dnes
Pondělí - zatazeno
11°C
zítra
Úterý - zatazeno
16°C
pozítří
Středa - polojasno
16°C
Zahajovací večírek festivalu Tří sester nabídl kvalitní koncerty, Synové výčepu opakovaně přidávali
Koncert kapely Synové výčepu. Foto (4x): Viki Shock

Zahajovací večírek festivalu Tří sester nabídl kvalitní koncerty, Synové výčepu opakovaně přidávali

V areálu u bývalých branických ledáren začal včerejším „Večírkem pro nedočkavé“ festival Tři sestry 34 let Open Air.
curlies

Curlies

Po křtu nového videoklipu Tří sester k písni Bujará a setkání členů skupiny se skalními fanoušky zahrála mladá pražská pop punková skupina Curlies, jejíž produkci, připomínající americké klasiky neopunku Green Day, navíc ozvláštňoval dudák.

Klasický skotský nástroj dudy v poslední době v českém punku zažívá hojné časy (připomeňme například skupinu Pipes and Pints, která má dudy přímo v názvu). Kromě svižné a melodické muziky Curlies předvedli i zábavné texty na klasickou notu (třeba závěrečnou Pivo je palivo s hitovou ambicí).

Po Curlies vystoupila také mladá punková krev Velký voči. Tato pouze tříčlenná úderka z Plzeňského kraje, jenž má dlouholetou punkovou tradici (připomeňme tamní klasiky žánru E!E), pořádně přitvrdila, a to jak hudebně, tak textově. O zpěv se dělili všichni, často sborově. Hlavním zpěvákem však byl bubeník, což není úplně obvyklá kombinace.

Tento fakt mi připomněl zpívajícího bubeníka Vítězslava Vávru z 80. let, přezdívaného nezpívající nebubeník. Ale dost historie!

velky-voci

Velký Voči

Velký voči jsou naopak příslibem budoucnosti. Jejich texty se věnují nejenom pivu, ale i jiným „pochutinám". Například dle slov bubeníka text písně Sám sobě katem je „o šesti letech na kokainu." Doufejme, že to s ním kapela nepřežene, abychom si ji mohli užít i v budoucnu. Velký voči disponují i šikovným kytaristou s nápaditými vyhrávkami, což mají společné s hlavním tahákem čtvrtečního večera punkové slavnosti.

 

A tím byli Synové výčepů v čele s výtečným kytaristou a zpěvákem Rosťou Cermanem. Samozřejmě každý punkový fanoušek ví, že tato skupina byla skupinou enfant terrible českého punku Františka Sahuly, jenž na přelomu 80. a  90. let společně s Fanánkem vytvořil „ksicht" současného punk and pub rocku.

Dva kohouti na jednom smetišti však nikdy nevydrží dlouho pospolu, takže Sahula jakožto hitmaker na úrovni Fanánka se brzy osamostatnil a série alb, kterou natočil pod hlavičkou Franta Sahula a Synové výčepů se stala konkurencí Tří sester a zároveň další klasikou.

synove-vycepu-clanek

Synové výčepu

Je to již 11 let, co byl František Sahula zavražděn. Synové výčepů od té doby natočili dvě alba. Na prvním z nich se úlohy zpěváka zhostil Fanánek, na dalším Rosťa Cerman.

Na čtvrtečním koncertě tato role zůstala jen Rosťovi a skupina zahrála průřez největšími hity skupiny (Stíny na duši, Lambáda, Lidi házej kamení atd.), přičemž musela opakovaně přidávat.

 

První den festivalu Tři sestry 34 let Open Air tak dopadl na výbornou. Akce pokračuje dnes a zítra. Více informací o festivalu najdete na: www.trisestryopenair.cz.

program-tri-sesrtry-open-air-2019


Kutilové v Národopisném muzeu

Včera ve 14:52

Výstava je věnována fenoménu kutilství od minulého století do současnosti. Představuje jeho proměny od předmětů vyráběných v domácích dílnách za časů normalizace až po současnou tvorbu, která často využívá například 3D tiskárny.

Výstava: Nevěsta prodaná do ciziny

Včera ve 14:45

Výstava Nevěsta prodaná do ciziny prezentuje nejpopulárnější českou operu, Prodanou nevěstu Bedřicha Smetany, od prvního provedení v cizině v Petrohradě v roce 1871 ještě za autorova života, přes její triumf ve Vídni roku 1892 nebo uvedení v New Yorku s Emou Destinnovou v roce 1909 až po její...

Rembrandtovo dílo v paláci Kinských

25. září 2020 v 18:28

Portrét člověka, název výstavy Národní galerie Praha. Od 25. září můžete v paláci Kinských obdivovat více než sto děl mistra Zlatého věku holandské malby a grafiky. 

Tři dny, které se zapsaly do dějin Norska: Severské filmové čtvrtky uvádí film Králův nesouhlas

24. září 2020 v 09:12

Je duben roku 1940 a Hitlerova armáda postupuje na sever. Dánsko je rychle dobyto, ale Norsko tlaku odolává, třebaže je i samotný král Haakon VII. donucen uprchnout z Osla. Norské historické drama o třech útrpných dnech, během nichž se rozhodovalo o dalším osudu celé země, uvede v rámci Severských...

Na počest výročí narození žižkovského rodáka Seiferta se uskuteční vzpomínkový večer

22. září 2020 ve 13:21

V den výročí narozenin žižkovského rodáka, básníka, signatáře Charty 77, nositele Nobelovy ceny za literaturu Jaroslava Seiferta (23. 9. 1901 – 10. 1. 1968) se uskuteční vzpomínkový večer. 

Jak mi kamarád odjel autobusem. Koproducentem snímku Barbory Kočičkové je innogy

22. září 2020 v 11:44

innogy nekoprodukuje jen filmy slavných, zkušených a úspěšných režisérů. Podporuje rovněž tvorbu začínajících talentovaných filmařů. Innogy je spoluzakladatelem Filmové nadace, která má speciální kategorii Hvězda zítřka, kategorii pro scenáristy ve věku do 33 let, kteří dosud nemají realizovaný...

Zahrada Miluše Poupětové

22. září 2020 v 09:23

Miluše Poupětová, vlašimská rodačka, absolventka Vysoké školy umělecko-průmyslové v Praze a studijní stáže v italské Perugii, od roku 1991 učitelka na Umělecko-průmyslové škole na Žižkově náměstí, představila v pondělní 14. září svůj cyklus maleb pojmenovaný...

Bold Gallery prodlužuje výstavu Vlčina Lenky Černoty

22. září 2020 v 09:08

Ta, která maluje s vlky, tak lze charakterizovat originální umělkyni Lenku Černota. Její prozatím největší výstavu s názvem Vlčina v holešovické Bold Gallery bude možné navštívit až do 3. října. Nabízí zde průřez svou tvorbou s akcentem na poslední velkoformátová plátna, která maluje většinou...

Koncert: Sólo pro violu

20. září 2020 ve 21:02

První koncert nové sezony již 12letého cyklu komorních koncertů Hudba bez hranic se koná 24. září. Je věnován viole jako sólovému nástroji. Vynikajícího violistu Karla Untermüllera doprovodí soubor Martinů Strings Prague pod vedením Jaroslava Šonského.

Kniha roku: Hlasování ve čtenářské anketě je v plném proudu

17. září 2020 v 18:16

Druhý ročník čtenářské ankety Kniha roku, jejímž vyhlašovatelem je Nadační fond Čtení tě mění, je v plném proudu. Anketa vznikla v loňském roce, důvodem byla snaha ocenit nejen literární kvalitu knih, ale také jejich „oblíbenost" u běžných čtenářů. Právě oni zde totiž rozhodují...

Další články
Nahoru