Dnes Sobota - zatazeno 1°C
Zítra Neděle - polojasno -1°C
Sobota 10. 12. 2022
Svátek má Julie
Advent v Praze
Tipy na adventní akce v metropoli
Začíná rekonstrukce unikátní Spirály. Podívejte se, jak opuštěné divadlo vypadá uvnitř
Spirála a vlevo od ní jeden z Křižíkových pavilonů. Foto(6x): Jan Puci

Začíná rekonstrukce unikátní Spirály. Podívejte se, jak opuštěné divadlo vypadá uvnitř

V areálu Výstaviště Praha se aktuálně koná kompletní obnova, v rámci které se podařilo zachránit také unikátní divadlo Spirála. Od povodní v roce 2002 objekt chátral. V těchto dnech si budovu k rekonstrukci převzala stavební firma. Znovu otevřít by se divadlo mělo ve druhé polovině příštího roku. Z bývalé zkušebny navíc nově vznikne druhý sál a zlepší se zázemí pro herce.
spirala-hlediste

Strop Spirály a atypické jeviště

„Už to vypadalo, že to s divadlem Spirála špatně dopadne. Někdejší slavná scéna, kde tisíce Pražanů viděly třeba muzikál Jesus Christ Superstar, od povodní skoro dvacet let chátrala. Je ostuda, že to tak politici nechali a v minulém volebním období dokonce posvětili demoliční výměr na celou stavbu,” uvedl náměstek primátora Pavel Vyhnánek (Praha Sobě), který má areál Výstaviště Praha v gesci.

„Nám se podařilo unikátní kruhovou scénu zachránit a připravit její nové využití. Zůstanou samozřejmě slavné spirálové rampy obepínající jeviště. Nově otevřeme ještě druhou scénu z bývalé zkušebny a vybavíme oba prostory dnešními technologiemi," pokračoval.

spirala-uvnitr-2

Rampa, po které se diváci dostali na svá místa

Rekonstrukce zahrnuje výměnu střechy, opravu obvodového pláště a opravu výtahu spojujícího suterénní zázemí pro herce a střechu, pod níž současně vznikne prostor pro ubytování hostujících herců.

Vedle přibude také nízká prstencová přístavba se zatravněnou střechou, která bude sloužit jako zákulisí. Posudky ukázaly, že navzdory opuštění stavby s povodněmi v roce 2002 nedošlo k narušení statiky. Celkové náklady by se měly pohybovat okolo 153,2 milionu korun a zahrnují i potřebné technologie.

spirala-uvnitr-1

Jeden z artefaktů zašlé slávy divadla

Počítá se s kapacitou 550 diváků v galerii a až 300 diváků v nové scéně v podzemí. Vedle divadla budou sály sloužit také pro koncerty, konference, talk show a další komerční akce, aby si na sebe divadlo vydělalo.

Podle Vyhnánka má na záchraně divadla velkou zásluhu architekt Tomáš Kulík. „To on za zachování stavby dlouhá léta nejvíce bojoval a bez něj bychom možná už neměli co zachraňovat. Zahájení rekonstrukce se pan architekt bohužel nedožil, protože před necelým rokem náhle zemřel,” řekl Pavel Vyhnánek.   

spirala-schody-k-toaletam

Cesta k toaletám vypovídá o stavu budovy

„Vzpomínám na něj a mám radost, že se mi podařilo dostát slibu, který jsem mu kdysi dal, a že závěr svého života pan architekt Kulík strávil projektováním generální rekonstrukce a záchrany své ikonické stavby," dodal. 

Právě Tomáš Kulík patřil s Jindřichem Smetanou, Janem Loudou a Zbyškem Stýblem ke skupině architektů, kteří panoramatické kino v roce 1991 přestavěli na novou divadelní scénu. 

S architektem Tomášem Kulíkem připravoval tým Výstaviště Praha rekonstrukci dva roky. „Konzultovali jsme další provoz divadla, mluvili s lidmi, kteří v něm působili, snažili jsme se i zapojit všechny potenciální uživatele a zohlednit jejich požadavky, abychom pak Spirálu mohli využívat opravdu plnohodnotně. Věřím, že jsme nakonec došli k zadání, které bude skvěle fungovat,” prohlásil předseda představenstva Výstaviště Praha Tomáš Hübl.

spirala-uvnitr

Zde před lety bývala šatna

Do Spirály se vrátí kompletní divadelní technologie, doplní se chybějící zázemí, dojde k zásadnímu vylepšení komfortu pro účinkující, kteří paradoxně byli v původním divadle dost omezeni. „Podařilo se nám rozšířit potenciál Spirály o dost dál, než jak byla v roce 1991 zamýšlena. Pro mě je to i osobní záležitost, v roce 2002 jsem ve Spirále pracoval jako elév u produkčního týmu tehdejšího posledního představení Romeo a Julie. Takže se moc těším na návrat do srdcového prostoru,“ dodal Hübl.


Autor: Jan Puci

Pietní shromáždění v Praze 15 k uctění památky Antonína Švehly

8. prosince 2022 ve 12:46

U příležitosti výročí úmrtí státníka Antonína Švehly se koná pietní shromáždění k uctění jeho památky v sobotu 10. prosince od 14 hodin u hrobky Antonína Švehly.

Anketa: Kudy se bude ubírat Praha 5?

8. prosince 2022 v 06:46

Strukturální plán Prahy 5 řeší kde měnit územní plán, jak se má městská část a její čtvrti rozvíjet i kam umístit nové školy, školky a další veřejnou vybavenost. Aby tento dokument opravdu vyjadřoval potřeby občanů Prahy 5, nemohou ho tvořit pouze odborníci, pracovníci úřadu a političtí zástupci....

Další články
Nahoru