dnes
Neděle - oblacno
20°C
zítra
Pondělí - oblacno
24°C
pozítří
Úterý - oblacno
25°C
Začíná hledání stromu pro vánoční trh na Staroměstském náměstí, lidé mohou posílat tipy
Vánoční strom na Staroměstském náměstí. Foto: archiv

Začíná hledání stromu pro vánoční trh na Staroměstském náměstí, lidé mohou posílat tipy

Lidé mohou ode dneška posílat své tipy na strom, který by mohl stát v Praze na Staroměstském náměstí na vánočním trhu. Vytipovaný strom musí  vyfotit a zaslat pořadatelské společnosti Taiko do 15. září. Tipy mohou posílat přes stránku www.taiko.cz/vanocnistrom/. Výsledky budou vyhlášeny 6. listopadu. Strom by měl být na Staroměstském náměstí rozsvícen 2. prosince.

„Rád bych požádal všechny, kdo vědí o vhodném stromu, aby se do soutěže zapojili. Občané nám pomohli už sedmkrát, tak to jistě letos vyjde znovu,“ říká Petr Hozák, provozní ředitel společnosti Taiko. Ten, kdo vítězný strom nabídne nebo dá na něj tip, získá podle pravidel soutěže deset tisíc korun.

Jehličnatý strom, který postaví organizátoři na Staroměstském náměstí po dobu adventu, se může nacházet na soukromém pozemku i veřejném prostranství. Zasílat lze tipy na stromy, které jsou takzvaně přerostlé a začínají být nebezpečné svému okolí (parky, zahrady, veřejná prostranství), takže je nutné je z bezpečnostních důvodů pokácet, případně stojí na stavebních pozemcích.

Loňský vánoční smrk pocházel z Královéhradeckého kraje. Vyrostl na soukromém pozemku nedaleko městyse Pecka a byl starý sedmdesát let. Strom darovala Praze rodina Wolfových jako památku na Františka Wolfa, majitele okolních lesů, jehož předci sloužili už knížeti Trauttmansdorfovi.

Kritéria pro výběr stromu zůstávají i v osmém ročníku soutěže:

Kdo může dát svůj tip?

Tip na vhodný strom může poskytnout každý a nemusí být ani majitelem stromu. Stačí vědět, o zajímavém smrku a upozornit na něj. Všechny stromy, které během předchozích sedmi let zdobily Staroměstské náměstí, bylo nutné z důvodu bezpečnosti nebo plánované stavební činnosti pokácet.

Jaký strom může zažít slávu na Staroměstském náměstí?

Ideálním stromem je smrk ztepilý. Musí mít rovnoměrné zavětvení, pravidelný kmen a měl by být zhruba 23 až 25 metrů vysoký. Následně bude upravený na bezpečnou výšku 22 metrů.

Může růst kdekoli?

Růst může kdekoli v České republice. Jen je třeba, aby byl dobře dostupný pro těžkou techniku, protože se nesmí při kácení poškodit. Blízko něj se musí dostat jeřáb a tahač s návěsem. Strom se přímo při kácení pokládá na připravený návěs tak, aby se nepoškodily větve. Těžká technika nemůže vjíždět mimo asfaltové komunikace, které navíc musí být dostatečně široké. Naložený strom má totiž po zajištění větví šířku zhruba čtyři až pět metrů.

Musí být strom zdravý?

Ano – stoprocentně! Strom nejprve projde dendrologickým průzkumem odborníků, kteří určí, zda je pro umístění na Staroměstském náměstí vhodný. Společnost Taiko spolupracuje s dendrology z Mendelovy univerzity v Brně, kteří vždy prověří, zda je strom v pořádku.


Praha 11: Seznamte se s návrhy druhého ročníku participativního rozpočtu

Dnes v 07:56

V pondělí 17. června se od 18 hodin s návrhy můžete seznámit ve foyer Komunitního centra Matky Terezy.

Přednášky pro cizince: Poznání české kultury a povahy

Včera ve 12:27

Vzdělávací a informační centrum Praha 5 otevírá kromě konverzací v češtině také praktické přednášky pro cizince, zaměřené na poznání české kultury a povahy. První přednáška proběhne ve středu 19. června v 17 hodin.

Dnes: Revitalizace sportoviště Pod Žvahovem, přijďte diskutovat

13. června 2019 v 07:02

Předseda Výboru životního prostředí Prahy 5 Jakub Blažek zve na veřejnou diskuzi s občany a zástupci MČ Praha 5 ohledně plánované revitalizace sportoviště Pod Žvahovem.

Pošli to dál: Praha 13 dostala sekačku, strojem následně obdarovala mateřskou školku

12. června 2019 v 18:43

Dnes se na zahradě „Fakultní mateřské školy Sluníčko pod střechou při PedFUK" sešli zástupci radnice Prahy 13 a společností Profi Press a Strom, aby předali ředitelce sekačku na trávu.

Další články
Nahoru