dnes
Pondělí - snih-dest
6°C
zítra
Úterý - obcasny-dest
10°C
pozítří
Středa - zatazeno
11°C
Začne blokáda vlády? Pražský Soumrak kmotrů napoví
Václavské náměstí je oblíbeným místem konání protivládních demonstrací. Ilustrační foto: Aktron / Wikimedia Commons

Začne blokáda vlády? Pražský Soumrak kmotrů napoví

Speciální vlaky z Moravy přivezou v neděli do metropole demonstranty, kteří zamíří na protivládní protesty na Václavském náměstí. Organizátoři chtějí demonstrací Soumrak kmotrů dosáhnout demise vlády. Pokud se jim to nepodaří, vyzývají k blokování vládních budov od pondělního rána, a to až do odstoupení premiéra Petra Nečase a jeho ministrů.

I když se minimálně ještě tento víkend zima úplně nevzdá, v centru Prahy bude pořádně horko. V sobotu se zahřejí hlavně běžci při půlmaratonu, v neděli zase demonstranti.

Ve 13 hodin začne na Václavském náměstí demonstrace Soumrak kmotrů, kterou organizuje iniciativa Holešovská výzva. Ta již v minulosti několik protestů svolala. Postupně na ně však chodilo méně lidí. Otázkou je, kolik jich přijde na zatím nejradikálnější demonstraci v neděli. Akce Holešovské výzvy totiž doposud nekončily záměrem blokády.

Podle pozvánek a bojovných vyjádření organizátorů to vypadá, že v neděli po obědě bude v centru Prahy pořádně horko.

Anketa

Měla by současná vláda České republiky podat demisi?

89.2%
(89.2%)
10.8%
(10.8%)

„7.4. 2013 bude na Václavském náměstí ustavena dočasná občanská vláda. Vyjednávací tým bude pověřen jednáním s nelegitimní vládou Petra Nečase o termínu, kdy opustí vládní budovy a předá vedení země dočasné občanské vládě. Prezident Miloš Zeman bude požádán aby jmenoval premiéra dočasné vlády. Hlavním úkolem nové občanské vlády bude příprava předčasných voleb, “ uvádí v pozvánce na demonstraci Holešovská výzva.

Bivak před vládou

Pokud po demonstraci nedojde k odstoupení premiéra Petra Nečase a jeho kabinetu, což je vzhledem k předchozím reakcím vlády na protesty víc než pravděpodobné, začne v pondělí blokáda Strakovy akademie, kde sídlí vláda.

Podle plánů organizátorů by co nejvíce lidí mělo obklopit „Strakovku“ a mají si s sebou vzít i spacáky. Ty možná budou pro vytrvalce potřeba, protože vláda se schází až ve středu.

Jedním z cílů nedělní demonstrace je i podpora včlení prvků přímé demokracie do našeho politického systému. Tyto prvky dlouhodobě prosazuje loni zvolený senátor Tomio Okamura, který přijal pozvání na demonstraci.

Mezi pozvanými je i prezident Miloš Zeman, není však pravděpodobné, že dorazí.


Autor: Dalibor Kracík
Další články
Nahoru