Dnes Pátek - jasno 0°C
Zítra Sobota - jasno -3°C
Pátek 5. 3. 2021
Svátek má Kazimír
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Začíná rekonstrukce Lennonovy zdi, bude upravena do podoby venkovní galerie
Malůvky už nejsou jen na zdi, ale i na jejím okolí. Ušetřeny nejsou ani stromy. Foto: PP

Začíná rekonstrukce Lennonovy zdi, bude upravena do podoby venkovní galerie

Po víkendu zahájí Řád Maltézských rytířů na Kampě opravu Lennonovy zdi, kterou vlastní. Rekonstrukce potrvá několik týdnů. Bude zejména opravena poškozená římsa a vrchní koruna, dojde ke statickému zabezpečení historického portálu a k celkovému zpevnění. Lennonova zeď také dostane nový nátěr.

„V posledních dnech se totiž podařilo dokončit nezbytné administrativní kroky a v nejbližších dnech začnou avizované úpravy,“ uvedla mediální zástupkyně řádu Hedvika Čepelová. Řád podle ní známou zeď upraví do podoby venkovní galerie.

„Rekonstrukce bude stát asi čtvrt milionu korun. Rozsah prací postačí na to, abychom zeď uvedli do důstojného technického stavu,“ uvedl Johannes Lobkowicz, kancléř Řádu Maltézských rytířů.

lennonova-zed-clanek-mensi Původně byly ve hře i náročnější úpravy, ty by ale znamenaly, že se zeď ocitne pod lešením i na několik měsíců. Pokud by stavbě nepřálo počasí, hrozilo by navíc, že se práce protáhnou do dalšího roku. Po skončení technických úprav bude zeď slavnostně otevřená v nové podobě. K tomu dojde v polovině listopadu, u příležitosti oslav 30. výročí sametové revoluce.

Lennonova zeď (i její okolí) se stala místem nelegálního sprejerství, které podle duchovního řádu i Prahy 1 podněcují turistické agentury. Cizince lákají na procházku Prahou spojenou s konzumací alkoholu. Následně je zavedou na Kampu, kde jim u Lennonovy zdi rozdávají spreje.

Řád maltézských rytířů kvůli tomu podal začátkem července trestní oznámení. Praha 1 zase ohlásila finančním úřadům podezření na nezákonné podnikání turistických agentur. Radnice slíbila zajistit více policejních hlídek a instalaci bezpečnostních kamer. Chystá mobiliář a stromy u zdi, které jsou posprejované, ochránit speciálním antigraffiti nátěrem. Kmeny stromů by také do budoucna mohly být chráněny ozdobnými mřížemi, které by znesnadňovaly sprejování.

lennonova-zed-clanek-mensi-1 Zeď by měla v budoucnu zdobit pouze díla odkazující na Johna Lennona a provedená profesionálními umělci. Jak přesně bude galerijní režim zdi fungovat, je zatím předmětem jednání. Na zdi by měly být i vícejazyčné informace o vzniku Lennonovy zdi a její historii, stejně jako pravidla, jak se na místě chovat.

„Tento kus Malé Strany býval klidným romantickým koutem. Dnes se Velkopřevorské náměstí a jeho okolí stalo pololegálním místem pro busking, pouliční žebrotu, hluk ve dne i v noci, zakázané rozdávání letáků všeho druhu, věšení zámků na zábradlí, ale hlavně pro graffiti všude, kam se podíváte. Zeď se stala terčem obscénních maleb, centrem hluku a jakousi normou pro chování turistů v jejím okolí. Zeď je také pravidelnou zastávkou nechvalně známých tahů Prahou,“ uvedla mluvčí spolku místních občanů a vlastníků nemovitostí Karolína Peake.

„Jedním z opatření je zavedení zvýšené hlídkové činnosti, abychom místo ochránili před buskery, kteří hlasitou produkcí obtěžují okolí. Také je potřeba postavit se proti nájezdům alkoholových turistů. Ke zdi doráží v organizovaných skupinách a dostávají spreje, kterými bez rozvahy sprejují na zeď i její okolí. Jednám s organizátory těchto ,výletů´, aby své klienty nepodporovali v ničení,“ uvedl již dříve 1. místostarosta Prahy 1 Petr Hejma (STAN / My, co tady žijeme).


Pražská plynárenská nabízí v době pandemie mobilní kancelář

3. března 2021 v 19:37

I když zákazníci Pražské plynárenské mohou veškeré záležitosti spojené s dodávkou energií řešit online a společnost toto řešení doporučuje, myslí i na ty, pro které je tato forma komunikace obtížně využitelná nebo složitá. Po dobu, kdy budou z důvodu pandemie covid uzavřeny obchodní kanceláře...

Lepší komunikace s neslyšícími na radnici Prahy 2

3. března 2021 v 10:46

U příležitosti Mezinárodního dne sluchu, který se letos slaví již 15. rokem, vylepší Praha 2 ve spolupráci se společností Transkript Online komunikaci s neslyšícími.

Kdy na radnici Prahy 13 v březnu

1. března 2021 v 16:37

V návaznosti na usnesení vlády se od pondělí 1. března mění úřední hodiny Úřadu městské části Praha 13.

Další články
Nahoru