Začíná festival Dny Severu, návštěvníky zavede na periferie
Jako každý rok festival přivítá několik severských spisovatelů, a to Örvara Smárasona z Islandu, Linu Nordquist ze Švédska a Katju Kallio z Finska. V programu nechybějí ani filmová promítání, další literární pořady či cestovatelské přednášky.
„Festival zahájí 16. října v Praze večer s islandským spisovatelem, hudebníkem a vizuálním umělcem Örvarem Smárasonem, který v současné době pobývá na autorské rezidenci v Praze a pracuje tu na své nové knize, a s českým spisovatelem Miroslavem Pechem, jehož úzký vztah k Islandu inspiroval k napsání básnické sbírky Ymiho lebka,“ představuje první hosty organizátorka festivalu Anežka Soukupová ze Skandinávského domu.
Řeč bude o jejich tvorbě, nezaměnitelné islandské krajině, odlehlosti této ostrovní severské země i tamním literárním bohatství.
Hlavní literární večer letošního ročníku festivalu se odehraje 31. října v Praze a 1. listopadu v Brně.
„Pozvání na letošní festival Dny Severu přijaly spisovatelky Lina Nordquist ze Švédska a Katja Kallio z Finska. Obě ve svých knihách vyprávějí o životě v řídce osídlených oblastech a rozplétají složité mezilidské vztahy, do kterých promlouvá i politická situace,“ přibližuje Jitka Jindřišková, která se podílí na dramaturgii festivalu.
Lina Nordquist pohovoří o románu Půjdu s tebou. Jde o příběh rodiny, která na přelomu devatenáctého a dvacátého století prchá z Norska a útočiště najde v opuštěné chalupě ve švédském Hälsinglandu. Po mnoha letech na povrch začnou vyplouvat temná rodinná tajemství.
Katja Kallio v historickém románu Průsvitné srdce tematizuje lásku dvou lidí ze znepřátelených zemí. Píše se rok 1942 a mladá svobodná matka Beata se vrací s rodiči a sestrami domů na válkou zpustošený jihofinský poloostrov Hanko. Tady při letmém setkání zahoří láskou k ruskému válečnému zajatci Ivanovi.
V rámci literárního programu bude také uvedena antologie současné lotyšské literatury s názvem Lidé jako my, kterou sestavila a k vydání v Nakladatelství Karolinum připravila Anna Sedláčková.
Výběr si klade za cíl představit současnou lotyšskou literaturu v celé její rozmanitosti, a to různorodými povídkami, experimentálními texty a úryvky z románů, nezřídka pojednávajícími o lidech z okraje společnosti.
Zahrnuje prózy celkem jedenácti lotyšských spisovatelek a spisovatelů, jejichž texty přeložily dvě generace letonistů. Následovat bude 24. října Severský literární salón online.
Debata nás zavede mimo jiné na odlehlý ostrov u severonorského městečka Bodø. Hostem bude překladatelka z norštiny Adéla Ficová a řeč bude o románu Mořský hřbitov norského autora Aslaka Noreho.
Kromě literárních besed, které spojuje téma periferie, nabídne Skandinávský dům v Praze i Brně také filmové projekce. „Letos to budou švédský dokumentární film Historjá – Stehy Sámů, poetický portrét umělkyně, vzdálených laponských končin i sámského národa, dokument Šťastná země o Grónsku bez nánosu klišé a finská komedie Heavy Trip, která si trefně utahuje z metalu, přitom tomuto hudebnímu žánru ovšem vzdává hold,“ uvádí Anežka Soukupová. Promítání budou předcházet krátké úvody týkající se problematiky snímků.
V Brně se příznivci cestování na závěrečné festivalové přednášce Martina Mokrého vydají do Laponska bez auta.
Dny Severu se konají ve dnech 16. října až 8. listopadu. Festival pořádá Skandinávský dům za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, Magistrátu hl. m. Prahy, statutárního města Brna a severských velvyslanectví v ČR.
Více informací: https://www.skandinavskydum.cz/dny-severu-2024/
PROGRAM FESTIVALU V PRAZE:
16. 10. 19:00 Islandský večer: Örvar Smárason a Miroslav Pech (Kampus Hybernská)
17. 10. 19:00 Lidé jako my: uvedení antologie současné lotyšské literatury (Kampus Hybernská)
22. 10. 18:30 Promítání: Historjá – stehy Sámů (Kino Evald)
29. 10. 18:30 Promítání: Šťastná země (Kino Evald)
31. 10. 19:00 Na rozcestí: Lina Nordquist a Katja Kallio (Skautský institut na Staromáku)
2. 11. 16:00 Cestovatelské odpoledne: Perly dalekého Severu (Městská knihovna v Praze)
5. 11. 19:00 #ReadNordicFilm: Heavy Trip (Edison Filmhub)
PROGRAM FESTIVALU V BRNĚ:
1. 11. 17:00 Na rozcestí: Lina Nordquist a Katja Kallio (Knihovna Jiřího Mahena)
5. 11. 20:00 #ReadNordicFilm: Heavy Trip (Kino Art)
7. 11. 20:00 Promítání: Historjá – stehy Sámů (Kino Art)
8. 11. 17:00 Cestovatelská přednáška: Laponsko bez auta (Knihovna Jiřího Mahena – Kleinův palác)
PROGRAM FESTIVALU ONLINE:
24. 10. 20:00 Severský literární salón online: Mořský hřbitov (Facebook Skandinávského domu)