Dnes Neděle - skorojasno -6°C
Zítra Pondělí - oblacno -10°C
Neděle 3. 12. 2023
Svátek má Svatoslav
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
Kapsářky obíraly lidi nastupující do vlaků, osudným se jim stal útok na Inda
Kapsářky se zaměřily na pražské hlavní nádraží. Foto: Karel Netolický

Kapsářky obíraly lidi nastupující do vlaků, osudným se jim stal útok na Inda

Pražští policisté před měsícem zadrželi pětici žen, které od prosince minulého roku společně páchaly kapesní krádeže v metropoli. Jejich revírem bylo především hlavní nádraží, to se jim také stalo osudným. O případu dnes informoval mluvčí pražské policie Jan Rybanský.

Na přelomu listopadu a prosince získali kriminalisté čtvrtého oddělení druhého policejního obvodu na základě své „práce v terénu“ informace o nové skupince žen páchající kapesní krádeže v centru metropole.

Tato zjištění následně potvrdily i záznamy kamer kde byly ženy při své činnosti zachyceny. A to jak v centru, tak především z prostor železniční stanice Praha hl. nádraží. Kriminalisté zjistili, že podezřelé ženy cílí na cestující odjíždějící na různá místa v zahraničí.

Scénář byl vždy stejný, společně si v prostorách nádraží vytipovaly oběť, kterou sledovaly až na nástupiště. Když poškozený nastupoval do vlaku, vytvořily na schůdkách, nebo v chodbičce umělou tlačenici, aby ho pak mohly lépe okrást.

„Ještě před odjezdem vlaku stihly i s lupem vystoupit a scénář několikrát zopakovat na jiné oběti. Činnost měly promyšlenou, dopoledne nádraží, jelikož v tuto denní dobu se zde pohybuje velké množství cestujících. Poté centrum, kde jsou turisté pořád,“ popsal mluvčí.

Podezřelé se podle něj na našem území dlouhodobě nezdržovaly, ale odjížděly a zase se vracely. „Nebylo tak lehké je vypátrat a zadržet. Kriminalisté navíc zjistili, že jejich skupina je dobře organizovaná, má svou hlavní vedoucí, která ostatním rozděluje práci,“ sdělil Rybanský.

Začátkem února však spadla klec a kriminalisté, kteří je již delší dobu sledovali, vyčkali, až budou pohromadě a poté je zadrželi. Zadržení proběhlo, kde jinde než na hlavním nádraží nedlouho poté, co se ženy pokusily okrást ve vlaku turistu z Indie.

„Dle zjištěných informací se jedná o profesionální kapsářky s bohatou trestní minulostí v zahraničí. Aby ztížily policii dopadení, užívají spoustu fiktivních jmen. Policisté také museli přistoupit k dobrému maskování, neboť zadržené si navzájem hlídaly okolí,“ sdělil mluvčí.

Velkým problémem kapesních krádeží na vlakovém nádraží je, že většina poškozených jsou cizinci a samotnou krádež zjistí až během jízdy vlakem. Událost buď vůbec nenahlásí, nebo ji nahlásí až v cílové stanici v zahraničí.

V tuto chvíli jsou ženy (ročníky narození 1990, 1992, 1995, 2000 a 2001, pozn. aut.), z nichž jsou dvě v jiném stavu, podezřelé z celkem pěti krádeží, a z další již byly obviněny.

„Na svůj další osud čekají ve vazbě. Policisté u nich navíc zajistili hotovost kolem sto padesáti tisíc korun v různých měnách,“ dodal policejní mluvčí.


Autor: Karel Netolický

Bydlení i elektřinu měli zadarmo

7. listopadu 2023 ve 14:30

Sedm osob neoprávněně užívalo opuštěný dům v Praze 12, teplo a světlo si zajistili načerno. Podezření na trestný čin strážníci předali státním kolegům. O případu informovala mluvčí Městské policie hl. m. Prahy Irena Seifertová.  

Sprejer při zadržení tvrdil, že je malíř a lakýrník

20. října 2023 v 10:42

Šestadvacetiletého sprejera usvědčil svědek i záznamy z městských kamer. Strážníkům se snažil namluvit, že ruce má špinavé kvůli svému povolání, protože je malíř a lakýrník. Informovala o tom mluvčí Městské policie hl. m. Prahy Irena Seifertová.

Další články
Nahoru