dnes
Neděle - zatazeno
14°C
zítra
Pondělí - prehanky-dest
10°C
pozítří
Úterý - zatazeno
10°C
Zahájil výstavbu garáží bez povolení, město mu přesto chtělo převést pozemky
Jednání Zastupitelstva hl. m. Prahy. Ilustrační foto: archiv

Zahájil výstavbu garáží bez povolení, město mu přesto chtělo převést pozemky

Na nevyjasněné okolnosti týkající se návrhu na převod části pozemku v katastrálním území Ruzyně z držení hlavního města Prahy do vlastnictví Andrey a Milana Fiľových upozornila na včerejším jednání pražského zastupitelstva předsedkyně občanského sdružení SOS koupaliště Lhotka Blanka Černá. Na návrh radního Jana Vašíčka (TOP 09), který materiál předkládal, nakonec zastupitelé dokument stáhli a nehlasovali o něm.

Předsedkyně SOS koupaliště Lhotka Blanka Černá uvedla, že z dokumentů vyplývá, že Fiľo ve své žádosti z května 2012 tvrdí, že obě nemovitosti nabyl v roce 2007, respektive 2011, a letos se rozhodl je rekonstruovat.

Fiľo v dokumentech uvádí, že při vyřizování stavebního povolení pro rekonstrukci a přístavbu spojovacího traktu mezi oběma nemovitostmi byl ze strany Technické správy komunikací upozorněn na skutečnost, že část oploceného území a část garáže se nacházejí minimálně od roku 1992 na pozemku v Ruzyni, který je ve vlastnictví Prahy.

Toto tvrzení však podle Černé vyvrací stanovisko Odboru dopravy a životního prostředí Úřadu městské části Prahy 6 z června 2012, v němž je uvedeno, že bylo provedeno místní šetření.

Bylo konstatováno, že do pozemku neoprávněně zasáhl vlastní stavbou právě vlastník přilehlých pozemků Fiľo, a to výstavbou garáží a oplocení pozemku. „Zda se tak stalo nedopatřením, nebo úmyslně, nám nepřísluší posuzovat,“ konstatuje odbor.

Jak se materiál mohl dostat na zastupitelstvo?

Blanka Černá se zastupitelů zeptala: „Je pravděpodobné, že pan inženýr Fiľo zahájil výstavbu garáží bez stavebního povolení a navíc na pozemku hlavního města. Jak je možné, že Rada hlavního města se spokojila s pouhým ´sdělením´ žadatele a nezahájila s ním správní řízení?“

„Jak si máme vysvětlit vstřícný přístup majetkové komise Rady a Rady v předchozím i současném složení k žádosti muže, jehož dceřiná společnost Eco-Investment klade na jednání s odborem inženýra Vašíčka o směně areálu koupaliště Lhotka za jinou nemovitost neoprávněně vysoké požadavky hraničící až s vydíráním?“ pokračovala.

„Naše občanské sdružení žádá, aby zastupitelé odmítli hlasovat o návrhu, dokud neproběhne řízení o záboru pozemku a výstavbě garáží bez stavebního povolení. Zastupitelstvo by nemělo připustit, aby neoprávněné jednání bylo následně legalizováno schválením koupě dotčeného pozemku bez jakéhokoliv postihu,“ uzavřela Černá.

Radní Vašíček proto nechal zastupitele hlasovat o stažení materiálu, ti stažení odhlasovali. Zastupitel František Adámek (ČSSD) řekl, že oceňuje postoj radního, ale nechápe, jak se materiál mohl na zastupitelstvo vůbec dostat.


Autor: Anna Skálová

Pražské hnutí ANO chce na zastupitelstvu řešit dopravu, má připraveno deset otázek

21. března 2019 v 10:03

Hnutí ANO dnes ráno na tiskové konferenci představilo 10 otázek týkajících se dopravy, na které se bude během jednání zastupitelstva ptát magistrátní koalice.

Pražská ODS navrhne vyvěšení izraelské vlajky

21. března 2019 v 09:55

Magistrát nedávno vyvěsil vlajku Tibetu a také NATO. Vedení Prahy zároveň rozhodlo, že na budovách magistrátu bude od 5. do 12. srpna i takzvaná duhová vlajka v rámci festivalu Prague Pride. V květnu při mezinárodním dni rodiny a v lednu při světovém dni manželství magistrát rovněž vyvěsí vlajky,...

Praha 5 zve na třetí zasedání Zastupitelstva městské části

20. března 2019 v 17:52

Zasedání se bude konat v úterý 26. března od 9 hodin v 6. patře budovy Štefánikova 13–15, v zasedací místnosti ZMČ.

Bývalého starostu Lomeckého v zastupitelstvu Prahy 1 nahradil Kračman

20. března 2019 ve 14:18

Bývalého starostu Prahy 1 Oldřicha Lomeckého (dříve TOP 09), který v politice skončil, nahradil v zastupitelstvu městské části bývalý radní pro kulturu a právník Filip Kračman (TOP 09), uvedla ČTK. Na svém posledním jednání to schválili radní městské části, kteří zároveň vzali na vědomí Lomeckého...

Zítra: Praha 11 zve na první jednání Kontrolního výboru Zastupitelstva MČ Praha 11

19. března 2019 v 07:01

První jednání Kontrolního výboru Zastupitelstva MČ Praha 11 je veřejné a koná se ve středu 20. března od 17 hodin v zasedací místnosti C Úřadu MČ Praha 11, Ocelíkova 672/1, 149 00 Praha – Háje.

Pražští lidovci mají nové vedení, předsedou byl zvolen Vít Šolle

17. března 2019 ve 20:33

Na sobotní volební Pražské městské konferenci KDU-ČSL došlo k výrazné obměně vedení. Předsedou pražské KDU-ČSL se stal učitel a zastupitel Prahy 5 Vít Šolle.

Další články
Nahoru