Dnes Sobota - oblacno 23°C
Zítra Neděle - polojasno 25°C
Neděle 23. 6. 2024
Svátek má Zdeňka
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Žáci se budou učit neplýtvat potravinami, testuje se to na pražských školách
Žáci se budou interaktivně učit, jak neplýtvat s potravinami. Foto: Smart Food

Žáci se budou učit neplýtvat potravinami, testuje se to na pražských školách

Žáci základních škol se budou učit neplýtvat potravinami. Projekt s názvem Smart Food nabídne od září nová interaktivní výuková média o spotřebě jídla školám v celé republice. Nyní školáci a učitelé práci s novými vzdělávacími materiály testují na pěti pražských školách. Na vzdělávacím projektu zaměřeném na předcházení plýtvání jídlem spolupracuje Pedagogická fakulta (PdF) Univerzity Karlovy (UK) v Praze a Provozně ekonomická fakulta (PEF) Mendelovy univerzity v Brně s pražským magistrátem. Informoval o tom mediální zástupkyně projektu Šárka Mrázová.

Vzdělávací projekt Smart Food, který má odnaučit děti plýtvat potravinami a zlepšit jejich vědomosti o spotřebě jídla, se začal testovat na vybraných pěti pražských školách. Žákům a učitelům v celé zemi nabídne po vyhodnocení na počátku letošního září nová interaktivní výuková média (tzv. IVM), která jsou dostupná na nové platformě FutureBooks, první svého druhu v Česku i Evropské unii. Na projektu spolupracuje Pedagogická fakulta Univerzity Karlovy (PedF UK) a Provozně ekonomická fakulta Mendelovy univerzity (PEF MENDELU) v Brně s hlavním městem. 

EU se zavázala, že do roku 2030 sníží plýtvání potravinami o 50 procent (o 44 milionů tun jídla), při čemž nejvíce se plýtvá na úrovni spotřebitelů. „Projekt UK PedF a PEF MENDELU proto reaguje na tuto výzvu a předkládá účinný vzdělávací komunikační nástroj k oslovení žáků a nepřímo také domácností. Cílem je dětem zábavnou formou vysvětlit, proč je nutné přestat plýtvat jídlem a jak toho jednoduše dosáhnout,” uvedl děkan PedF UK Michal Nedělka.

Za tímto účelem akademičtí pracovníci MENDELU předali kolegům z PedF UK své poznatky ve formě osmi ucelených souborů. Následně je společně přetvořili do interaktivních výukových médií s množstvím aktivizujících prvků, které mají zabezpečit změnu postojů u dětí a případně také dalších členů jejich domácností. 

Snahou výzkumníků je nejenom poskytnout ucelený soubor poznatků o plýtvání potravinami a poskytnout podklady pro účinnou intervenci k redukci potravinového odpadu, ale také změřit její skutečný efekt. Tedy reálně pomoci s plněním závazků ČR vůči EU. 

Obě univerzity představily učitelům vybraných pěti pražských škol v uplynulých dvou týdnech nově vytvořená média, na nichž pracovaly v průběhu minulého roku. Nyní v rámci hodnocení zahájily proces samotné výuky, který má ověřit, zda-li jsou materiály vytvořeny dostatečně srozumitelně a v souladu s potřebami dětí a žáků.

„Současně s evaluací jsme zahájili i měření účinnosti této intervence. Snahou bude srovnání výchozích postojů a znalostí zapojených dětí k problematice plýtvání potravinami před a po intervenci, tedy jestli můžeme sledovat změnu v oblasti postojů a znalostí,” upřesňuje Lucie Veselá, jedna z autorek projektu, z Mendelovy univerzity v Brně.

Pracovníci Mendelovy fakulty podle Veselé po tři roky zkoumali komunální odpad z 900 brněnských domácností. Průměrný obyvatel Brna podle ní vyhodí ročně do popelnice 36,4 kilogramů potravin, přičemž nejčastěji se plýtvá ovocem a zeleninou, pečivem a mléčnými produkty. Nejvíce potravinového odpadu bylo nalezeno na sídlišti, a to podle výzkumníků proto, že lidé nemají jinou možnost kam odpad vyhodit.

Projekt jako jeden z prvních na území EU nabízí ucelený vzdělávací program pro oblast předcházení plýtvání s jídlem. „Naší další snahou je po ověření všech výstupů, interaktivní výuková média multiplikovat pro ostatní státy EU,” dodal Igor Červený za UK PedF, jenž záměr ke konci loňského roku diskutoval v rámci českého předsednictví EU na jednání vrchních ředitelů zodpovědných za školní vzdělávání, a podle jeho slov s pozitivní odezvou.


Autor: puc

Pražští hasiči zasahovali kvůli následkům bouřky jen u pár drobných případů

Včera ve 12:15

Kvůli pátečnímu pásmu bouřek v Česku posílili pražští hasiči souvislosti s výstrahou na velmi silné bouřky operační středisko. Prověřili jejich běžná opatření a v režimu zvýšené pohotovosti bylo připraveno 16 dobrovolných jednotek. Nakonec byl klid, hasiči zasahovali jen u pěti případů zlomených...

V Praze se konalo mezinárodní setkání partnerů projektu Interreg Europe Repower Industries

21. června 2024 v 17:20

V Praze se uskutečnilo úvodní setkání projektu Interreg Europe Repower Industries pod záštitou ČVUT UCEEB jako vedoucího partnera projektu, který má za cíl v průběhu čtyř let zlepšit podmínky pro podporu energetické nezávislosti, účinnosti a udržitelnosti v průmyslu. Setkání se zúčastnili...

Další články
Nahoru