dnes
Neděle - zatazeno
-1°C
zítra
Pondělí - zatazeno
3°C
pozítří
Úterý - jasno
3°C
Zahájil výstavbu garáží bez povolení, město mu přesto chtělo převést pozemky
Jednání Zastupitelstva hl. m. Prahy. Ilustrační foto: archiv

Zahájil výstavbu garáží bez povolení, město mu přesto chtělo převést pozemky

Na nevyjasněné okolnosti týkající se návrhu na převod části pozemku v katastrálním území Ruzyně z držení hlavního města Prahy do vlastnictví Andrey a Milana Fiľových upozornila na včerejším jednání pražského zastupitelstva předsedkyně občanského sdružení SOS koupaliště Lhotka Blanka Černá. Na návrh radního Jana Vašíčka (TOP 09), který materiál předkládal, nakonec zastupitelé dokument stáhli a nehlasovali o něm.

Předsedkyně SOS koupaliště Lhotka Blanka Černá uvedla, že z dokumentů vyplývá, že Fiľo ve své žádosti z května 2012 tvrdí, že obě nemovitosti nabyl v roce 2007, respektive 2011, a letos se rozhodl je rekonstruovat.

Fiľo v dokumentech uvádí, že při vyřizování stavebního povolení pro rekonstrukci a přístavbu spojovacího traktu mezi oběma nemovitostmi byl ze strany Technické správy komunikací upozorněn na skutečnost, že část oploceného území a část garáže se nacházejí minimálně od roku 1992 na pozemku v Ruzyni, který je ve vlastnictví Prahy.

Toto tvrzení však podle Černé vyvrací stanovisko Odboru dopravy a životního prostředí Úřadu městské části Prahy 6 z června 2012, v němž je uvedeno, že bylo provedeno místní šetření.

Bylo konstatováno, že do pozemku neoprávněně zasáhl vlastní stavbou právě vlastník přilehlých pozemků Fiľo, a to výstavbou garáží a oplocení pozemku. „Zda se tak stalo nedopatřením, nebo úmyslně, nám nepřísluší posuzovat,“ konstatuje odbor.

Jak se materiál mohl dostat na zastupitelstvo?

Blanka Černá se zastupitelů zeptala: „Je pravděpodobné, že pan inženýr Fiľo zahájil výstavbu garáží bez stavebního povolení a navíc na pozemku hlavního města. Jak je možné, že Rada hlavního města se spokojila s pouhým ´sdělením´ žadatele a nezahájila s ním správní řízení?“

„Jak si máme vysvětlit vstřícný přístup majetkové komise Rady a Rady v předchozím i současném složení k žádosti muže, jehož dceřiná společnost Eco-Investment klade na jednání s odborem inženýra Vašíčka o směně areálu koupaliště Lhotka za jinou nemovitost neoprávněně vysoké požadavky hraničící až s vydíráním?“ pokračovala.

„Naše občanské sdružení žádá, aby zastupitelé odmítli hlasovat o návrhu, dokud neproběhne řízení o záboru pozemku a výstavbě garáží bez stavebního povolení. Zastupitelstvo by nemělo připustit, aby neoprávněné jednání bylo následně legalizováno schválením koupě dotčeného pozemku bez jakéhokoliv postihu,“ uzavřela Černá.

Radní Vašíček proto nechal zastupitele hlasovat o stažení materiálu, ti stažení odhlasovali. Zastupitel František Adámek (ČSSD) řekl, že oceňuje postoj radního, ale nechápe, jak se materiál mohl na zastupitelstvo vůbec dostat.


Autor: Anna Skálová

Pražští zastupitelé odmítli stáhnout z programu jednání rozpočet metropole na rok 2019

13. prosince 2018 v 15:48

Opozičním ODS a ANO se nepodařilo prosadit vyškrtnutí návrhu rozpočtu na rok 2019 z programu dnešního jednání pražských zastupitelů. Po téměř dvouhodinové diskusi zastupitelé návrh v hlasování odmítli, uvedla ČTK. 

ODS: Nechceme, aby měla Praha 80 procent prostředků na investice zaparkováno v rezervách

13. prosince 2018 v 10:30

Na dnešní tiskové konferenci před jednáním pražského zastupitelstva představitelé zastupitelského klubu ODS kritizovali návrh rozpočtu hlavního města na rok 2019. Je podle nich málo ambiciózní.

ANO: Návrh pražského rozpočtu v aktuální podobě je pro nás nepřijatelný

13. prosince 2018 v 09:50

Na dnešní tiskové konferenci před jednáním pražského zastupitelstva představitelé zastupitelského klubu ANO prohlásili, že návrh rozpočtu hlavního města na rok 2019 toto opoziční hnutí nepodpoří. Rozpočet má být hlavním bodem programu jednání zastupitelstva, které začne v 10...

Další články
Nahoru