dnes
Středa - mlha
0°C
zítra
Čtvrtek - oblacno
2°C
pozítří
Pátek - zatazeno
1°C
Začíná rekonstrukce Lennonovy zdi, bude upravena do podoby venkovní galerie
Malůvky už nejsou jen na zdi, ale i na jejím okolí. Ušetřeny nejsou ani stromy. Foto: PP

Začíná rekonstrukce Lennonovy zdi, bude upravena do podoby venkovní galerie

Po víkendu zahájí Řád Maltézských rytířů na Kampě opravu Lennonovy zdi, kterou vlastní. Rekonstrukce potrvá několik týdnů. Bude zejména opravena poškozená římsa a vrchní koruna, dojde ke statickému zabezpečení historického portálu a k celkovému zpevnění. Lennonova zeď také dostane nový nátěr.

„V posledních dnech se totiž podařilo dokončit nezbytné administrativní kroky a v nejbližších dnech začnou avizované úpravy,“ uvedla mediální zástupkyně řádu Hedvika Čepelová. Řád podle ní známou zeď upraví do podoby venkovní galerie.

„Rekonstrukce bude stát asi čtvrt milionu korun. Rozsah prací postačí na to, abychom zeď uvedli do důstojného technického stavu,“ uvedl Johannes Lobkowicz, kancléř Řádu Maltézských rytířů.

lennonova-zed-clanek-mensi Původně byly ve hře i náročnější úpravy, ty by ale znamenaly, že se zeď ocitne pod lešením i na několik měsíců. Pokud by stavbě nepřálo počasí, hrozilo by navíc, že se práce protáhnou do dalšího roku. Po skončení technických úprav bude zeď slavnostně otevřená v nové podobě. K tomu dojde v polovině listopadu, u příležitosti oslav 30. výročí sametové revoluce.

Lennonova zeď (i její okolí) se stala místem nelegálního sprejerství, které podle duchovního řádu i Prahy 1 podněcují turistické agentury. Cizince lákají na procházku Prahou spojenou s konzumací alkoholu. Následně je zavedou na Kampu, kde jim u Lennonovy zdi rozdávají spreje.

Řád maltézských rytířů kvůli tomu podal začátkem července trestní oznámení. Praha 1 zase ohlásila finančním úřadům podezření na nezákonné podnikání turistických agentur. Radnice slíbila zajistit více policejních hlídek a instalaci bezpečnostních kamer. Chystá mobiliář a stromy u zdi, které jsou posprejované, ochránit speciálním antigraffiti nátěrem. Kmeny stromů by také do budoucna mohly být chráněny ozdobnými mřížemi, které by znesnadňovaly sprejování.

lennonova-zed-clanek-mensi-1 Zeď by měla v budoucnu zdobit pouze díla odkazující na Johna Lennona a provedená profesionálními umělci. Jak přesně bude galerijní režim zdi fungovat, je zatím předmětem jednání. Na zdi by měly být i vícejazyčné informace o vzniku Lennonovy zdi a její historii, stejně jako pravidla, jak se na místě chovat.

„Tento kus Malé Strany býval klidným romantickým koutem. Dnes se Velkopřevorské náměstí a jeho okolí stalo pololegálním místem pro busking, pouliční žebrotu, hluk ve dne i v noci, zakázané rozdávání letáků všeho druhu, věšení zámků na zábradlí, ale hlavně pro graffiti všude, kam se podíváte. Zeď se stala terčem obscénních maleb, centrem hluku a jakousi normou pro chování turistů v jejím okolí. Zeď je také pravidelnou zastávkou nechvalně známých tahů Prahou,“ uvedla mluvčí spolku místních občanů a vlastníků nemovitostí Karolína Peake.

„Jedním z opatření je zavedení zvýšené hlídkové činnosti, abychom místo ochránili před buskery, kteří hlasitou produkcí obtěžují okolí. Také je potřeba postavit se proti nájezdům alkoholových turistů. Ke zdi doráží v organizovaných skupinách a dostávají spreje, kterými bez rozvahy sprejují na zeď i její okolí. Jednám s organizátory těchto ,výletů´, aby své klienty nepodporovali v ničení,“ uvedl již dříve 1. místostarosta Prahy 1 Petr Hejma (STAN / My, co tady žijeme).


Praha 5: Zasedne Řídící skupina ke Strategii rozvoje 2030+

Dnes ve 20:07

Zítra, 26. listopadu, bude od 14 hodin zasedat Řídící skupina ke Strategii rozvoje 2030+. Prezentace analytické části Strategie rozvoje za jednotlivé Odborné skupiny Strategie proběhne formou online setkání přes platformu LifeSize.

Zasedání zastupitelstva. Praha 6 zveřejnila program

Dnes v 16:29

V pátek 27. listopadu se od 10 hodin koná v kongresovém sálu Orea Hotelu Pyramida patnácté zasedání Zastupitelstva městské části Praha 6.  

Vaříme za vás. Kampaň má pomoci pražským restauracím

Dnes ve 13:18

Magistrát hlavního města Prahy ve spolupráci s Asociací hotelů a restaurací (AHR ČR) a Svazem obchodu a cestovního ruchu (SOCR) připravil kampaň s názvem Vaříme za vás na podporu pražských restaurací. Jejím cílem je vyzývat Pražany, aby si kupovali jídlo a nápoje přímo z výdejních okének podniků a...

Sněmovna se rozsvítí červeně

Dnes ve 13:13

Dnes se rozsvítí budova Poslanecké sněmovny červeným světlem. Stane se tak u příležitosti tzv. „Červené středy“ – mezinárodního dne lidí pronásledovaných pro svou víru.

Praha má koordinátora úprav dopravního terminálu Černý Most

Dnes v 07:18

Radní Prahy na pondělním zasedání jmenovali koordinátora úprav dopravního terminálu Černý Most, který je dlouhodobě v neutěšeném stavu, a to zvláště kvůli složité koordinaci veškerých aktivit a projektů.

Další články
Nahoru