dnes
Čtvrtek - skorojasno
10°C
zítra
Pátek - zatazeno
13°C
pozítří
Sobota - obcasny-dest
9°C
Začnou rozdávat stovky skleniček džemu zdarma. Na výběr budou třešňové, rybízové, jahodové nebo meruňkové

Začnou rozdávat stovky skleniček džemu zdarma. Na výběr budou třešňové, rybízové, jahodové nebo meruňkové

Iniciativa Zachraň jídlo uspořádá v neděli 16. července akci pro veřejnost s názvem Jam session. Podobně jako na happeningu Křivá polévka využije tři velké hrnce a uvaří 1000 skleniček džemu z ovoce, které by jinak přišlo vniveč. Džem bude pro příchozí zdarma. Akce začne od 14 hodin v letním kulturním klubu Tiskárna na vzduchu ve Stromovce (areál Výstaviště 67, Praha 7) .  

Jam session se zaměří na to, co můžeme sami dělat proti plýtvání jako spotřebitelé, jak správně skladovat a uchovávat potraviny. „Během odpoledních workshopů vás naučíme, jak ušetřit peníze v domácnosti za zbytečně vyhozené jídlo a to například díky správnému způsobu skladování v lednici a ve spíži,” říká Anna Strejcová ze Zachraň jídlo. Spotřebitelé v Evropské unii jsou podle ní totiž zodpovědní za 50 % vyhozeného jídla.

„Ovoce před akcí napaběrkujeme v sadu, sesbíráme na poli nebo ho získáme vyřazené z velkoskladu. Zatím ještě nevíme přesný recept džemů – vše bude záležet na tom, jaké druhy ovoce seženeme. Pravděpodobně se bude jednat o třešně, rybíz, jahody nebo meruňky. Vaření se ujmou profesionální kuchaři se svými speciálními recepty,” říká koordinátorka dobrovolníků Bára Kousalová z iniciativy Zachraň jídlo, která má na starosti sběr plodin během letošní sezóny paběrkování.

Paběrkování je jedním ze způsobů, jak snížit množství vyhozeného jídla. Jde o sbírání plodin, které by zůstaly po sklizni na poli či v sadu. Tyto plodiny většinou nevyhovují z estetického hlediska – jsou příliš malé, příliš veliké, příliš křivé, špatně uříznuté nebo mají nevyhovující barvu. Proto je zemědělci nemohou udat. Letos poprvé vyráží Zachraň jídlo paběrkovat i ovoce a oslovuje ovocnáře s prosbou o přebytky.

Kromě džemu budou na místě k vidění workshopy, aktivity pro děti a živá hudba.


Další články
Nahoru