dnes
Sobota - obcasny-dest
18°C
zítra
Neděle - polojasno
22°C
pozítří
Pondělí - polojasno
23°C
Začíná rekonstrukce bývalé ubytovny Sandra, Praha 11 chce v lokalitě také postavit parkovací dům
Dva věžáky v Praze 11 ožijí. Bývalý hotel Opatov (na snímku vlevo) a vedle něj stojící bývalá ubytovna Sandra. Foto: JP

Začíná rekonstrukce bývalé ubytovny Sandra, Praha 11 chce v lokalitě také postavit parkovací dům

V pondělí 17. června převezme stavební firma Hochtief osiřelou bývalou ubytovnu Sandra a do dvou let provede celkovou rekonstrukci, při které vznikne 174 ubytovacích jednotek. Ty následně začne pronajímat Praha 11, majitel objektu. Celkové náklady budou kolem 300 milionů korun včetně DPH. Magistrát se chystá opravit další vysokou budovu, která stojí vedle Sandry. V bývalém hotelu Opatov také vzniknou ubytovací jednotky. A v sousedství se počítá se stavbou parkovacího domu. 

sandra-1 Ubytovna Sandra byla, stejně jako hotel Opatov, postavena v osmdesátých letech minulého století. Lidé z okolních domů si na nájemníky levné ubytovny převážně pro zahraniční dělníky dlouhodobě stěžovali. V lokalitě byla zvýšená kriminalita.

V roce 2011 radnice jedenácté městské části ubytovnu koupila za 336 milionů korun, pět let před tím byla přitom stavba vydražena za 151 milionů korun. Rekonstrukce, která právě začíná, bude stát 330 milionů korun včetně DPH. Loni v červnu schválili pražští zastupitelé dotaci 200,5 milionu korun na rekonstrukci. Chybějících přes 100 milionů korun pokryla Praha 11 dočasně ze svého rozpočtu na úkor jiných investičních akcí. Praha 11 nyní žádá hlavní město o bezúročnou půjčku 130 milionů korun, aby mohla rozpočtově krýt ostatní plánované opravy a rekonstrukce.

Ubytovna byla vyklizena již dříve, donedávna tam ještě sídlil odbor sociálních věcí a zdravotnictví úřadu městské části. „Příští týden převezme zhotovitel stavbu a dle smlouvy bude mít dva roky na ukončení prací. Do poloviny roku 2021 bychom tak měli Sandru přebírat,“ sdělil dnes serveru Pražský patriot místostarosta Prahy 11 Ondřej Prokop (ANO), který má ve vedení městské části na starost oblasti majetku, investic a podpory podnikání.

Při rekonstrukci vznikne v panelovém domě o 21 podlažích celkem 174 ubytovacích jednotek 1+kk až 4 +KK. Vznikne tam sál pro kulturní akce i jednání zastupitelstva, dále nebytové prostory a restaurace. Ubytovací jednotky bude lidem, kteří budou splňovat předem stanovená kritéria, přidělovat bytová komise Prahy 11.

„Máme zastupitelstvem schválená pravidla pro obsazování bytů, těmi se budeme řídit. V Sandře budou bydlet mladí lidé, začínající rodiny, zdravotní sestry a lékaři, učitelé, hasiči, policisté, lidé v nouzi, ale třeba i senioři či hendikepovaní. Bude to demograficky různorodé,“ sdělil Prokop.

opatov-hotel Vedle Sandry stojí bývalý hotel Opatov, ve kterém magistrát chystá celkovou rekonstrukci. Oproti své „sestře“ má stavba zpoždění zhruba rok. Původně v ní mělo vzniknout přibližně 350 malých jednotek 1+1 a  1+KK. Nicméně Praze 11 se podařilo prosadit, aby bylo jednotek méně a některé větší, takže se do Opatova budou moci stěhovat i rodiny s dětmi. Počítá se zhruba se 250 jednotkami. Město je chce pronajímat také lidem s nízkými příjmy, lidem s omezenou schopností pohybu a také seniorům.

Praha 11 by ráda pro oba nové objekty společně s magistrátem postavila u ulice Opatovská vedle supermarketu Billa čtyř až pěti podlažní parkovací dům s 300 až 500 parkovacími stáními. Dům by sloužil nejen pro Opatov a Sandru, ale i pro rezidenty z okolních domům. Dům by měl být postaven do čtyř let. „Nesmí to být o moc později, co budou Sandra a Opatov uvedeny do užívání. Jinak se už tak špatná situace s parkováním ještě zhorší,“ dodal místostarosta Prahy 11 Ondřej Prokop.

V budoucnu by jedenáctá městská část ráda dosáhla rekolaudace obou budov, tudíž by v nich nebyly už ubytovací jednotky, ale standardní byty. Aktuálně Praha 11 spouští proces změny územního plánu, která to umožní. „Byl by to velký milník, kdyby se v bývalém problémovém místě podařilo rozšířit bytový fond v Praze 11 o 174 bytů. Pevně věřím, že se to podaří,“ uvedl starosta Prahy 11 Jiří Dohnal (Piráti).


Provoz zákaznického centra PVK bude v srpnu bez omezení

9. července 2020 v 10:05

Od 1. srpna obnoví Pražské vodovody a kanalizace provoz zákaznického centra v Dykově ulici. Zákaznické centrum se uzavřelo v druhé polovině března kvůli rozhodnutí vlády související s pandemií způsobené koronavirem. V omezeném režimu bylo znovu otevřeno 4. května.

Praha 2 pro podnikatele: Inzerovat v Novinách Prahy 2 mohou se slevou

9. července 2020 v 07:11

Radní Prahy 2 přijali v dubnu opatření ke zmírnění dopadů epidemie koronaviru na podnikatelské a další subjekty.

Do budovy úřadu Prahy 2 s roušku

8. července 2020 v 11:43

Povinná ochrana úst a nosu plošně zůstala už jen ve zdravotnických a sociálních zařízeních, na větších akcích uvnitř a v metru.

Pocitová mapa Prahy 9: Označte místo, které chcete změnit

8. července 2020 v 07:58

Na základě sběru názorů a pocitů obyvatel deváté městské části, které se týkají kvality životního prostředí v jejich bezprostředním okolí, a klimatických změn, které ho ovlivňují, vznikla Pocitová mapa.

Severně od Opatovské vznikne prostor pro oddych a relaxaci

7. července 2020 ve 12:26

Zítra, 8. července, zahájí Praha 11 regeneraci vnitrobloku mezi ulicemi Konstantinova a Černockého. V rámci úprav lokality budou odstraněny původní květníky a prostor zkrášlí nový květník osázený trvalkovým záhonem.

Další články
Nahoru