Dnes Čtvrtek - zatazeno 18°C
Zítra Pátek - obcasny-dest 18°C
Čtvrtek 23. 3. 2023
Svátek má Ivona
Zpravodajství
Novinky z hlavního města
Kapsářky obíraly lidi nastupující do vlaků, osudným se jim stal útok na Inda
Kapsářky se zaměřily na pražské hlavní nádraží. Foto: Karel Netolický

Kapsářky obíraly lidi nastupující do vlaků, osudným se jim stal útok na Inda

Pražští policisté před měsícem zadrželi pětici žen, které od prosince minulého roku společně páchaly kapesní krádeže v metropoli. Jejich revírem bylo především hlavní nádraží, to se jim také stalo osudným. O případu dnes informoval mluvčí pražské policie Jan Rybanský.

Na přelomu listopadu a prosince získali kriminalisté čtvrtého oddělení druhého policejního obvodu na základě své „práce v terénu“ informace o nové skupince žen páchající kapesní krádeže v centru metropole.

Tato zjištění následně potvrdily i záznamy kamer kde byly ženy při své činnosti zachyceny. A to jak v centru, tak především z prostor železniční stanice Praha hl. nádraží. Kriminalisté zjistili, že podezřelé ženy cílí na cestující odjíždějící na různá místa v zahraničí.

Scénář byl vždy stejný, společně si v prostorách nádraží vytipovaly oběť, kterou sledovaly až na nástupiště. Když poškozený nastupoval do vlaku, vytvořily na schůdkách, nebo v chodbičce umělou tlačenici, aby ho pak mohly lépe okrást.

„Ještě před odjezdem vlaku stihly i s lupem vystoupit a scénář několikrát zopakovat na jiné oběti. Činnost měly promyšlenou, dopoledne nádraží, jelikož v tuto denní dobu se zde pohybuje velké množství cestujících. Poté centrum, kde jsou turisté pořád,“ popsal mluvčí.

Podezřelé se podle něj na našem území dlouhodobě nezdržovaly, ale odjížděly a zase se vracely. „Nebylo tak lehké je vypátrat a zadržet. Kriminalisté navíc zjistili, že jejich skupina je dobře organizovaná, má svou hlavní vedoucí, která ostatním rozděluje práci,“ sdělil Rybanský.

Začátkem února však spadla klec a kriminalisté, kteří je již delší dobu sledovali, vyčkali, až budou pohromadě a poté je zadrželi. Zadržení proběhlo, kde jinde než na hlavním nádraží nedlouho poté, co se ženy pokusily okrást ve vlaku turistu z Indie.

„Dle zjištěných informací se jedná o profesionální kapsářky s bohatou trestní minulostí v zahraničí. Aby ztížily policii dopadení, užívají spoustu fiktivních jmen. Policisté také museli přistoupit k dobrému maskování, neboť zadržené si navzájem hlídaly okolí,“ sdělil mluvčí.

Velkým problémem kapesních krádeží na vlakovém nádraží je, že většina poškozených jsou cizinci a samotnou krádež zjistí až během jízdy vlakem. Událost buď vůbec nenahlásí, nebo ji nahlásí až v cílové stanici v zahraničí.

V tuto chvíli jsou ženy (ročníky narození 1990, 1992, 1995, 2000 a 2001, pozn. aut.), z nichž jsou dvě v jiném stavu, podezřelé z celkem pěti krádeží, a z další již byly obviněny.

„Na svůj další osud čekají ve vazbě. Policisté u nich navíc zajistili hotovost kolem sto padesáti tisíc korun v různých měnách,“ dodal policejní mluvčí.


Autor: Karel Netolický

Dva muži napadli na ulici třetího a způsobili mu bodnořezná zranění

Včera v 09:09

V neděli 5. března hodinu po půlnoci napadla dvojice mužů v Řehořově ulici po vzájemné hádce dvaačtyřicetiletého poškozeného a způsobila mu vážná bodnořezná zranění na různých částech těla. Zraněný byl následně převezen ZZS do nemocnice.

Požár vybavení bytu v přízemí obytného domu

3. března 2023 v 08:26

V ulici Jana Přibíka v Praze 9 zasahovali ve čtvrtek 2. března krátce po 19 hodině hasiči z několika jednotek u požáru vybavení bytu v přízemí obytného domu.

Parkovali na místech vyhrazených pro invalidy

2. března 2023 v 08:44

Během února strážníci z centra Prahy odhalili 7 řidičů, kteří neoprávněně využívali parkovací karty pro osoby tělesně postižené. Průkazy byly řidičům odebrány, v jednom případě vzniklo podezření na falzifikát, proto si případ převzala státní policie. V několika případech řidiči využívali průkaz po...

Jeden se zákazem, druhý pod vlivem

28. února 2023 v 16:37

V ulici Na Botiči si projíždějící autohlídka strážníků všimla vozidla vyjíždějícího z pěší zóny. O jeho řidiči strážníci věděli, že má vysloven zákaz řízení. Argument, že jel jenom kousek, mu nepomohl. Navíc nadýchal téměř půl promile.

Dlouhou chvíli si vyplnili ničením zastávky

28. února 2023 v 08:05

Trojice mladíků ve věku 14 a 15 let si zkrátila v sobotu před půlnocí čekání na noční spoj ničením informační tabule na zastávce MHD v Hlubočepské ulici. Vandalství nenechalo chladným svědka, který přivolal strážníky.

Další články
Nahoru