Dnes Neděle - jasno 22°C
Zítra Pondělí - oblacno 25°C
Neděle 16. 6. 2024
Svátek má Zbyněk
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Žáci osmi pražských škol přišli s řešením, jak snížit spotřebu vody ve škole nebo rodině
Týmy tvořené žáky 7. a 8. tříd návrhy prezentovaly na společném slavnostním setkání. Foto: Veolia

Žáci osmi pražských škol přišli s řešením, jak snížit spotřebu vody ve škole nebo rodině

Školáci z osmi pražských základních škol se sešli na slavnostní prezentaci svých projektů zaměřených na šetrnou spotřebu vody. Akce byla vyvrcholením druhého ročníku projektu EKOBECEDA v praxi aneb Buďme k vodě šetrní. Žáci během několika měsíců pracovali s informacemi a výukovými scénáři na téma úspory vody, účastnili se lektorského programu a na závěr navrhli úsporný projekt ve své škole. Jako ocenění za svoji aktivitu a efektivní řešení problému plýtvání vodou získaly všechny týmy finanční dar na realizaci navrženého řešení v hodnotě 5 tisíc korun. 

„Jak se říká, nemůžeme se naučit plavat bez vody. Stejně tak se v programu Recyklohraní aneb Ukliďme si svět snažíme, aby na teoretické znalosti navazovalo i jejich praktické využití. Proto jsme v Praze již podruhé vyhlásili program EKOABECEDA v praxi se zaměřením na konkrétní úspory ve spotřebě vody, do kterého se přihlásilo osm základních škol,“ říká ředitelka Recyklohraní Hana Ansorgová.

V rámci projektu pracovali učitelé s metodikami EKOABECEDA aneb Buďme k vodě šetrní. Téma doplnila workshopem lektorka a projektová manažerka pražského programu Petra Bednářová. Společně s žáky například řešili, co je to vodní stopa a jak je možné ji snižovat. Žáci pak měli prostor, aby sami navrhli praktická úsporná řešení ve svých školách a rodinách, která plýtvání s vodou omezí.

„Všechny týmy, tvořené převážně žáky 7. a 8. tříd, následně své návrhy prezentovaly na společném slavnostním setkání. Nejčastěji šlo o možnosti instalace perlátorů na vodovodní baterie na školních toaletách a v učebnách nebo o myšlenku zachytávání dešťové vody v areálu školy a jejím dalším využitím například pro zalévání na školní zahradě. Jinde se pro změnu zaměřili na kreativní osvětovou kampaň, která zahrnovala šíření myšlenky šetrného zacházení s vodou jak mezi žáky, tak i v širším okolí školy,“ upřesňuje Marcela Dvořáková, výkonná ředitelka skupiny Veolia.

Při slavnostním vyhlášení si žákovské týmy z rukou pořadatelů převzaly finanční odměnu na realizaci navržených projektů. Setkání proběhlo v environmentálním centru Green Table skupiny Veolia v pražském Florentinu.

„Cílem projektu bylo, aby žáci nejprve získali informace a pochopili problematiku tak dobře, aby ji následně byli schopni předat dále třeba svým spolužákům, kamarádům i rodičům,“ upřesňuje Petra Bednářová a dodává: „V každé škole se žáci tématu chopili jiným způsobem. Někde dělali podrobné analýzy, jinde vedli rozhovory s rodiči i učiteli, nebo do svých aktivit zapojili třeba i pana školníka. Věříme, že všechny realizované projekty mohou být inspirací pro další školy, kterým nejsou životní prostředí a jeho ochrana lhostejné.“  

projekty

Projekt probíhá s finanční podporou Magistrátu hlavního města Prahy a společnosti Pražské vodovody a kanalizace, a.s., ze skupiny Veolia.
Autor: Hla

Vienna Insurance Group zpřísňuje pravidla udržitelnosti v oblasti investic a underwritingu

13. června 2024 v 11:43

Vienna Insurance Group (VIG) rozšiřuje Strategii udržitelnosti v oblasti investic a underwritingu, závaznou pro všechny společnosti VIG. Kromě toho zakládá v rámci aktuálního programu udržitelnosti „VIG 25“ vlastní Group Sustainability Office.

PVK: Aktivně přispíváme svými projekty k plnění klimatického plánu Prahy

5. června 2024 v 17:31

Hlavní město Praha přijalo v roce 2019 přelomové usnesení, ve kterém se město dobrovolně zavázalo začít aktivně sledovat a postupně snižovat své přímé i nepřímé emise oxidu uhličitého (CO2). Město tím oficiálně vyhlásilo svůj klimatický závazek snížit emise CO2 o 45 % do roku 2030 ve srovnání...

Testbed jako brána do inovací. Den otevřených dveří představil příklady digitalizace z praxe

4. června 2024 v 11:50

Trendy, vize, technologické inovace i praktická řešení pod taktovkou Průmyslu 4.0 vyvíjená v prostředí průmyslových testbedů. To byla témata Dne otevřených dveří pro Průmysl 4.0, akce, která ve středu 29. května otevřela ředitelům a manažerům výrobních podniků prostory RICAIP Testbedu Praha na...

Do dozorčí rady VIG byli nově zvoleni Kulhánek, Machačová, Simhandl a Svoób

2. června 2024 v 17:12

V pátek 24. května se ve Wiener Stadthalle konala 33. řádná valná hromada společnosti VIENNA INSURANCE GROUP AG Wiener Versicherung Gruppe (VIG).Jedním z bodů byla i volby do dozorčí rady.

Na veletrh Expo Real míří opět ve společné expozici Praha, Ostrava i Moravskoslezský kraj

27. května 2024 v 11:55

Prestižní developerský veletrh Expo Real se uskuteční ve dnech 7. až 9. října 2024 v německém Mnichově. Prezentují se na něm desítky tisíc účastníků z více jak 70 zemí světa, což jej řadí mezi světově nejvýznamnější investiční veletrhy. Ostrava, Moravskoslezský kraj a Praha se této prestižní a...

Další články
Nahoru