Dnes Neděle - jasno 16°C
Zítra Pondělí - polojasno 16°C
Neděle 23. 6. 2024
Svátek má Zdeňka
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
FestivalyPražská kultura

Začíná festival Den poezie

6. 11. 2023 - 19. 11. 2023
Již 25. ročník Dne poezie – festivalu poezie, který se koná ve zhruba padesáti městech po celé republice po dobu dvou týdnů kolem narozenin velkého českého romantického básníka K. H. Máchy – přinese poezii do knihoven, škol, kaváren, kulturních institucí, galerií, kin, divadel i do přírody.

Tématem letošního ročníku jsou Básně v obraze. Řada akcí proto oslavuje spojení slova a obrazu a je příznačné, že festival zahájí v pondělí 6. listopadu v Národní knihovně v Klementinu netradiční večer poezie a hudby a zakončí jej 19. listopadu v galerii DOX čtení a beseda o motivech šeříků v umění a literatuře v podání známého básníka Petra Borkovce, který je v současné době pražským „městským básníkem“.

Básně v obraze
Téma festivalu inspirovalo aktivity ve školách a knihovnách po celé zemi, stejně jako řadu výstav a autorských čtení. Jedna z nejneobvyklejších se koná v pražské Týnské literární kavárně, kde známý malíř Michal Singer vytvoří výtvarné dílo během čtení poezie básníka Tomáše Míky. V Klementinu se
uskuteční také dvě netradiční multimediální akce včetně zahajovací akce festivalu. Organizátoři festivalu jsou vděční, že tato instituce byla tak otevřená novým a experimentálním poetickým akcím ve svých historických prostorách.

Výročí
Den poezie tradičně připomíná n ěkterá literární výročí, která se v daném roce vyskytnou, a letošní ročník není výjimkou. Například jedna z dětských akcí v pražském programu připomíná 100. výročí Haškova narození: děti si vytvoří, podobně jako kdysi sám velký spisovatel v době, kdy pracoval jako redaktor časopisu Svět zvířat, vlastní imaginární zvířátka. Velkého italského bohemistu Angela Mariu Ripellina, autora klasického díla Kouzelná Praha, si připomeneme v den jeho 100. narozenin literární procházkou s básníkem Vítem Janotou, který, inspirován Ripellinem, bude pátrat po tajemstvích a historii pražské „páté čtvrti“ Josefov a Italský institut uspořádá na autorovu počest konferenci.

Španělský Cervantes Institut připomene padesáté výročí Picassova úmrtí, a to čtením umělcovy poezie v Národní galerii. Vzpomeneme při jednom večeru poezie rovněž předního českého básníka Zbyňka Hejdu, který opustil tento svět před deseti lety. Jedna z jeho básní se objeví v rámci projektu Poezie pro cestující také na plakátech vyvěšených v tramvajích v Brně, Olomouci a Ostravě – po celou dobu festivalu.

Celý program najdete na: denpoezie.cz.

Pražský program: http://www.denpoezie.cz/porady-2023-podle-mest/#PRAHAAutor: Cen

Čtyřicet let v srdci Hostivaře

Dnes ve 21:03

Oslava výročí ZŠ Hostivař se koná ve čtvrtek 25. června od 16 hodin.

Festival Metronome Prague 2024 skončil, oproti loňsku ho navštívilo méně lidí

Dnes v 09:45

V neděli nad ránem se s posledními návštěvníky rozloučil 7. ročník hudebního festivalu Metronome Prague 2024. Letos během tří dnů na čtyřech pódiích vystoupilo 80 umělců. Vedle velkých jmen současné hudební scény Raye, Milky Chance, Meute, The Last Dinner Party, Michaela Kiwanuky či Toma Grennana...

Kateřina Karešová a Tom Cortés vystoupí v Malešickém parku

Včera v 08:54

Poslední z koncertů na Malešičáku se koná v rámci Letní scény Prahy 10 ve čtvrtek 27. června.

Koncert klasické hudby s romskými prvky

20. června 2024 v 10:50

Praha 14 zve na koncert v sobotu 29. června od 19 hodin v KD Kyje.

Výstava na radnici: Unfocused

20. června 2024 v 09:01

Studenti Univerzity třetího věku z oboru Digitální fotografie a pod vedením Ladislava Hovorky vytvořili velmi osobitou a rozmanitou výstavu fotografií.

Letní slavnosti staré hudby

20. června 2024 v 08:31

Festival Letní slavnosti staré hudby začne za necelý měsíc v Praze. Od 16. července do 6. srpna opět rozezní historické sály i kostely hudbou dávno minulých staletí. Nabídne poklady z hudebních archivů, netradiční hudební nástroje i strhující hudební kreativitu.

Festival současného pohybového umění KoresponDance začíná

19. června 2024 v 11:25

První dny Mezinárodního festivalu současného tance, pohybového divadla a nového cirkusu KoresponDance čekají diváky již tento týden. Ve středu 19. června poprvé probudí génia loci Horácké galerie v Novém Městě na Moravě choreografka Soňa Ferienčíková a performerka Stéphanie NDuhirahe. O den...

Zen Elements: Nová japonská a současná hudba

19. června 2024 v 09:17

Trio japonských virtuózů a nová česká freejazzová formace KlangWesen rozezní Velký sál Novoměstské radnice 26. června v 19:30 hodin.

Výstava Historie a současnost Prahy 4 putuje po základních školách

19. června 2024 v 08:14

Výstava nazvaná Historie a současnost Prahy 4, jejíž vernisáž se uskutečnila v loňském roce v budově Úřadu městské části Praha 4, putuje nyní po základních školách Prahy 4. Aktuálně je k vidění v Základní škole Jižní.

Praha 2: Festival sportu pro Dvojku

19. června 2024 v 07:35

Přehlídka sportovních aktivit z městské části Praha 2 a okolí pro děti i dospělé se koná v pátek 21. června od 9 do 14 hodin v Sokole Královské Vinohrady. Vstup je zdarma.

Koncert na Hradčanském náměstí

19. června 2024 v 06:52

Open Air koncert České filharmonie už tradičně zakončuje koncertní sezonu na Hradčanském náměstí a je pro všechny zdarma.

Praha 10: Letní scéna na Skalce

18. června 2024 ve 21:19

V parčíku u Aldašínské sev rámci Letní scény Prahy 10 můžete těšit na hudbu a divadlo pro děti. 

Praha 6: Hanspaulský festival

18. června 2024 v 07:15

V neděli 23. června opět pod Hanspaulským zámečkem zazní hudba.

Startuje letní kino na Pragovce. Sezónu zahájí filmem Daaaaaalí!

17. června 2024 ve 13:37

V úterý 18. června zahájí Pragovka Gallery sedmou sezónu letního kina filmem Quentina Dupieuxe Daaaaaalí! Každé úterý po setmění bude Pragovka opět patřit filmům.

Další články
Nahoru