Dnes Středa - obcasny-dest 11°C
Zítra Čtvrtek - obcasny-dest 11°C
Středa 21. 2. 2024
Svátek má Lenka
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Začne rekonstrukce tramvajové trati mezi Palmovkou a Ohradou, potrvá přes rok
Tramvajová zastávka Krejcárek. Foto: ŠJů / Wikimedia Commons - CC BY 4.0

Začne rekonstrukce tramvajové trati mezi Palmovkou a Ohradou, potrvá přes rok

Pražský dopravní podnik (DPP) začne od příštího týdne s opravou tramvajové trati včetně estakády z Ohrady na Palmovku. Po dobu rekonstrukce, která by měla trvat do května 2023, bude v lokalitě zavedena náhradní autobusová doprava.

V pondělí 28. března zahájí DPP svou letošní největší investiční akci na stávající pražské tramvajové síti – rekonstrukci a modernizaci tratě v úseku Ohrada – Palmovka dlouhém téměř 1,5 kilometru. Součástí stavebních prací bude také rekonstrukce estakády Krejcárek.

Po celou dobu rekonstrukce obousměrně přerušen tramvajový provoz v úseku Ohrada – Palmovka. Linky č. 1, 6, 10, 11, 13, 14, 19 a 95 budou jezdit po změněných trasách, DPP zavede v denním provozu náhradní autobusovou dopravu X10, v nočním provozu X95.

Stavební práce potrvají do konce května příštího roku, většinu z nich zrealizují společnosti COLAS CZ a „FIRESTA-Fišer, rekonstrukce, stavby“, část modernizace provede DPP vlastními silami. Předpokládané náklady na rekonstrukci tratě jsou 239,5 milionů korun.

Tramvajová trať Ohrada – Palmovka, která poprvé přímo spojila Libeň se Žižkovem, byla zprovozněna před téměř 32 lety, 22. listopadu 1990. Její součástí je také první pražská tramvajová estakáda Krejcárek nad hlavním železničním koridorem Masarykovo nádraží – Libeň a nad tratí Hlavní nádraží – Vysočany.

Tramvajová trať v minulosti prošla několika běžnými opravami, naposledy v roce 2009. Za celou dobu ale nebyla zrekonstruována, stejně jako estakáda Krejcárek. Prakticky v celém úseku se nachází ještě původní dřevěné pražce z konce 80. let a zejména v části Ohrada – Krejcárek, i původní polské kolejnice 180S. Izolace mostu ani jeho odvodnění na mnoha místech už neplní svoji funkci.

Při rekonstrukci dojde k mírnému přiblížení zastávky Krejcárek ke křižovatce ulic Pod Krejcárkem, Pod Plynojemem a Novovysočanské. Zastávka bude nově v přímé části tramvajové tratě, pro snazší nástup a výstup se zvýší výška nástupní hrany.

Zlepší se bezbariérový přístup od křižovatky (křižovatka ulic Pod Krejcárkem, Pod Plynojemem, Novovysočanská) a bezbariérový bude i přechod přes tramvajovou trať. Paralelně s rampou k zastávce Krejcárek DPP vybuduje

i nové schodiště do ulice Pod Krejcárkem. Po dokončení rekonstrukce tratě bude DPP navíc moct odstranit současné dlouhodobé omezení rychlosti tramvají v místech mostní dilatace.

Rekonstrukce tramvajové tratě Ohrada – Palmovka se dotkne provozu na železničních tratích, které vedou pod estakádou Krejcárek. Výluky budou nutné pouze v době montáže ochranných lávek pod mostní konstrukcí. Budou pouze ve večerních nebo nočních hodinách. První z výluk je plánována na noc z 2. na 3. května, další pak v následujících dnech do 11. května.

Dopravní opatření

Z důvodu rekonstrukce tramvajové tratě a mostu Krejcárek bude od pondělí 28. března až do odvolání obousměrně přerušen provoz tramvají v úseku Ohrada – Palmovka.

Změny tras tramvajových linek

• Linka č. 1 bude ve směru od Sídliště Petřiny ze zastávky Palmovka odkloněna přes zastávky Bulovka, Ke Stírce, Kobylisy a Ládví do obratiště Sídliště Ďáblice.
• Linka č. 6 bude denně přibližně od 6:15 do 21:30 ve směru od Kubánského náměstí ze zastávky Palmovka prodloužena přes zastávky Balabenka, Divadlo Gong a Nádraží Vysočany do zastávky Vysočanská.
• Linka č. 10 bude ve směru od Sídliště Řepy ze zastávky Biskupcova odkloněna přes zastávky Ohrada, Vozovna Žižkov a Chmelnice do obratiště Spojovací.
• Linka č. 11 bude ve směru od Spořilova zkrácena do obratiště Olšanské hřbitovy.
• Linka č. 13 bude ve směru od Čechova náměstí ze zastávky Olšanské hřbitovy prodloužena přes zastávky Želivského, Nákladové nádraží Žižkov a Ohrada do zastávky Vozovna Žižkov.
• Linka č. 14 bude ve směru od Spořilova ze zastávky Vysočanská prodloužena přes zastávky Kolbenova a Hloubětín do obratiště Lehovec.
• Linka č. 19 bude ve směru od Pankráce ze zastávky Biskupcova odkloněna přes zastávky Ohrada, Vozovna Žižkov a Chmelnice do obratiště Spojovací.
• Linka č. 95 bude ve směru od Ústředních dílen DP ze zastávky Biskupcova odkloněna přes zastávky Ohrada, Vozovna Žižkov a Chmelnice do obratiště Spojovací.

Nová linka a náhradní autobusová doprava

Během výluky bude v nočním provozu zavedena linka č. 90 v trase: Vozovna Kobylisy – Kobylisy – Bulovka – Palmovka. Ve vyloučeném úseku bude zavedena náhradní autobusová doprava – v denním provozu linka X10, v nočním provozu linka X95.

Zastávky linek X10 a X95:

směr Ohrada
• Palmovka – nástupní: v ulici Na Žertvách, v zastávce tramvají směr do centra
• Palmovka: v Zenklově ulici, v zastávce tramvají směr Krejcárek
• Krejcárek: v ulici Pod Krejcárkem, v zastávce určené pro náhradní autobusovou dopravu
• Ohrada – výstupní: v Koněvově ulici, u zastávky tramvají

směr Palmovka
• Ohrada – nástupní: v Koněvově ulici, u zastávky tramvají
• Ohrada a Krejcárek: v ulici Pod Krejcárkem, v zastávkách autobusové linky č. 136
• Odlehlá a Skloněná: v Novovysočanské ulici, v zastávkách autobusové linky č. 136
• Balabenka: ve Spojovací ulici, v zastávce autobusové linky č. 109
• Palmovka – výstupní: v autobusovém obratišti Palmovka
Zdroj: DPP

 


Autor: puc

Flixbus kvůli blokádě přesune autobusy z hlavního nádraží na Florenc

18. února 2024 v 10:31

Autobusový dopravce Flixbus v pondělí v souvislosti s pražskou blokádou zemědělců přesune odjezdy autobusů ze zastávky u hlavního nádraží na autobusové nádraží Florenc. Dopravce podle mluvčího Tomáše Beránka pro řidiče vytipoval několik objízdných tras, autobusy se budou magistrále vyhýbat....

Mostek vedoucí přes Litovicko-Šárecký potok je pro auta uzavřen

17. února 2024 v 15:13

Mostek vedoucí přes Litovicko-Šárecký potok na Jenerálce je v havarijním stavu. Odhalil to posudek Kloknerova ústavu. Důvodem je významné podemletí obou jeho opěr.

Praha 15 připravila interaktivní mapu autovraků

11. února 2024 v 17:30

Co je vrak motorového vozidla? Jak se zahajuje řízení, kterým se zjišťuje, zda vozidlo vrakem je či není? Jak se zjišťuje majitel vozidla, když SPZ na vozidle chybí? Jak dlouho od zahájení odstranění trvá? Co se s vozidlem děje po jeho odstranění z ulice a kdo odstranění...

Další články
Nahoru