dnes
Pátek - jasno
8°C
zítra
Sobota - skorojasno
4°C
pozítří
Neděle - skorojasno
8°C
Začíná hledání stromu pro vánoční trh na Staroměstském náměstí, lidé mohou posílat tipy
Vánoční strom na Staroměstském náměstí. Foto: archiv

Začíná hledání stromu pro vánoční trh na Staroměstském náměstí, lidé mohou posílat tipy

Lidé mohou ode dneška posílat své tipy na strom, který by mohl stát v Praze na Staroměstském náměstí na vánočním trhu. Vytipovaný strom musí  vyfotit a zaslat pořadatelské společnosti Taiko do 15. září. Tipy mohou posílat přes stránku www.taiko.cz/vanocnistrom/. Výsledky budou vyhlášeny 6. listopadu. Strom by měl být na Staroměstském náměstí rozsvícen 2. prosince.

„Rád bych požádal všechny, kdo vědí o vhodném stromu, aby se do soutěže zapojili. Občané nám pomohli už sedmkrát, tak to jistě letos vyjde znovu,“ říká Petr Hozák, provozní ředitel společnosti Taiko. Ten, kdo vítězný strom nabídne nebo dá na něj tip, získá podle pravidel soutěže deset tisíc korun.

Jehličnatý strom, který postaví organizátoři na Staroměstském náměstí po dobu adventu, se může nacházet na soukromém pozemku i veřejném prostranství. Zasílat lze tipy na stromy, které jsou takzvaně přerostlé a začínají být nebezpečné svému okolí (parky, zahrady, veřejná prostranství), takže je nutné je z bezpečnostních důvodů pokácet, případně stojí na stavebních pozemcích.

Loňský vánoční smrk pocházel z Královéhradeckého kraje. Vyrostl na soukromém pozemku nedaleko městyse Pecka a byl starý sedmdesát let. Strom darovala Praze rodina Wolfových jako památku na Františka Wolfa, majitele okolních lesů, jehož předci sloužili už knížeti Trauttmansdorfovi.

Kritéria pro výběr stromu zůstávají i v osmém ročníku soutěže:

Kdo může dát svůj tip?

Tip na vhodný strom může poskytnout každý a nemusí být ani majitelem stromu. Stačí vědět, o zajímavém smrku a upozornit na něj. Všechny stromy, které během předchozích sedmi let zdobily Staroměstské náměstí, bylo nutné z důvodu bezpečnosti nebo plánované stavební činnosti pokácet.

Jaký strom může zažít slávu na Staroměstském náměstí?

Ideálním stromem je smrk ztepilý. Musí mít rovnoměrné zavětvení, pravidelný kmen a měl by být zhruba 23 až 25 metrů vysoký. Následně bude upravený na bezpečnou výšku 22 metrů.

Může růst kdekoli?

Růst může kdekoli v České republice. Jen je třeba, aby byl dobře dostupný pro těžkou techniku, protože se nesmí při kácení poškodit. Blízko něj se musí dostat jeřáb a tahač s návěsem. Strom se přímo při kácení pokládá na připravený návěs tak, aby se nepoškodily větve. Těžká technika nemůže vjíždět mimo asfaltové komunikace, které navíc musí být dostatečně široké. Naložený strom má totiž po zajištění větví šířku zhruba čtyři až pět metrů.

Musí být strom zdravý?

Ano – stoprocentně! Strom nejprve projde dendrologickým průzkumem odborníků, kteří určí, zda je pro umístění na Staroměstském náměstí vhodný. Společnost Taiko spolupracuje s dendrology z Mendelovy univerzity v Brně, kteří vždy prověří, zda je strom v pořádku.


Milovníci koček se sejdou v Praze 11

Včera ve 13:11

Chovatelé a milovníci koček se mohou od 2. do 3. března těšit na propagační výstavu koček. Výstava Spring Star Show 2019 proběhne v Kongresovém centru TOP HOTEL Praha, Blažimská 4, Praha 11 – Chodov.

Praha 2 pomáhá dávat odpovědi na řešení životních situací

19. února 2019 v 09:19

Sociální, právní i výchovnou pomoc při překonávání obtížných životních situací nabízí všem zájemcům diskusní semináře, které už osm let hostí radnice Prahy 2. Pořádá je zde bezplatně občanská poradna Společnou cestou ve spolupráci s humanitním odborem ÚMČ...

Další články
Nahoru