Dnes Pondělí - polojasno 26°C
Zítra Úterý - skorojasno 27°C
Pondělí 10. 5. 2021
Svátek má Blažena
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Žadonícím pohledům zvířat u stolu raději odolejte, říká veterinární lékařka. Mohou se i opít
Ilustrační foto: sxc.hu

Žadonícím pohledům zvířat u stolu raději odolejte, říká veterinární lékařka. Mohou se i opít

Jak jsou důležité preventivní prohlídky u domácích mazlíčků? Kolik si na ně musí majitelé zvířat připravit peněz? Na jaká očkování by se nemělo zapomínat? Proč bychom neměli krmit psy a kočky tím, co zrovna jíme u stolu? Na otázky serveru Pražský patriot odpovídá lékařka Petronela Síbová z Veterinární kliniky Modřany v ulici K Vltavě. 

Z jakých důvodů nejčastěji berou lidé zvířata na vaši veterinární kliniku?
Kliniku navštěvují lidé hlavně kvůli preventivním zákrokům (očkování, odčervení, preventivní kastrace koček, psů a drobných savců). Často řešíme onemocnění dýchacího či trávicího aparátu, hormonální problémy či různá dermatologická onemocnění. Ošetřujeme převážně psy, kočky, ale stále častěji také králíky, morčata, potkany nebo fretky.

Jsou u koček a psů důležité preventivní prohlídky? Pokud budou zanedbávány, jaká jsou největší rizika?
U mladých zvířat doporučujeme preventivní prohlídky minimálně jednou ročně. Většinou je provádíme v rámci očkování. U zvířat starších sedmi let doporučujeme kromě prohlídky zvířete udělat i další preventivní vyšetření jako odběr krve, vyšetření moče, případně sonografické či rentgenologické vyšetření. Těmito vyšetřeními se často odhalí počínající onemocnění ve stádiu, kdy se dá úplně vyléčit anebo průběh nemoci výrazně zpomalit.

Kolik takové prohlídky stojí? Jaké typy běžně prováděných zákroků jsou u zvířat finančně nejnáročnější?
Cena klinického vyšetření se pohybuje kolem 200 až 250 korun. Kompletní vyšetření krve od 600 korun, sonografické 350 a rtg vyšetření
550 korun. Myslím, že ceny jsou dostupné pro každého majitele. V budoucnu se chystáme nabídnout i cenově výhodné balíčky pro preventivní vyšetření zvířat – seniorů. Mezi finančně nejnáročnější zákroky určitě patří ortopedické operace, jako operace páteře nebo chirurgické ošetření zlomenin.

Co vše musíme zařídit, pokud chceme vyrazit se zvířetem do zahraničí? Jsou v tomto ohledu rozdíly mezi cestami do EU a mimo ni?
V rámci EU je cestování se zvířetem velice jednoduché. Zvíře musí být očipované čipem s mezinárodním kódem, musí mít mezinárodní pas pro zvířata v zájmovém chovu a musí mít platné očkování. Pro mnohé krajiny mimo EU platí stejné podmínky, ale jsou  země, které vyžadují, aby měl pejsek stanovený titr protilátek proti vzteklině, potvrzení od veterináře o zdravotním stavu, předepsané odčervení a v některých případech musí být dokonce dodržena karanténa.

Lidé často neodolají očím koček a psů a krmí je například při návštěvě tím, co se jí zrovna u stolu. Jaká jídla mohou těmto zvířatům uškodit, čemu bychom se měli určitě vyhnout?
Krmení od stolu samozřejmě nedoporučujeme, už jen z toho důvodu, že to u mnohých domácích mazlíčků přispívá k obezitě. Některá jídla můžou způsobit zažívací problémy jako zvracení či průjem. Několikrát jsem už také ošetřovala psa, kterému majitel dával kosti a způsobil mu tím vážné problémy. A některé potraviny jsou pro psy dokonce přímo toxické, jako například čokoláda či hroznové víno.

Jaké byly vaše nejkurióznější zákroky, které jste za poslední roky na modřanské klinice prováděla?
Když už se bavíme o jídle a krmení od stolu, vzpomněla jsem si, že jednou před Vánoci k nám přišel pejsek úplně netečný, motal se, polehával a bolelo ho bříško. Po vyšetření a delším vyptávání jsme přišli na to, že den předtím panička pekla cukroví s rumem, pejsek ochutnával, byl hrozně veselý a v náladě, a další den se pak vlastně vyspával z „opice“.

Kdy je u koček a psů nejvhodnější doba pro kastraci, pokud o ní majitel uvažuje?
Nejvhodnější doba pro kastraci koček je po prvním mrouskání a u fen po prvním hárání. Pokud majitelé neplánují štěňátka, tak se doporučuje
kastraci moc neodkládat, protože kastrace před prvním rokem života snižuje u fen riziko nejčastějších nádoru – nádorů na mléčné žláze, až o 95%. Pokud se kastruje fena starší tří let, tak se tento efekt už nedostaví. U samců se dá kastrace provést po dosažení pohlavní dospělosti kdykoliv. 

Jaká očkování by lidé u svých zvířat neměli určitě vynechat?
psů je povinné očkování proti vzteklině. Dále doporučujeme základní kombinaci proti psím virozám (psinka, parvoviróza, infekční zánět jater,
psincový kašel a leptospiróza). Pejskům, kteří chodí do stájí ke koním, nebo  pracovním plemenům doporučujeme očkování proti tetanu. Dále je na zvážení očkování proti lymské borelioze. U koček patří mezi základní očkování proti herpes a caliciviru a panleukopenii. U králíčků by neměli majitelé zapomenout na očkování proti moru a myxomatoze a fretky doporučujeme očkovat proti psince a vzteklině. 
 


Kuře na paprice pro dceru. Vaří Jan Punčochář

7. května 2021 ve 12:12

Nejoblíbenější jídlo dcery Jana Punčocháře je kuře na paprice! Ne ledajaké, ale z čerstvé papriky.

Startuje osvětová kampaň na podporu vzdělávání dětí s těžkým postižením a na podporu jejich asistentů

4. května 2021 ve 20:20

Mají právo a povinnost se vzdělávat, ale nemají možnost chodit do školy. Po změně financování speciálních škol a zrušení dotací na takzvaná podpůrná opatření, která, zahrnovala i mzdy individuálních asistentů, je vzdělávání dětí s tím nejtěžším postižením zásadně ohroženo. Mnoho dětí s těžkým...

Unikátní iMUCHA Show míří na EXPO Dubaj

28. dubna 2021 v 11:33

Velkolepá mezinárodní multimediální iMUCHA Show se na jaře roku 2022 stane součástí českého pavilonu na EXPO v Dubaji. Zařazení show do výběru exkluzivních prezentací toho nejlepšího z jednotlivých zemí v rámci prestižní a nejvýznamnější kosmopolitní výstavy svědčí o její špičkové kvalitě a...

Další články
Nahoru