Dnes Pátek - jasno 12°C
Zítra Sobota - oblacno 13°C
Pátek 23. 4. 2021
Svátek má Vojtěch
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Začíná rekonstrukce bývalé ubytovny Sandra, Praha 11 chce v lokalitě také postavit parkovací dům
Dva věžáky v Praze 11 ožijí. Bývalý hotel Opatov (na snímku vlevo) a vedle něj stojící bývalá ubytovna Sandra. Foto: JP

Začíná rekonstrukce bývalé ubytovny Sandra, Praha 11 chce v lokalitě také postavit parkovací dům

V pondělí 17. června převezme stavební firma Hochtief osiřelou bývalou ubytovnu Sandra a do dvou let provede celkovou rekonstrukci, při které vznikne 174 ubytovacích jednotek. Ty následně začne pronajímat Praha 11, majitel objektu. Celkové náklady budou kolem 300 milionů korun včetně DPH. Magistrát se chystá opravit další vysokou budovu, která stojí vedle Sandry. V bývalém hotelu Opatov také vzniknou ubytovací jednotky. A v sousedství se počítá se stavbou parkovacího domu. 

sandra-1 Ubytovna Sandra byla, stejně jako hotel Opatov, postavena v osmdesátých letech minulého století. Lidé z okolních domů si na nájemníky levné ubytovny převážně pro zahraniční dělníky dlouhodobě stěžovali. V lokalitě byla zvýšená kriminalita.

V roce 2011 radnice jedenácté městské části ubytovnu koupila za 336 milionů korun, pět let před tím byla přitom stavba vydražena za 151 milionů korun. Rekonstrukce, která právě začíná, bude stát 330 milionů korun včetně DPH. Loni v červnu schválili pražští zastupitelé dotaci 200,5 milionu korun na rekonstrukci. Chybějících přes 100 milionů korun pokryla Praha 11 dočasně ze svého rozpočtu na úkor jiných investičních akcí. Praha 11 nyní žádá hlavní město o bezúročnou půjčku 130 milionů korun, aby mohla rozpočtově krýt ostatní plánované opravy a rekonstrukce.

Ubytovna byla vyklizena již dříve, donedávna tam ještě sídlil odbor sociálních věcí a zdravotnictví úřadu městské části. „Příští týden převezme zhotovitel stavbu a dle smlouvy bude mít dva roky na ukončení prací. Do poloviny roku 2021 bychom tak měli Sandru přebírat,“ sdělil dnes serveru Pražský patriot místostarosta Prahy 11 Ondřej Prokop (ANO), který má ve vedení městské části na starost oblasti majetku, investic a podpory podnikání.

Při rekonstrukci vznikne v panelovém domě o 21 podlažích celkem 174 ubytovacích jednotek 1+kk až 4 +KK. Vznikne tam sál pro kulturní akce i jednání zastupitelstva, dále nebytové prostory a restaurace. Ubytovací jednotky bude lidem, kteří budou splňovat předem stanovená kritéria, přidělovat bytová komise Prahy 11.

„Máme zastupitelstvem schválená pravidla pro obsazování bytů, těmi se budeme řídit. V Sandře budou bydlet mladí lidé, začínající rodiny, zdravotní sestry a lékaři, učitelé, hasiči, policisté, lidé v nouzi, ale třeba i senioři či hendikepovaní. Bude to demograficky různorodé,“ sdělil Prokop.

opatov-hotel Vedle Sandry stojí bývalý hotel Opatov, ve kterém magistrát chystá celkovou rekonstrukci. Oproti své „sestře“ má stavba zpoždění zhruba rok. Původně v ní mělo vzniknout přibližně 350 malých jednotek 1+1 a  1+KK. Nicméně Praze 11 se podařilo prosadit, aby bylo jednotek méně a některé větší, takže se do Opatova budou moci stěhovat i rodiny s dětmi. Počítá se zhruba se 250 jednotkami. Město je chce pronajímat také lidem s nízkými příjmy, lidem s omezenou schopností pohybu a také seniorům.

Praha 11 by ráda pro oba nové objekty společně s magistrátem postavila u ulice Opatovská vedle supermarketu Billa čtyř až pěti podlažní parkovací dům s 300 až 500 parkovacími stáními. Dům by sloužil nejen pro Opatov a Sandru, ale i pro rezidenty z okolních domům. Dům by měl být postaven do čtyř let. „Nesmí to být o moc později, co budou Sandra a Opatov uvedeny do užívání. Jinak se už tak špatná situace s parkováním ještě zhorší,“ dodal místostarosta Prahy 11 Ondřej Prokop.

V budoucnu by jedenáctá městská část ráda dosáhla rekolaudace obou budov, tudíž by v nich nebyly už ubytovací jednotky, ale standardní byty. Aktuálně Praha 11 spouští proces změny územního plánu, která to umožní. „Byl by to velký milník, kdyby se v bývalém problémovém místě podařilo rozšířit bytový fond v Praze 11 o 174 bytů. Pevně věřím, že se to podaří,“ uvedl starosta Prahy 11 Jiří Dohnal (Piráti).


Earth Day Talk: Představitelé Tchaj-wanu, odborných institucí a Prahy se sešli u kulatého stolu

Včera v 09:29

Hlavní město ve spolupráci s Tchaj-pejskou hospodářskou a kulturní kanceláří a tchaj-wanským ministerstvem zahraničí uspořádalo kulatý stůl na téma cirkulární ekonomiky a překonávání klimatických výzev. Praha i Tchaj-wan právě v těchto oblastech uskutečňují řadu inovativních i ambiciózních...

Zastupitelé drželi minutu ticha za oběti ruské agrese

Včera v 08:52

Již 26. jednání pražského zastupitelstva v tomto volebním bylo dnes ráno zahájeno minutou ticha za oběti ruské agrese.

Praha 13 umístila kontejner na uhynulé ptactvo

Včera v 07:53

Na základě Nařízení Státní veterinární správy ČR k preventivnímu zamezení šíření nebezpečné nákazy ptačí chřipky radnice pro případnou potřebu umístila u hasičské zbrojnice v Tlumačovské ulici 2747/28 na Velké Ohradě kontejner na uhynulé ptactvo.

Praha 15 schválila pomoc spolkům

Včera v 07:06

Rada městské části minulý týden na svém jednání schválila návrh Výboru volnočasových aktivit a vnějších vztahů na vyhlášení dotačního programu na úhradu neinvestičních nákladů spolků, které působí v MČ Praha 15.

Centrem Prahy prošel pochod na podporu vězněného Navalného

21. dubna 2021 ve 23:03

Historickým centrem Prahy dnes prošel protestní pochod nazvaný Společně proti diktaturám.

Florenc 21. Mezinárodní soutěž, do které se může zapojit veřejnost

21. dubna 2021 v 18:15

Okolí autobusového nádraží na Florenci projde v budoucnu zásadní proměnou. Na konci března vyhlásili většinoví majitelé pozemků, ČSAD Praha holding a Masaryk Station Development, společně s hlavním městem Prahou mezinárodní urbanistickou soutěž, která přinese návrh na možnou podobu lokality již...

Praha spustila webovou aplikaci s daty o veřejných zakázkách

21. dubna 2021 v 18:10

Praha začátkem dubna udělala krok v oblasti průhlednějšího nakládání s veřejnými prostředky. Stala se prvním městem v Česku, které uživatelsky přívětivou a interaktivní formou zveřejňuje podrobné informace o zadávaných veřejných zakázek.

Praha žádá ministra Arenbergera o otevření dětských skupin

20. dubna 2021 ve 21:42

Jménem hlavního města Prahy byl včera ministru zdravotnictví Petrovi Arenbergerovi odeslán dopis s žádostí o co nejdřívější otevření dětských skupin. Současná situace, kdy jsou dětské skupiny uzavřeny, představuje podle vedení metropole významnou zátěž nejen pro děti, které opatřeními bránícími...

Praha 2 vyzvala magistrát, aby zajistil pořádek na stanovištích tříděného odpadu

20. dubna 2021 ve 20:25

Praha 2 se v těchto dnech obrátila na vedení hlavního města s žádostí, aby přijalo opatření, která zajistí pořádek na stanovištích tříděného odpadu a zamezí vytváření černých skládek okolo nich.

Další články
Nahoru