
Začíná rozsáhlá rekonstrukce zahrady Strakovy akademie, stát bude 80 milionů korun
3. června 2021 12:15
Zakladatelem zahrady Strakovy akademie, která od roku 1896 sloužila podle přání hraběte Jana Petra Straky jako studentská kolej pro nemajetné syny českých šlechtických rodin, byl František Thomayer, jeden z největších odborníků své doby v oboru zahradní architektury.
V průběhu 20. století ale zahrada utrpěla nešetrnými zásahy v podobě kombinace trávníků, asfaltu, betonových ploch, antuky, zámkové dlažby a různých typů dlažebních kostek, které postrádaly nějaké koncepční pojetí. Rovněž technický stav konstrukcí a vybavení je na hranici životnosti a použitá řešení ve značné míře neodpovídají technickým nárokům užívání.
„Tenhle prostor má úžasný potenciál. Jak pro to, aby hostil významné zahraniční delegace, tak aby se otevřel pro veřejnost a občané této země byli hrdí na to, že mají v Praze další nádherné a inspirativní místo,“ řekla k zahájení rekonstrukce pověřená vedoucí Úřadu vlády ČR Tünde Bartha.
Účelem naplánované kompletní rekonstrukce, kterou Úřad vlády ČR připravil, je vrátit zahradě ucelený charakter a za použití moderních metod vyhovět přísným nárokům soudobé památkové péče i na ochranu životního prostředí.
Kompoziční řešení je inspirováno stylem a dílem Františka Thomayera a zvolená historizující koncepce prostoru odpovídá novobarokní architektuře budovy, která rovněž prošla v posledních letech rozsáhlou obnovou vzhledu.

Návrh hospodaření se srážkovými vodami v zahradě Strakovy akademie se stal pilotním projektem dotačního titulu Operačního programu Životní prostředí v prostředí státní instituce.
Nové je i chápání funkce prostoru zahrady. Nejde o budování bariér, o investici do uzavřeného reprezentačního vládního areálu, ale záměrem je využít investovanou nemalou finanční částku zejména ve prospěch místních obyvatel i návštěvníků Prahy.
Zahrada bude uspořádána tak, aby mohla být pravidelně otevírána i pro veřejnost. Do konceptu byly zapracovány i výstavní plochy umožňující realizaci tematických výstav nebo workshopů, například mladých umělců.
Obnova areálu bude navíc po dohodě s radnicí Prahy 1 provázána i s úpravami předpolí na Kosárkově nábřeží. Tím dojde nejen k administrativnímu zpřístupnění zahrady, ale i ke skutečnému funkčnímu provázání nábřeží Vltavy a parku Strakovy akademie.
„Chtěla bych, aby se pak zahrada otevřela pro veřejnost alespoň jednou měsíčně o víkendu a lidé a rodiny s dětmi si jí užili. Bylo by skvělé, aby se tady mohly konat i kulturní akce a výstavy. Chceme, aby tento úřad byl co nejvíce otevřený veřejnosti,“ dodala Tünde Bartha.
Vypracováním projektu revitalizace zahrady byl pověřen renomovaný Ateliér Krejčiříkovi. Projektová dokumentace byla dokončena v roce 2019, výběrové řízení na zhotovitele stavby bylo zahájeno v červnu 2020 a ukončeno bylo téměř po roce v květnu 2021.„Zahrada dlouhodobě pouze přežívala mimo větší zájem jak našich předchůdců, tak i nás všech. A tak když jsem se dozvěděla, že existuje studie, která leží někde v šuplíku víc než 10 let a jen ji někdo nedotáhl, řekla jsem si, že ji zkusíme oprášit a ušetříme tak čas a peníze,“ uvedla Tünde Bartha.
Kompletní rekonstrukce areálu bude stát téměř 80 milionů korun, potrvá rok a stane se tak druhou největší investicí od vzniku areálu v roce 1896.
Zahrada Strakovy akademie byla projektovaná podle návrhu významného zahradního architekta Františka Thomayera původně sloužila chovancům akademie k odpočinku a sportu. Sportovní náčiní bylo odstraněno v souvislosti s využitím budovy akademie k vládním účelům po roce 1945.