Dnes Středa - jasno 22°C
Zítra Čtvrtek - skorojasno 26°C
Středa 18. 5. 2022
Svátek má Nataša
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Začíná rekonstrukce unikátní Spirály. Podívejte se, jak opuštěné divadlo vypadá uvnitř
Spirála a vlevo od ní jeden z Křižíkových pavilonů. Foto(6x): Jan Puci

Začíná rekonstrukce unikátní Spirály. Podívejte se, jak opuštěné divadlo vypadá uvnitř

V areálu Výstaviště Praha se aktuálně koná kompletní obnova, v rámci které se podařilo zachránit také unikátní divadlo Spirála. Od povodní v roce 2002 objekt chátral. V těchto dnech si budovu k rekonstrukci převzala stavební firma. Znovu otevřít by se divadlo mělo ve druhé polovině příštího roku. Z bývalé zkušebny navíc nově vznikne druhý sál a zlepší se zázemí pro herce.
spirala-hlediste

Strop Spirály a atypické jeviště

„Už to vypadalo, že to s divadlem Spirála špatně dopadne. Někdejší slavná scéna, kde tisíce Pražanů viděly třeba muzikál Jesus Christ Superstar, od povodní skoro dvacet let chátrala. Je ostuda, že to tak politici nechali a v minulém volebním období dokonce posvětili demoliční výměr na celou stavbu,” uvedl náměstek primátora Pavel Vyhnánek (Praha Sobě), který má areál Výstaviště Praha v gesci.

„Nám se podařilo unikátní kruhovou scénu zachránit a připravit její nové využití. Zůstanou samozřejmě slavné spirálové rampy obepínající jeviště. Nově otevřeme ještě druhou scénu z bývalé zkušebny a vybavíme oba prostory dnešními technologiemi," pokračoval.

spirala-uvnitr-2

Rampa, po které se diváci dostali na svá místa

Rekonstrukce zahrnuje výměnu střechy, opravu obvodového pláště a opravu výtahu spojujícího suterénní zázemí pro herce a střechu, pod níž současně vznikne prostor pro ubytování hostujících herců.

Vedle přibude také nízká prstencová přístavba se zatravněnou střechou, která bude sloužit jako zákulisí. Posudky ukázaly, že navzdory opuštění stavby s povodněmi v roce 2002 nedošlo k narušení statiky. Celkové náklady by se měly pohybovat okolo 153,2 milionu korun a zahrnují i potřebné technologie.

spirala-uvnitr-1

Jeden z artefaktů zašlé slávy divadla

Počítá se s kapacitou 550 diváků v galerii a až 300 diváků v nové scéně v podzemí. Vedle divadla budou sály sloužit také pro koncerty, konference, talk show a další komerční akce, aby si na sebe divadlo vydělalo.

Podle Vyhnánka má na záchraně divadla velkou zásluhu architekt Tomáš Kulík. „To on za zachování stavby dlouhá léta nejvíce bojoval a bez něj bychom možná už neměli co zachraňovat. Zahájení rekonstrukce se pan architekt bohužel nedožil, protože před necelým rokem náhle zemřel,” řekl Pavel Vyhnánek.   

spirala-schody-k-toaletam

Cesta k toaletám vypovídá o stavu budovy

„Vzpomínám na něj a mám radost, že se mi podařilo dostát slibu, který jsem mu kdysi dal, a že závěr svého života pan architekt Kulík strávil projektováním generální rekonstrukce a záchrany své ikonické stavby," dodal. 

Právě Tomáš Kulík patřil s Jindřichem Smetanou, Janem Loudou a Zbyškem Stýblem ke skupině architektů, kteří panoramatické kino v roce 1991 přestavěli na novou divadelní scénu. 

S architektem Tomášem Kulíkem připravoval tým Výstaviště Praha rekonstrukci dva roky. „Konzultovali jsme další provoz divadla, mluvili s lidmi, kteří v něm působili, snažili jsme se i zapojit všechny potenciální uživatele a zohlednit jejich požadavky, abychom pak Spirálu mohli využívat opravdu plnohodnotně. Věřím, že jsme nakonec došli k zadání, které bude skvěle fungovat,” prohlásil předseda představenstva Výstaviště Praha Tomáš Hübl.

spirala-uvnitr

Zde před lety bývala šatna

Do Spirály se vrátí kompletní divadelní technologie, doplní se chybějící zázemí, dojde k zásadnímu vylepšení komfortu pro účinkující, kteří paradoxně byli v původním divadle dost omezeni. „Podařilo se nám rozšířit potenciál Spirály o dost dál, než jak byla v roce 1991 zamýšlena. Pro mě je to i osobní záležitost, v roce 2002 jsem ve Spirále pracoval jako elév u produkčního týmu tehdejšího posledního představení Romeo a Julie. Takže se moc těším na návrat do srdcového prostoru,“ dodal Hübl.


Autor: Jan Puci

Letošním tématem zdravotnického kongresu je paliativní péče

Dnes ve 12:41

Magistrát Prahy organizuje 2. ročník zdravotnického kongresu, tentokrát s názvem Metropolitní zdravotnický kongres paliativní péče 2022. Akce se uskuteční 2. června na Nové radnici na Mariánském náměstí, účastníci se však budou moci připojit i online.

Praha 4 opraví sportoviště u sokolovny v Podolí

Dnes v 07:59

Praha 4 rozhodla o rekonstrukci povrchů sportoviště u sokolovny v Podolí. Součástí rekonstrukce je kompletní výměna umělého povrchu fotbalového hřiště o celkové rozloze 1 240 m2 za povrch nový.

Střechy základních škol chce Praha 5 využít pro solární energii

14. května 2022 ve 12:25

Fotovoltaickou elektrárnu jako alternativní zdroj energie se pokusí využít městská část Praha 5. 

Další články
Nahoru