V sobotu od 10 do 18 hodin bude možné ochutnat plody dozrávající na ulici.


Další články
Nahoru