dnes
Úterý - oblacno
23°C
zítra
Středa - zatazeno
28°C
pozítří
Čtvrtek - bourky
26°C
Žadonícím pohledům zvířat u stolu raději odolejte, říká veterinární lékařka. Mohou se i opít
Ilustrační foto: sxc.hu

Žadonícím pohledům zvířat u stolu raději odolejte, říká veterinární lékařka. Mohou se i opít

Jak jsou důležité preventivní prohlídky u domácích mazlíčků? Kolik si na ně musí majitelé zvířat připravit peněz? Na jaká očkování by se nemělo zapomínat? Proč bychom neměli krmit psy a kočky tím, co zrovna jíme u stolu? Na otázky serveru Pražský patriot odpovídá lékařka Petronela Síbová z Veterinární kliniky Modřany v ulici K Vltavě. 

Z jakých důvodů nejčastěji berou lidé zvířata na vaši veterinární kliniku?
Kliniku navštěvují lidé hlavně kvůli preventivním zákrokům (očkování, odčervení, preventivní kastrace koček, psů a drobných savců). Často řešíme onemocnění dýchacího či trávicího aparátu, hormonální problémy či různá dermatologická onemocnění. Ošetřujeme převážně psy, kočky, ale stále častěji také králíky, morčata, potkany nebo fretky.

Jsou u koček a psů důležité preventivní prohlídky? Pokud budou zanedbávány, jaká jsou největší rizika?
U mladých zvířat doporučujeme preventivní prohlídky minimálně jednou ročně. Většinou je provádíme v rámci očkování. U zvířat starších sedmi let doporučujeme kromě prohlídky zvířete udělat i další preventivní vyšetření jako odběr krve, vyšetření moče, případně sonografické či rentgenologické vyšetření. Těmito vyšetřeními se často odhalí počínající onemocnění ve stádiu, kdy se dá úplně vyléčit anebo průběh nemoci výrazně zpomalit.

Kolik takové prohlídky stojí? Jaké typy běžně prováděných zákroků jsou u zvířat finančně nejnáročnější?
Cena klinického vyšetření se pohybuje kolem 200 až 250 korun. Kompletní vyšetření krve od 600 korun, sonografické 350 a rtg vyšetření
550 korun. Myslím, že ceny jsou dostupné pro každého majitele. V budoucnu se chystáme nabídnout i cenově výhodné balíčky pro preventivní vyšetření zvířat – seniorů. Mezi finančně nejnáročnější zákroky určitě patří ortopedické operace, jako operace páteře nebo chirurgické ošetření zlomenin.

Co vše musíme zařídit, pokud chceme vyrazit se zvířetem do zahraničí? Jsou v tomto ohledu rozdíly mezi cestami do EU a mimo ni?
V rámci EU je cestování se zvířetem velice jednoduché. Zvíře musí být očipované čipem s mezinárodním kódem, musí mít mezinárodní pas pro zvířata v zájmovém chovu a musí mít platné očkování. Pro mnohé krajiny mimo EU platí stejné podmínky, ale jsou  země, které vyžadují, aby měl pejsek stanovený titr protilátek proti vzteklině, potvrzení od veterináře o zdravotním stavu, předepsané odčervení a v některých případech musí být dokonce dodržena karanténa.

Lidé často neodolají očím koček a psů a krmí je například při návštěvě tím, co se jí zrovna u stolu. Jaká jídla mohou těmto zvířatům uškodit, čemu bychom se měli určitě vyhnout?
Krmení od stolu samozřejmě nedoporučujeme, už jen z toho důvodu, že to u mnohých domácích mazlíčků přispívá k obezitě. Některá jídla můžou způsobit zažívací problémy jako zvracení či průjem. Několikrát jsem už také ošetřovala psa, kterému majitel dával kosti a způsobil mu tím vážné problémy. A některé potraviny jsou pro psy dokonce přímo toxické, jako například čokoláda či hroznové víno.

Jaké byly vaše nejkurióznější zákroky, které jste za poslední roky na modřanské klinice prováděla?
Když už se bavíme o jídle a krmení od stolu, vzpomněla jsem si, že jednou před Vánoci k nám přišel pejskek úplně netečný, motal se, polehával a bolelo ho bříško. Po vyšetření a delším vyptávání jsme přišli na to, že den předtím panička pekla cukroví s rumem, pejsek ochutnával, byl hrozně veselý a v náladě, a další den se pak vlastně vyspával z „opice“.

Kdy je u koček a psů nejvhodnější doba pro kastraci, pokud o ní majitel uvažuje?
Nejvhodnější doba pro kastraci koček je po prvním mrouskání a u fen po prvním hárání. Pokud majitelé neplanují štěňátka, tak se doporučuje
kastraci moc neodkládat, protože kastrace před prvním rokem života snižuje u fen riziko nejčastějších nádoru – nádorů na mléčné žláze, až o 95%. Pokud se kastruje fena starší tří let, tak se tento efekt už nedostaví. U samců se dá kastrace provést po dosažení pohlavní dospělosti kdykoliv.
      

Jaká očkování by lidé u svých zvířat neměli určitě vynechat?
psů je povinné očkování proti vzteklině. Dále doporučujeme základní kombinaci proti psím virozam (psinka, parvoviróza, infekční zánět jater,
psincový kašel a leptospiróza). Pejskům, kteří chodí do stájí ke koním, nebo  pracovním plemenům doporučejeme očkování proti tetanu. Dále je na zvážení očkování proti lymské borelioze. U koček patří mezi základní očkování proti herpes a caliciviru a panleukopenii. U králíčků by neměli majitelé zapomenout na očkování proti moru a myxomatoze a fretky doporučujeme očkovat proti psince a vzteklině. 
      


Pohádky, filmy nebo drama. Letní filmová škola ocení Hynka Bočana a Milana Lasicu

Včera v 08:25

Filmový festival v Uherském Hradišti odstartuje 26. července. Tým Letní filmové školy ocení Hynka Bočana a Milana Lasicu. Hynek Bočan natočil filmy pro kina i televizi, je také režisérem skvělých seriálů, třeba Zdivočelé země. Na Letní filmové škole Bočan představí historické drama Čest a sláva,...

Vzácné onemocnění bere pacientům energii, krásu i život. Umí udeřit náhle a příčinou není vždy jen genetika

12. června 2019 v 10:48

Napínání a tuhnutí kůže a postupná devastace vnitřních orgánů bez šance na úspěšné vyléčení – takové jsou vyhlídky pacientů se sklerodermií. Kromě toho, že se dotýká jejich fyzického stavu, má zásadní vliv i na estetiku a psychiku.   

Trendy se mění. Kuřáci volají na bezplatnou Národní linku pro odvykání dvakrát častěji

30. května 2019 ve 14:50

Národní linka pro odvykání 800 350 000 u příležitosti Světového dne bez tabáku (31. května) zveřejnila statistiky za uplynulý rok. Její služby loni využilo 907 kuřáků a od října i dalších 53 lidí se závislostí na alkoholu a patologickém hraní. Úspěšnost klientů pod odborným vedením je vysoká –...

Možná budete překvapeni, ale tento jeden z nejčastějších mýtů o jídle je podle odborníků zároveň velký nesmysl

30. května 2019 ve 04:49

Odborníci na poruchy příjmu potravy zvyšují povědomí široké veřejnosti o onemocnění, snaží se o odstraňování strachu ze stigmatizace a boření mýtů spojených s jídlem.

Festival zdravého životního stylu: Den zdraví

28. května 2019 v 07:01

Jednodenní festival zdravého životního stylu nabídne bohatý program partnerů akce, ochutnávky zdravých jídel, informace ze světa zdraví a prevence.

Mordor na Žižkově nahradí rozvlněné věže od Evy Jiřičné

26. května 2019 v 08:47

Návrh nejznámější české architektky Evy Jiřičné zvítězil ve velké mezinárodní architektonické soutěži na nové řešení lokality po nefunkční telekomunikační budově bývalého Telecomu na Žižkově. 

Další články
Nahoru