
Žádné tuctovky, festival Severský filmový podzim představí v Lucerně dva tucty snímků
29. října 2017 05:22
Severský filmový klub již poosmé pořádá tradiční přehlídku kinematografie severských a pobaltských států s příznačným názvem Severský filmový podzim. Drsný humor, absurdní dramata a syrové příběhy bez pozlátek dokreslí svérázná severská hudba na pozadí krás skandinávské přírody.
Osmý ročník festivalu divákům nabídne 24 snímků ze 7 severských zemí – 8 švédských, 6 dánských, 5 norských, 2 estonské a po 1 snímku z Finska, Islandu a Litvy. V české premiéře bude uvedeno 13 filmů.
Filmoví fandové se mohou těšit na filmové novinky, méně známé snímky staršího data výroby a na vybrané úspěšné tituly z minulých let.
Festival bude zahájen ve čtvrtek 9. listopadu v 18 hodin v pražském kině Lucerna dánským dramatem Kráčej se mnou. Film vypráví příběh Thomase, který byl během mise v Afghánistánu těžce zraněn a navzdory ztrátě obou dolních končetin se zoufale touží vrátit zpět do boje. Zahajovacího večera se zúčastní Ole Frijs-Madsen, velvyslanec Dánského království v České Republice.
Mezi další novinky z dánské dílny, která letos nabízí nejvíce novinek, patří válečné drama Ptáci nad průlivem režiséra Nicola Donata. Snímek pojednává o cestě židovské rodiny, která se roku 1943 pokouší uprchnout z Dánska do Švédska, aby se zachránila před deportací do koncentračního tábora.
Celovečerní debut o dvou dívkách z nefunkční rodiny hledajících rodičovskou lásku režiséra a scénáristy Renného Frelle Petersena Život pod psa byl na Mezinárodním festivalu v Seattlu nominován na hlavní cenu v kategorii začínajících režisérů.
Pozornosti diváků by rozhodně nemělo uniknout drama Ten den přijde. Příběh založený na skutečných událostech se odehrává v šedesátých letech minulého století. Do dětského domova v Gudbjergu přicházejí na dobu, než se jejich matka vyléčí z vážné nemoci, bratři Elmer a Erik.
Švédsko je zastoupeno komediálním dramatem Deník darebáka režiséra Ivicy Zubaka o malém zlodějíčkovi Metinovi, jehož tajný deník se nešťastnou náhodou dostane do rukou nakladateli.
Dostatek severského humoru zajistí komedie Kyselé Vánoce. Příběh, ve kterém Simon a Oscar chtějí oznámit svým rodinám, že čekají dítě se svou společnou přítelkyní. A kdy je na to nejlepší čas? No přece o Vánocích.
Norská komedie Staying Alive o okouzlující Marianne, které se život zhroutí poté, co odhalí partnerovu nevěru a za pomoci svérázné kamarádky si opět začíná užívat života, byla na Mezinárodním festivalu v Trondheimu nominována na cenu za nejlepší originální scénář.
Norskou tvorbu dále zastupuje road movie Než začne padat sníh o cestě z východu na západ, kde kvůli záchraně rodinné cti hledá Siyar z Kurdistánu svou sestru, která utekla před domluveným sňatkem.
Ole Giæver ve svém novém filmu Z balkonu řeší existenciální otázky, uvažuje o výchově a zve k nahlédnutí do svého života.
Finská tvorba přináší pokračování diváckého hitu Třídní sraz po finsku – rozlučka se svobodou. Jediným festivalovým zástupcem Islandu je romantické drama Reykjavík.
Z pobaltské kinematografie vybíráme estonskou retro komedii Hrdinové o útěku tří mladíků ze sovětského Estonska za pohodlnějším životem ve Švédsku a také estonský remake dánského hitu Třídní sraz po estonsku. Litevská Výletnice je příběhem desetileté dívky, která unikla z deportačního vlaku a vydává se na 6000 kilometrů cestu ze Sibiře zpět domů do rodné Litvy.
Na žádost diváků festival znovu přináší švédskou absurdní drama komedii Povídky ze Stockholmu o zkřížení osudů pěti lidí, jejichž životy změní náhlý výpadek proudu.
Norská originální teenage romantická komedie Tak už mě sakra polib, pitomče slibuje inteligentní humor, melancholickou atmosféru i krásu severské přírody.
V romantickém dramatu Nesmrtelní, o změně zamilovaného dobrodružství v nebezpečnou hru, oslňují hereckými výkony Madeleine Martin a Filip Berg. Nedávno zesnulého švédského herce Michaela Nyqvista si připomeneme v příběhu dirigenta pěveckého sboru Tak jako v nebi, který roku 2005 získal nominaci na Oscara.
Festival se dlouhodobě snaží vyjít vstříc i divákům se sluchovým postižením. Všechny filmy jsou opatřeny barevně upravenými titulky. Každá důležitá postava má svou barvu titulků. Nechybí ani informace o hlucích a všech dějích, které jsou mimo záběr nebo nejsou neslyšícímu divákovi dostupné, ačkoli jsou nezbytné pro pochopení příběhu.
Podle ohlasů barevné titulky vítají i slyšící diváci, kterým usnadňují orientaci ve složitějších dialozích. Organizátoři nezapomínají ani na cizince – při promítání v Praze, Brně a Ostravě budou filmy navíc opatřeny titulky anglickými.
Festival pořádá Severský filmový klub za finanční podpory společnosti Volvo Car Czech Republic s.r.o., Ministerstva kultury ČR, Magistrátu města Brna a ambasád severských států.
Festival Severský filmový podzim
PRAHA, KINO LUCERNA, 9.-15. 11. 2017
BRNO, SÁL BŘETISLAVA BAKALY, 14.-23. 11. 2017
HODONÍN, KINO SVĚT, 21. 11.-29. 11. 2017
HRADEC KRÁLOVÉ, BIO CENTRAL, 4.-5. 12. 2017
JABLONNÉ NAD ORLICÍ, KAVÁRNA POD KOPEČKEM, 10.-25. 11. 2017
JIČÍN, BIOGRAF ČESKÝ RÁJ, KINOSÁL VALDICE, 7.-28. 11. 2017
JESENÍK, ENNEA CAFFÉ, 9.-30. 11. 2017
KUTNÁ HORA, GASK – GALERIE STŘEDOČESKÉHO KRAJE, 15.-29. 11. 2017
LIBEREC, KINO VARŠAVA, 30. 11.-2. 12. 2017
OSTRAVA, MINIKINO, 10.-14. 11. 2017
POLIČKA, DIVADELNÍ KLUB POLIČKA, 8. 11.-3. 12. 2017
TŘEBUŠÍN, KINO KALICH, 11. 11. 2017
ÚSTÍ NAD LABEM, FOKUS KAFE, 20.-24. 11. 2017
VESELÍ NAD MORAVOU, KINO MORAVA, 19.-26. 11. 2017
ZLÍN, GOLDEN APPLE CINEMA, 23.-26. 11. 2017
Více informací o festivalu a jednotlivých filmech najdete na stránkách Severského filmového klubu: www.sfklub.cz