dnes
Úterý - obcasny-dest
7°C
zítra
Středa - polojasno
5°C
pozítří
Čtvrtek - obcasny-dest
8°C
Začíná oprava trati ve Vinohradské. Za dva roky ulici rozkopou znovu, nepodařilo se sladit jednotlivé etapy
Během března začínají rekonstrukce, bude opravena i zastávka Vinohradská tržnice, nicméně definitivní podobu získá až při další opravě za pár let. Foto: JP

Začíná oprava trati ve Vinohradské. Za dva roky ulici rozkopou znovu, nepodařilo se sladit jednotlivé etapy

V sobotu 9. března začne rekonstrukce tramvajové trati ve Vinohradské ulici. Spolu s opravou úseku mezi Škrétovou a Sudoměřskou ulicí zde vzniknou také bezbariérové přechody pro chodce a první ze série čtyř bezbariérových zastávek. Práce potrvají do 12. července. Pro cestující je připravena náhradní autobusová doprava. Oprava trati předchází celkové rekonstrukci Vinohradské ulice, která měla podle původních plánů začít také nyní. Ale podaří se to zřejmě až za dva roky. Důvodem je, že magistrát zatím nezískal všechna potřebná povolení.

„Magistrátní odbor investic prozatím nemá k rekonstrukci všechna povolení. Nejspíše tak začne až v roce 2021. Naším cílem bylo samozřejmě to spojit, ale v okamžiku, kdy nám to nedovoluje technický stav trati, tak nemůžeme čekat dva roky s její rekonstrukcí, v tomto případě jde už o bezpečnost," řekl náměstek primátora pro dopravu Adam Scheinherr (Praha Sobě).

„Etapizace oprav Vinohradské je výsledkem rozhodnutí předchozího vedení Prahy. Po kolapsu Husitské ulice namísto lepšího plánování bývalé vedení od opravy raději úplně upustilo a svůj postup při plánování ani nekoordinovalo s Institutem plánování a rozvoje Prahy,“ pokračoval. „Proto je akce rozdělena na části definitivní a provizorní. Mrzí mě, že to v tomto případě nejde jinak, a slibuji Pražanům, že opravy řešené novým vedením města budou koordinované podstatně lépe,“ dodal.

V úseku mezi Škrétovou a Sudoměřskou ulicí, který měří 1,9 kilometru, jsou celkem čtyři tramvajové zastávky – Italská, Vinohradská tržnice, Jiřího z Poděbrad a Radhošťská. Jako definitivní bude během rekonstrukce dokončena pouze zastávka Italská ve směru do centra, která bude tvořit nástupní ostrůvek. Zbylé zastávky si budou muset na finální podobu pár let počkat.

„Při realizaci všech staveb na území Prahy 2, tedy i při rekonstrukci Vinohradské ulice, žádáme investory o koordinaci prací a souvisejících opatření tak, aby byly dopady na obyvatele i podnikatele naší městské části co nejsnesitelnější. Koordinace na této stavbě se z mého pohledu vůbec nepovedla. Naopak dobře připravené jsou objízdné trasy, náhradní autobusová doprava a informace. Radnice Prahy 2 je připravena v maximální míře přenášet informace o všech změnách i o možnostech, jak se komplikacím nejlépe vyhnout. Je však nutné zdůraznit, že Praha 2 má se stavbou společné jenom území,“ uvedl místostarosta Prahy 2 Jan Korseska (ODS).

„Tramvajová trať ve Vinohradské ulici je z velké většiny v podobě z roku 1980 bez dalších oprav. To si vybírá svou daň na opotřebení kolejí, a proto zahajujeme kompletní modernizaci trati už nyní,“ vysvětlil generální ředitel pražského dopravního podniku (DPP) Petr Witowski, proč nelze s opravou trati čekat na vyřízení všech povolení k rekonstrukci ulice.

„Trať je vysloveně přestárlá. Bez extrémních potíží sloužila 39 let, ale vybírá si to svou daň zejména na stavu kolejnic, třeba v oblouku u zastávky Vinohradská tržnice,“ doplnil technický ředitel DPP Jan Šurovský. Povrch u kolejí bude nově asfaltový. Koleje pak budou položeny do antivibračních rohoží a sníží se tak hluk i vibrace z tramvají. Předpokládané celkové náklady na modernizaci trati jsou zhruba 190 milionů korun.

 

Dopravní opatření od 9. března do 12. července 2019:

Provoz automobilové dopravy bude zachován pouze ve směru z centra v úseku Legerova ulice – nám. Jiřího z Poděbrad.  V dalším úseku Vinohradské a také ve směru do centra bude doprava vedena po objízdných trasách.

Dopravní opatření směr z centra od náměstí Jiřího z Poděbrad: Doprava bude rozdělena do ulic Ondříčkova a Korunní s pokračováním na Žižkov a do Vršovic.

Ve směru do centra: Doprava od Flory povede ulicí Slezskou až na Legerovu ulici, z oblasti od nám. Jiřího z Poděbrad po ulici Legerovu bude doprava svedena do ulice Mánesova.

Informace o dopravních opatřeních na komunikaci Vinohradská budou uvedeny na velkoplošných proměnných tabulích v širším centru Prahy a dále i na dopravních tabulích na hlavních tazích, tak aby řidiči mohli včas zareagovat a vyhnout se Vinohradské.

Tramvajová linka číslo 11 pojede v úseku I. P. Pavlova a Flora obousměrně přes zastávky Náměstí Míru, Šumavská, Vinohradská vodárna a Orionka. Linka číslo 23 bude ve směru od Královky ze zastávky I. P. Pavlova odkloněna přes zastávky Náměstí Míru a Ruská do zastávky Čechovo náměstí, kde bude mít konečnou. Linka číslo 13 bude zrušena.

Náhradní autobusová doprava:
Zavedena bude linka  X11 (v denním provozu) v trase Náměstí Míru – Vinohradská tržnice – Jiřího z Poděbrad – Vinohradská vodárna – Jiřího z Poděbrad – Vinohradská tržnice – Náměstí Míru (jako okružní).


Dočasné uzavření cyklostezky v Modřanech

20. ledna 2020 v 18:36

Praha 12 a obvodní ředitelství Městské policie Praha 12 upozorňují, že ve středu 22. ledna bude pokračovat oprava na zařízení protipovodňové ochrany v ulici U Kina v Modřanech.

Další články
Nahoru