dnes
Úterý - polojasno
26°C
zítra
Středa - polojasno
29°C
pozítří
Čtvrtek - bourky
26°C
Začínají výlovy pražských rybníků, kam se zajít podívat? Kapříkům se v metropoli daří, jen potřebují párkrát přelohouvat
Na tak velkou rybu v pražských rybnících určitě nenarazíte, ale jinak je pod hladinou docela živo. Foto: www.immortal-outlaws.com

Začínají výlovy pražských rybníků, kam se zajít podívat? Kapříkům se v metropoli daří, jen potřebují párkrát přelohouvat

V Praze začaly výlovy rybníků. Veřejnost bude moci zavítat na výlov Počernického rybníka, který bude svátkem všech rybářů. Metropole se dočká i dalších výlovů, některé se už uskutečnily. Slovené ryby nejsou určené k prodeji. Malé rybky se vrací zpátky do rybníků, ty velké putují do jiných rybářských revírů.

V pražských rybnících je, s výjimkou lososovitých ryb,  zastoupení sladkovodních ryb takřka kompletní. Nachází se zde kapr, lín, amur, štika, sumec, okoun, úhoř a další druhy. 

Začíná doba výlovů pražských rybníků. Kupříkladu ve čtvrtek 16. října se uskuteční výlov největšího rybníka v metropoli – Počernického. Lesy hlavního města Prahy ve spolupráci s Českým rybářským svazem zvou při této příležitosti na velký svátek všech rybářů. „Uvidíte ryby zblízka, připravená je stezka o rybnících, rybaření a životě ve vodě i kolem vody,“ lákají organizátoři.

Slovené ryby se nasazují i na sportovní rybolov

„Ryby, které lovíme z rybníků, se nasazují do revírů na sportovní rybolov, nikde se neprodávají,“ odpověděl Karel Řezníček z pražské pobočky Českého rybářského svazu na dotaz Pražského patriotu, na jaké trhy ryby po výlovu míří. Pokud se jedná o mladší ročníky, podle jeho slov se znovu do rybníků nasadí. „Malý kapřík, který roste čtyři roky, se musí dvakrát až třikrát přelouhovat. Každý rok je v jiném rybníku,“ dodal.

pocernicky-rybnik-vylov-nahled

Výlov Počernického rybníka

Řezníčkova slova potvrzuje i portál Lesů hlavního města Prahy. „Jako každý rok i letos se vybrané pražské rybníky vypustí a rybáři z Českého rybářského svazu se budou snažit, aby v jejich sítích a podběrácích uvízlo co nejvíce ryb. Slovené ryby však nejsou určené k prodeji. Malé rybky se vrací zpátky do rybníků, ty velké putují do jiných rybářských revírů,“ je na něm uvedeno.

„Rybám se v Praze daří. Vody jsou zde celkem úrodné, ryby se ale bohužel nemůžou přikrmovat, takže nerostou tak rychle jako na jihu,“ uvedl Řezníček. Výhodou ale naopak je, že se jich do pražských rybníků nedává takové množství, takže každá ryba má více prostoru.

Občas se sloví trezor, utopenec ne

A s jakými problémy se potýkají správci pražských rybníků? „Problémem jsou pytláci, občasné znečištění vody a různá omezení – třeba, že se tam nemůže hospodařit jako na jiných rybnících, jedná se o ryze extenzivní chov. Nemůže se opravovat chemismus vody, nepřidává se vápno, nehnojí se,“ vysvětlil Řezníček. A dochází při výlovu k raritám? „Občas se sloví nějaký trezor, to je běžná záležitost. Žádného utopence jsme ale ještě nedotáhli,“ uvedl.

kapr-nahled

Jsem si trochu zívnul, no a?

„Násady si vyrábíme sami,“ řekl. Nakupují kupříkladu kapří embrya z Třeboně nebo od Nových Hradů. Ostatní ročníky odchovávají sami. „Přirozená reprodukce funguje akorát u bílé ryby. Kapr, lín, to vše do vody přidáváme jako malé velikosti,“ doplnil.

Tisková mluvčí Lesů hlavního města Prahy Petra Fišerová pro Pražský patriot dodala, že v současnosti již rybníky neslouží pouze k chovu ryb, ale také jako protipovodňová opatření, k rekreaci Pražanů i jako významné krajinotvorné prvky a přírodní biotopy pro živočichy.

Na jaké výlovy v Praze se můžete těšit?

11. října se uskuteční výlovy Hájeckého rybníka (Praha 11, 15) a rybníku Stodůlky, 12. října nádrže Petrovice-Euklidova, 14. října Chaberského středního rybníka v Praze 8, 15. října Motolského rybníka a koupaliště Motol (tato nádrž zůstane přes zimu vypuštěna), 17. října dojde k vypuštění rybníku Vincentinum v Praze 6 a retenční nádrže Brouček v Praze 13.

16. října se uskuteční výlov největšího rybníka v metropoli – Počernického, následně, 18. října, budou vypuštěny retenční nádrže Chvalka (Praha 20) a Košíkovský rybník (Praha 11), 21. října dojde k vypuštění retenčních nádrží Milíčov a Říčanka v Dubči a rybníku Kančík v Praze 11. Následující den – 22. října – bude vypuštěn Motolský rybník, 23. října Dolnomlýnský rybník v Praze 4, retenční nádrž Údolní v Praze 4 a rybník Křtiny v Praze 11.

koupaliste-motol-nahled

Připravuje se výlov Motolského rybníka

Dne 24. října bude vypuštěn rybník Kajetánka v Praze 6, o den později – 25. října – Hájecký rybník v Praze 15 a rybník Starý v Praze 20. Osmadvacátého října bude vypuštěna retenční nádrž Slatina v Dubči (nádrž zůstane vypuštěna, dojde k její sanaci).

Třicátého října budou vypuštěny retenční nádrž Ořech v Praze 13 a U Vodotoku v Praze 4 (tato nádrž nebude přes zimu zcela napuštěna). Jedenatřicátého.října bude vypuštěn rybník Markéta I v Praze 6, 4. listopadu Hornomlýnský rybník v Praze 4 a 6. listopadu Pískovna v Praze 14. K výlovům došlo už na retenční nádrži Hornoměcholupská v Praze 14 ve Stromovce, která zůstane vypuštěna v důsledku sanace.


Autor: Anna Skálová

Pokračuje výstavba sportovního hřiště v Praze 2. Kácet se musí kvůli bezpečnosti, zní z radnice

Včera ve 21:40

Na rohu ulic Na Smetance a Italská od loňského roku vzniká moderní multifunkční sportoviště, které budou navštěvovat stovky žáků z nedaleké ZŠ a MŠ Na Smetance, ale i děti z dalších škol či z Domu dětí a mládeže Praha 2. Postupně jej začnou využívat i děti z ostatních základních a mateřských škol...

Nadace Pražské děti předá šek na 1,1 milionu korun pro kliniku dětské hematologie a onkologie

Včera v 18:01

Ve čtvrtek 20. června dopoledne předá Nadace Pražské děti (předseda správní rady a 1. místostarosta Prahy 1 Petr Hejma a další členové správní rady) šek na 1,1 milionu korun, a to přednostovi Kliniky dětské hematologie a onkologie 2. LF UK a FN Motol Janu Starému. Předání se uskuteční na klinice...

Praha 11: Seznamte se s návrhy druhého ročníku participativního rozpočtu

16. června 2019 v 07:56

V pondělí 17. června se od 18 hodin s návrhy můžete seznámit ve foyer Komunitního centra Matky Terezy.

Přednášky pro cizince: Poznání české kultury a povahy

15. června 2019 ve 12:27

Vzdělávací a informační centrum Praha 5 otevírá kromě konverzací v češtině také praktické přednášky pro cizince, zaměřené na poznání české kultury a povahy. První přednáška proběhne ve středu 19. června v 17 hodin.

Další články
Nahoru