dnes
Pondělí - prehanky-snih-dest
6°C
zítra
Úterý - obcasny-dest
9°C
pozítří
Středa - zatazeno
11°C
Začíná hledání vánočního stromu pro Prahu. Kdo dá nejlepší tip, dostane deset tisíc korun
O slavnostní rozsvícení vánoční stromu je každoročně velký zájem. Foto: MHMP

Začíná hledání vánočního stromu pro Prahu. Kdo dá nejlepší tip, dostane deset tisíc korun

Uprostřed léta začíná hledání vánočního stromu pro Staroměstské náměstí. Pořadatel největších vánočních trhů v České republice hledá již počtvrté dominantu centra sváteční metropole. Společnost Taiko, která bude letos už podesáté organizovat největší pražské trhy, vyhlašuje soutěž o nejvhodnější jehličnan. Tipy lze zasílat od až do konce prázdnin. Vítěz obdrží deset tisíc korun.

Tip na vhodný strom může dát každý. Stačí mít na svém pozemku smrk splňující potřebné podmínky, který je potřeba například z důvodu bezpečnosti nebo plánované stavební činnosti odstranit.

Do soutěže se ale mohou zapojit také ti, kteří o ideálním stromu vědí, ale nejsou jeho majiteli. „Třikrát jsme díky všímavým lidem strom našli, obracíme se proto znovu na občany, aby nám pomohli nejfotografovanější symbol českých Vánoc u nás znovu najít,“ říká Petr Hozák, provozní ředitel společnosti Taiko. Ten, kdo vánoční strom objeví, získá podle pravidel soutěže částku deset tisíc korun.

Smrk ztepilý, který zdobil loni v adventu Staroměstské náměstí, vyrostl v lesích na západě Čech nedaleko obce Holoubkov na pozemcích významného šlechtického rodu Colloredo – Mansfeld, který je největším soukromým vlastníkem lesů v České republice.

Sedmdesátiletý jehličnan věnoval Praze potomek rodu Jerome Colloredo – Mansfeld, který získal lesy v restituci v devadesátých letech minulého století.

Tři podmínky, které musí strom splnit:

Podle mnohaletých zkušeností pořadatelů je nejvhodnějším stromem pro umístění na Staroměstském náměstí smrk. Ten se vždy upraví na výšku dvaadvacet metrů. Zájemci, kteří by chtěli svůj jehličnan do soutěže přihlásit, by měli počítat se třemi základními podmínkami.

Bezchybný vzhled stromu: Vánoční smrk by měl mít rovnoměrné zavětvení a pravidelný kmen. Měl by být zhruba 23 až 25 metrů vysoký.

Dobrá dostupnost pro těžkou techniku: Vzhledem k tomu, že se strom nesmí poškodit, využívá se při jeho pokácení jeřáb a tahač s návěsem. Strom se přímo při kácení pokládá na připravený návěs tak, aby se nepoškodily větve. Tato technika nemůže vjíždět mimo asfaltové komunikace, které navíc musí být dostatečně široké. Naložený strom má totiž po zajištění větví šířku zhruba čtyři až pět metrů.

Dobrý zdravotní stav: Strom musí projít dendrologickým průzkumem odborníků z Mendelovy univerzity v Brně, kteří určí, zda je pro umístění na Staroměstském náměstí vhodný.

Během září po obhlídkách vybraných stromů a říjnovém vyšetření dendrology vybere organizátor soutěže 15. listopadu vítěze. Letošní Vánoční trhy začnou na Staroměstském a Václavském náměstí 30. listopadu a potrvají do 1. ledna 2014. Vítězný strom se slavnostně rozsvítí v sobotu 30. listopadu.

Tipy na vánoční strom je možné posílat do 31. srpna 2013. Podrobné podmínky soutěže najdou všichni zájemci na www.vanocnistrompraha.cz.


Autor: Lukáš Plecháček
Další články
Nahoru