dnes
Pátek - zatazeno
18°C
zítra
Sobota - zatazeno
16°C
pozítří
Neděle - polojasno
18°C
Zahájil výstavbu garáží bez povolení, město mu přesto chtělo převést pozemky
Jednání Zastupitelstva hl. m. Prahy. Ilustrační foto: archiv

Zahájil výstavbu garáží bez povolení, město mu přesto chtělo převést pozemky

Na nevyjasněné okolnosti týkající se návrhu na převod části pozemku v katastrálním území Ruzyně z držení hlavního města Prahy do vlastnictví Andrey a Milana Fiľových upozornila na včerejším jednání pražského zastupitelstva předsedkyně občanského sdružení SOS koupaliště Lhotka Blanka Černá. Na návrh radního Jana Vašíčka (TOP 09), který materiál předkládal, nakonec zastupitelé dokument stáhli a nehlasovali o něm.

Předsedkyně SOS koupaliště Lhotka Blanka Černá uvedla, že z dokumentů vyplývá, že Fiľo ve své žádosti z května 2012 tvrdí, že obě nemovitosti nabyl v roce 2007, respektive 2011, a letos se rozhodl je rekonstruovat.

Fiľo v dokumentech uvádí, že při vyřizování stavebního povolení pro rekonstrukci a přístavbu spojovacího traktu mezi oběma nemovitostmi byl ze strany Technické správy komunikací upozorněn na skutečnost, že část oploceného území a část garáže se nacházejí minimálně od roku 1992 na pozemku v Ruzyni, který je ve vlastnictví Prahy.

Toto tvrzení však podle Černé vyvrací stanovisko Odboru dopravy a životního prostředí Úřadu městské části Prahy 6 z června 2012, v němž je uvedeno, že bylo provedeno místní šetření.

Bylo konstatováno, že do pozemku neoprávněně zasáhl vlastní stavbou právě vlastník přilehlých pozemků Fiľo, a to výstavbou garáží a oplocení pozemku. „Zda se tak stalo nedopatřením, nebo úmyslně, nám nepřísluší posuzovat,“ konstatuje odbor.

Jak se materiál mohl dostat na zastupitelstvo?

Blanka Černá se zastupitelů zeptala: „Je pravděpodobné, že pan inženýr Fiľo zahájil výstavbu garáží bez stavebního povolení a navíc na pozemku hlavního města. Jak je možné, že Rada hlavního města se spokojila s pouhým ´sdělením´ žadatele a nezahájila s ním správní řízení?“

„Jak si máme vysvětlit vstřícný přístup majetkové komise Rady a Rady v předchozím i současném složení k žádosti muže, jehož dceřiná společnost Eco-Investment klade na jednání s odborem inženýra Vašíčka o směně areálu koupaliště Lhotka za jinou nemovitost neoprávněně vysoké požadavky hraničící až s vydíráním?“ pokračovala.

„Naše občanské sdružení žádá, aby zastupitelé odmítli hlasovat o návrhu, dokud neproběhne řízení o záboru pozemku a výstavbě garáží bez stavebního povolení. Zastupitelstvo by nemělo připustit, aby neoprávněné jednání bylo následně legalizováno schválením koupě dotčeného pozemku bez jakéhokoliv postihu,“ uzavřela Černá.

Radní Vašíček proto nechal zastupitele hlasovat o stažení materiálu, ti stažení odhlasovali. Zastupitel František Adámek (ČSSD) řekl, že oceňuje postoj radního, ale nechápe, jak se materiál mohl na zastupitelstvo vůbec dostat.


Autor: Anna Skálová

Praha 10: Policisté a hasiči dostanou nové vybavení, strážníci peníze na motivační odměny

28. září 2019 v 19:59

Záchranářská obuv, balistické vesty i motivační odměny. Zastupitelstvo Prahy 10 tento týden schválilo nákup vybavení pro policisty a hasiče v celkové výši 600 tisíc korun. Na motivační odměny je určena částka 400 tisíc.

Další články
Nahoru