Dnes Pondělí - zatazeno -4°C
Zítra Úterý - oblacno 0°C
Pondělí 4. 12. 2023
Svátek má Barbora
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
FestivalyPražská kultura

Začíná festival Den poezie

6. 11. 2023 - 19. 11. 2023
Již 25. ročník Dne poezie – festivalu poezie, který se koná ve zhruba padesáti městech po celé republice po dobu dvou týdnů kolem narozenin velkého českého romantického básníka K. H. Máchy – přinese poezii do knihoven, škol, kaváren, kulturních institucí, galerií, kin, divadel i do přírody.

Tématem letošního ročníku jsou Básně v obraze. Řada akcí proto oslavuje spojení slova a obrazu a je příznačné, že festival zahájí v pondělí 6. listopadu v Národní knihovně v Klementinu netradiční večer poezie a hudby a zakončí jej 19. listopadu v galerii DOX čtení a beseda o motivech šeříků v umění a literatuře v podání známého básníka Petra Borkovce, který je v současné době pražským „městským básníkem“.

Básně v obraze
Téma festivalu inspirovalo aktivity ve školách a knihovnách po celé zemi, stejně jako řadu výstav a autorských čtení. Jedna z nejneobvyklejších se koná v pražské Týnské literární kavárně, kde známý malíř Michal Singer vytvoří výtvarné dílo během čtení poezie básníka Tomáše Míky. V Klementinu se
uskuteční také dvě netradiční multimediální akce včetně zahajovací akce festivalu. Organizátoři festivalu jsou vděční, že tato instituce byla tak otevřená novým a experimentálním poetickým akcím ve svých historických prostorách.

Výročí
Den poezie tradičně připomíná n ěkterá literární výročí, která se v daném roce vyskytnou, a letošní ročník není výjimkou. Například jedna z dětských akcí v pražském programu připomíná 100. výročí Haškova narození: děti si vytvoří, podobně jako kdysi sám velký spisovatel v době, kdy pracoval jako redaktor časopisu Svět zvířat, vlastní imaginární zvířátka. Velkého italského bohemistu Angela Mariu Ripellina, autora klasického díla Kouzelná Praha, si připomeneme v den jeho 100. narozenin literární procházkou s básníkem Vítem Janotou, který, inspirován Ripellinem, bude pátrat po tajemstvích a historii pražské „páté čtvrti“ Josefov a Italský institut uspořádá na autorovu počest konferenci.

Španělský Cervantes Institut připomene padesáté výročí Picassova úmrtí, a to čtením umělcovy poezie v Národní galerii. Vzpomeneme při jednom večeru poezie rovněž předního českého básníka Zbyňka Hejdu, který opustil tento svět před deseti lety. Jedna z jeho básní se objeví v rámci projektu Poezie pro cestující také na plakátech vyvěšených v tramvajích v Brně, Olomouci a Ostravě – po celou dobu festivalu.

Celý program najdete na: denpoezie.cz.

Pražský program: http://www.denpoezie.cz/porady-2023-podle-mest/#PRAHAAutor: Cen

Koncerty v bazilice sv. Petra a Pavla na Vyšehradě

2. prosince 2023 ve 02:00

Na Vyšehradě si můžete během adventu poslechnout jeden adventní a dva vánoční koncerty.

Palác Akropolis uvede přehlídku tvorby Divadla NIE

30. listopadu 2023 v 07:24

V pondělí 11. prosince odstartuje v Paláci Akropolis třídenní přehlídka cenami ověnčeného mezinárodního Divadla Nie.

Michael Červenka vystavuje na radnici

29. listopadu 2023 v 08:17

Malíř a grafik Michael Červenka vystavuje své akvarely v 1. patře radnice Prahy 2. Autor dokáže zachytit okamžitou atmosféru dané chvíle na vinohradských ulicích i blízkého okolí. Jeho akvarely jsou prchavé, někdy jak utkané z pavučiny, mají blízko až k japonské a čínské...

V Praze 11 budou vyhlášeny výsledky literární soutěže

26. listopadu 2023 ve 12:13

V úterý 28. listopadu od 16 hodin zve radnice na slavnostní setkání, při němž bude udělena Cena Miloslava Švandrlíka, kterou získá autor nejvtipnější humoristické knihy vytvořené v roce 2022.

Venkovní výstava věnovaná Antonínu Švehlovi

26. listopadu 2023 v 11:53

Venkovní výstavu věnovanou Antonínu Švehlovi najdete nově v parku v Holoubkovské ulici. Letošní rok nese v Praze 15 označení „Rok Antonína Švehly“, kdy si radnice připomíná slavného rodáka a čestného občana in memoriam.

Večer s Bělou Janoštíkovou

26. listopadu 2023 v 08:43

Autorský večer spisovatelky Běly Janoštíkové se koná v úterý 28. listopadu od 18:30 hodin v Knihovně Uměleckoprůmyslového musea v Praze.

Co bude, Vltavská? Eva Truncová a Monika Přikrylová

24. listopadu 2023 v 08:19

Včera byla zahájena devátá a zároveň poslední výstava v Galerii Vltavská, která je provozována programem Umění pro město. Autorky Eva Truncová a Monika Přikrylová zde uvedly instalaci Co bude, Vltavská?, která se – stejně jako předchozí zdejší výstavy – vztahuje k místu Vltavské, ale kriticky...

Divadlo Viola oslavilo 60. narozeniny speciálním večerem

24. listopadu 2023 v 08:02

Legendární Viole, „nejmenšímu velkému divadle v Praze“, je letos 60! Oslavy, jejichž součástí byly například tematické výstavy fotografií či pořady České televize a Českého rozhlasu, vyvrcholily v neděli 19. listopadu. Symbolicky přesně 60 let poté, kdy měla ve Viole premiéru slavná Holanova Noc...

Poslední letošní premiéra v divadle Ponec bude o naší kůži

21. listopadu 2023 v 17:45

V závěru listopadu, dvacátého sedmého, od 20 hodin se v divadle Ponec poprvé představí taneční inscenace s prvky detektivního thrilleru Rukavičkářské závody. V této performanci choreografky Terezy Lenerové se fikce prolíná se zážitky s naší vlastní kůží. 

Oceněná inscenace O Pavlovi v Divadle Na zábradlí

21. listopadu 2023 v 08:22

Letošní novinka v repertoáru Divadla Na zábradlí, inscenace O Pavlovi, je sondou do vztahu chartistky Dani Horákové a jejího manžela, filmaře Pavla Juráčka. V hlavní roli Dani exceluje Anežka Kubátová, která za svůj výkon získala Cenu Divadelních novin (kategorie Ženský herecký výkon bez ohledu na...

Galerie 1: Tomáš Jetela X-Hyde Star Ancient Rhymes

19. listopadu 2023 v 10:55

Výstava malíře Tomáše Jetely v Galerii 1 od 29. listopadu.

Výstava: Konečně doma

17. listopadu 2023 v 10:51

Ve dnech 20. listopadu až 10. prosince se na piazzettě Národního divadla uskuteční exteriérová výstava s názvem Konečně doma, jejímž hlavním cílem je přiblížit veřejnosti důležitost náhradní rodinné péče.

Noc divadel 2023 přivede na jeviště Hamlety napříč generacemi

17. listopadu 2023 v 09:00

Letošní Noc divadel v Divadle Na zábradlí v sobotu 18. listopadu od 21 hodin bude mít punc výjimečnosti. Po představení oblíbené inscenace Hamleti se jeviště divadla stane místem setkání největšího počtu žijících představitelů českých Hamletů napříč generacemi. 

Další články
Nahoru