Dnes Úterý - jasno 15°C
Zítra Středa - polojasno 18°C
Úterý 25. 6. 2024
Svátek má Ivan
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Začíná rekonstrukce školy pro handicapované děti, kapacita se navýší o desítky míst
Plánovaná podoba školy po rekonstrukci. Vizualizace: Diakonie ČCE

Začíná rekonstrukce školy pro handicapované děti, kapacita se navýší o desítky míst

Diakonie ČCE, jeden z nejvýznamnějších poskytovatelů sociálních služeb v Česku, začíná s rekonstrukcí speciální školy v Praze 4 V Zápolí. Informoval o tom mluvčí Diakonie Dalibor Hála.

Speciální škola Diakonie ČCE V Zápolí již více než 28 let vzdělává téměř pět desítek žáků s mentálním a kombinovaným postižením a je často poslední záchranou zoufalých rodičů. Přijímá totiž i ty žáky, které ostatní školy odmítají, protože péče o ně je příliš náročná.

„Třídy jsou malé, v každé se učí okolo šesti až osmi žáků, tak jak tomu bývá ve všech speciálních školách. Dostali jsme se do situace, kdy bez zásadní rekonstrukce nebudeme moci dále fungovat. Jednoduše nám hrozí, že nám škola spadne na hlavu. K tomu všemu je v Praze zásadní nedostatek míst pro děti s těžkým postižením. My ale díky rekonstrukci školu nejen opravíme, ale zároveň navýšíme její kapacitu až o 40 nových míst,“ uvedl ředitel Mateřské školy a základní školy speciální Diakonie ČCE Praha.

V rámci rekonstrukce dojde k úpravě stávajících prostor, k bezbariérovým úpravám a také k vytvoření specializovaných relaxačních míst pro žáky s autismem. Po rekonstrukci bude michelská škola moci fungovat dalších 30 let.

V rozpočtu rekonstrukce stále chybí částka dva miliony korun. Diakonie proto oslovuje dárce s prosbou o pomoc. Přispět na rekonstrukci školy V Zápolí mohou jednotlivci i firmy prostřednictvím darovacího formuláře na stránkách školy: skolapraha.diakonie.cz.

„Finanční prostředky státu směřují k inkluzi těchto dětí do běžných škol, které je ale odmítají. Rodiče se dostávají do složité situace, kdy jejich dítě má povinnou školní docházku, ale zároveň pro něj není místo. Jedná se o dlouhodobě neřešený problém. Speciální školy v Praze jsou vyčleněny z investičních projektů EU na rekonstrukce či navýšení kapacity. Proto i my získáváme prostředky na rekonstrukci z řad individuálních a firemních dárců,“ vysvětlil Černý.

Míst ve speciálních školách je v Praze nedostatek, přitom právě speciální školy nejen pomáhají rodinám ulehčit každodenní péči, ale přispívají také k individuálnímu rozvoji schopností dětí.

eva-salamunova

Žákyně školy Eva Šalamunová

Podle Dany Šalamunové, matky dnes již čtrnáctileté žačky školy, byl život bez školy V Zápolí výrazně složitější. „Dnes bych už možná mohla pracovat na částečný úvazek z domova, ale když byla dcera mladší, nepřipadalo by to v úvahu. Základní vzdělání je totiž povinné pro všechny a dceru bych musela vzdělávat sama doma. Poslední rok na mateřské dovolené jsem věnovala shánění školky pro dceru – téměř všude nás odmítli, až jsme se vlastně náhodou dozvěděli o škole V Zápolí. Na školku tu navazuje rovnou speciální škola, takže Evička mohla plynule pokračovat,“ sdělila. „Moje dcera Evička za dobu, kdy školu navštěvuje, udělala ohromné pokroky. Začala pít normálně ze skleničky, zlepšila se v mluvení. A když jí druzí nerozumí, umí si poradit. Za naši školu dám ruku do ohně, “ doplnila.


Autor: Jan Puci

Projekt Sportovní údolí Krč vzniká za účasti veřejnosti

Dnes ve 13:22

Budoucí podoba, a hlavně možnosti využití údolí Kunratického potoka byly hlavním tématem veřejného setkání, které k budoucím proměnám údolí zorganizovala městská část Praha 4. V atraktivní lokalitě v současné době působí několik sportovních oddílů s řádově tisíci členy. Údolím rovněž prochází...

Kameny zmizelých jsou nově na Janáčkově nábřeží

Včera v 11:15

Starostka Prahy 5 Radka Šimková uctila památku obětí holocaustu společně s vrchním pražským rabínem Davidem Peterem.

Zastupitelstvo schválilo strategii cestovní ruchu na léta 2024–2027

Včera v 09:26

Nová strategie cestovního ruchu, kterou schválilo Zastupitelstvo hl. m. Prahy, navazuje na předchozí koncepci příjezdového cestovního ruchu, která změnila směr a podobu cestovního ruchu v metropoli. Vyhodnocení na základě datové analýzy potvrdilo, že Praha nastolila dobrý směr a je schopna...

V Česku vznikne národní centrum pro polovodiče a čipy

23. června 2024 v 11:10

Už příští rok by v Česku mělo vzniknout Národní kompetenční centrum pro polovodiče, které bude podporovat cíle „Chips for Europe“, prvního pilíře evropského zákona o čipech (ChipsAct). Centrum zapojí ČR do vznikající evropské sítě kompetenčních center. V souladu s návrhem Národní polovodičové...

Změna územního plánu umožní výstavbu bytového komplexu

23. června 2024 v 10:51

Do cíle doputovala dlouholetá kauza týkající se pozemků, na nichž stojí bývalá sportovní hala Tatry Smíchov a fotbalové hřiště SK Smíchov. Zastupitelé Prahy ve čtvrtek schválili změnu územního plánu, které celý téměř tříhektarový sportovní areál u železničního mostu převádí do smíšené funkce....

Další články
Nahoru