dnes
Čtvrtek - jasno
7°C
zítra
Pátek - snih-dest
3°C
pozítří
Sobota - snih
2°C
Žadonícím pohledům zvířat u stolu raději odolejte, říká veterinární lékařka. Mohou se i opít
Ilustrační foto: sxc.hu

Žadonícím pohledům zvířat u stolu raději odolejte, říká veterinární lékařka. Mohou se i opít

Jak jsou důležité preventivní prohlídky u domácích mazlíčků? Kolik si na ně musí majitelé zvířat připravit peněz? Na jaká očkování by se nemělo zapomínat? Proč bychom neměli krmit psy a kočky tím, co zrovna jíme u stolu? Na otázky serveru Pražský patriot odpovídá lékařka Petronela Síbová z Veterinární kliniky Modřany v ulici K Vltavě. 

Z jakých důvodů nejčastěji berou lidé zvířata na vaši veterinární kliniku?
Kliniku navštěvují lidé hlavně kvůli preventivním zákrokům (očkování, odčervení, preventivní kastrace koček, psů a drobných savců). Často řešíme onemocnění dýchacího či trávicího aparátu, hormonální problémy či různá dermatologická onemocnění. Ošetřujeme převážně psy, kočky, ale stále častěji také králíky, morčata, potkany nebo fretky.

Jsou u koček a psů důležité preventivní prohlídky? Pokud budou zanedbávány, jaká jsou největší rizika?
U mladých zvířat doporučujeme preventivní prohlídky minimálně jednou ročně. Většinou je provádíme v rámci očkování. U zvířat starších sedmi let doporučujeme kromě prohlídky zvířete udělat i další preventivní vyšetření jako odběr krve, vyšetření moče, případně sonografické či rentgenologické vyšetření. Těmito vyšetřeními se často odhalí počínající onemocnění ve stádiu, kdy se dá úplně vyléčit anebo průběh nemoci výrazně zpomalit.

Kolik takové prohlídky stojí? Jaké typy běžně prováděných zákroků jsou u zvířat finančně nejnáročnější?
Cena klinického vyšetření se pohybuje kolem 200 až 250 korun. Kompletní vyšetření krve od 600 korun, sonografické 350 a rtg vyšetření
550 korun. Myslím, že ceny jsou dostupné pro každého majitele. V budoucnu se chystáme nabídnout i cenově výhodné balíčky pro preventivní vyšetření zvířat – seniorů. Mezi finančně nejnáročnější zákroky určitě patří ortopedické operace, jako operace páteře nebo chirurgické ošetření zlomenin.

Co vše musíme zařídit, pokud chceme vyrazit se zvířetem do zahraničí? Jsou v tomto ohledu rozdíly mezi cestami do EU a mimo ni?
V rámci EU je cestování se zvířetem velice jednoduché. Zvíře musí být očipované čipem s mezinárodním kódem, musí mít mezinárodní pas pro zvířata v zájmovém chovu a musí mít platné očkování. Pro mnohé krajiny mimo EU platí stejné podmínky, ale jsou  země, které vyžadují, aby měl pejsek stanovený titr protilátek proti vzteklině, potvrzení od veterináře o zdravotním stavu, předepsané odčervení a v některých případech musí být dokonce dodržena karanténa.

Lidé často neodolají očím koček a psů a krmí je například při návštěvě tím, co se jí zrovna u stolu. Jaká jídla mohou těmto zvířatům uškodit, čemu bychom se měli určitě vyhnout?
Krmení od stolu samozřejmě nedoporučujeme, už jen z toho důvodu, že to u mnohých domácích mazlíčků přispívá k obezitě. Některá jídla můžou způsobit zažívací problémy jako zvracení či průjem. Několikrát jsem už také ošetřovala psa, kterému majitel dával kosti a způsobil mu tím vážné problémy. A některé potraviny jsou pro psy dokonce přímo toxické, jako například čokoláda či hroznové víno.

Jaké byly vaše nejkurióznější zákroky, které jste za poslední roky na modřanské klinice prováděla?
Když už se bavíme o jídle a krmení od stolu, vzpomněla jsem si, že jednou před Vánoci k nám přišel pejskek úplně netečný, motal se, polehával a bolelo ho bříško. Po vyšetření a delším vyptávání jsme přišli na to, že den předtím panička pekla cukroví s rumem, pejsek ochutnával, byl hrozně veselý a v náladě, a další den se pak vlastně vyspával z „opice“.

Kdy je u koček a psů nejvhodnější doba pro kastraci, pokud o ní majitel uvažuje?
Nejvhodnější doba pro kastraci koček je po prvním mrouskání a u fen po prvním hárání. Pokud majitelé neplanují štěňátka, tak se doporučuje
kastraci moc neodkládat, protože kastrace před prvním rokem života snižuje u fen riziko nejčastějších nádoru – nádorů na mléčné žláze, až o 95%. Pokud se kastruje fena starší tří let, tak se tento efekt už nedostaví. U samců se dá kastrace provést po dosažení pohlavní dospělosti kdykoliv.
      

Jaká očkování by lidé u svých zvířat neměli určitě vynechat?
psů je povinné očkování proti vzteklině. Dále doporučujeme základní kombinaci proti psím virozam (psinka, parvoviróza, infekční zánět jater,
psincový kašel a leptospiróza). Pejskům, kteří chodí do stájí ke koním, nebo  pracovním plemenům doporučejeme očkování proti tetanu. Dále je na zvážení očkování proti lymské borelioze. U koček patří mezi základní očkování proti herpes a caliciviru a panleukopenii. U králíčků by neměli majitelé zapomenout na očkování proti moru a myxomatoze a fretky doporučujeme očkovat proti psince a vzteklině. 
      


Tato nemoc si nevybírá: Je často spojená se studem, zranitelností, pochybnostmi o sobě a negativními myšlenkami. Snadno se tak může stát, že člověk začne nenávidět své tělo jako zdroj depresí a překážku, která mu zabraňuje žít spokojeným životem

16. ledna 2018 ve 14:01

Různým stupněm onemocní téměř každý druhý člověk starší padesáti let, většina lidí ale vůbec neví, že touto nemocí trpí. Podle Tomanové se dá rozvoji předcházet

29. prosince 2017 v 18:46

Primářka Rehabilitačního ústavu Brandýs nad Orlicí Michaela Tomanová formou otázek a odpovědí bolest nohou u dětí, bezpečné lyžování u lidí nad 65 let a jak předcházet osteoporóze, která hrozí každému druhému člověku staršímu padesáti let.

Absurdní požadavek: Vraťte mi peníze, potkala jsem totiž arabské hosty, což mne šokovalo

25. prosince 2017 v 09:08

Na odlehčení mezi svátky si přečtěte kuriozity a vtipné příhody klientů ERV Evropské pojišťovny. Některé případy jen potvrzují, že jsme někdy národem skutečně vynalézavým.

Novoroční předsevzetí tentokrát vydrží

21. prosince 2017 v 10:42

Příchod nového roku je pro většinu z nás spjat s bilancováním roku předešlého. Co se nám podařilo, v čem jsme úspěšní či naopak, co nám v životě chybí a co nám na sobě samých vadí. Zkrátka co bychom mohli změnit v roce nadcházejícím. Není tedy divu, že právě milník mezi dvěma roky je příhodný...

Jeho doporučení mohou znít až strašidelně, ale je dobré o nich vědět. Nyní jsou totiž jedním z nejohroženějších orgánů, neodborné provedení může vést ke katastrofě, ne k úspěšnému vstupu do nového roku

20. prosince 2017 v 08:17

Oslavy vánočních svátků a příchodu nového roku jsou plné radosti a veselí, mnohdy ale bohužel i úrazů. Oči jsou v tomto období jedním z nejohroženějších orgánů. I když podle statistik vedou zranění rukou a prstů, poranění očí má častěji fatální následky. Největší hrozbou jsou amatérské ohňostroje....

innogy: Odhalte včas hrozbu požáru nebo otravy oxidem uhelnatým

19. prosince 2017 ve 14:58

Jedovatý plyn CO je jako tichý zabiják. Není vidět, ani cítit. Bez detektoru oxidu uhelnatého nemají lidé ani zvířata šanci zaznamenat jeho přítomnost. Většina případů proto končí otravou, a dokonce i smrtí.

Další články
Nahoru