dnes
Pondělí - zatazeno
6°C
zítra
Úterý - obcasny-dest
10°C
pozítří
Středa - zatazeno
11°C
Záchytka nabídne opilcům víc postelí
Pražská záchytka poslední dobou praská ve švech. Ilustrační: archiv

Záchytka nabídne opilcům víc postelí

Až 16 lidí, kteří to přeženou s alkoholem, může v současnosti naráz střízlivět na pražské záchytce. Jelikož je každou noc naplněna, hlavní město Praha se společně s provozovatelem, Městskou poliklinikou Praha, rozhodlo navýšit tento počet o dalších pět míst.

„Předpokládáme, že tato lůžka by měla být v provozu na přelomu února a března. Důvodem tohoto kroku je výrazně vyšší počet lidí, kteří pod vlivem alkoholu znepříjemňují život ostatním Pražanům, než jsou kapacity záchytné protialkoholní stanice,“ popisoval náměstek primátora pro oblast zdravotnictví Ivan Kabický.

Provoz stanice v Praze 8 u Bulovky v současné době zajišťuje 21 zaměstnanců. „S jejich navýšením v rámci nově zaváděných lůžek nepočítáme,“ upřesnila ředitelka Městské polikliniky Praha Iva Merhautová s tím, že roční rozpočet na tuto službu je devět milionů korun, což je o 4 miliony méně, než hlavní město vynakládalo na provoz, který zajišťovala v minulých letech Nemocnice Na Bulovce.

Za lůžko zaplatí kartou

Od Nového roku se také zvýšil přibližně o dvě stě korun poplatek za pobyt strávený na protialkoholní stanici, a to na celkových 1.950 korun. Nový provozovatel se více zaměřuje na vymahatelnost této částky. Problémem však zůstávají bezdomovci. „V tomto ohledu je vymahatelnost minimální. Navíc se často jejich návštěvy protialkoholní stanice opakují,“ dodala Merhautová.

V plánu je také ještě zavedení platebních terminálů, aby klienti mohli částku za pobyt na záchytce uhrazovat prostřednictvím platebních karet. Tento systém by měl eliminovat časté výmluvy zejména cizinců, kteří se odvolávají na to, že nemají s sebou hotovost, ale jsou ochotni platit kartou.

Od tohoto, ale i dalších opatření, si nový provozovatel slibuje, že vybere více peněz, než tomu bylo v předchozích letech, kdy se vymahatelnost pohybovala kolem jeden a půl milionů za rok. Přičemž pohledávky byly několikanásobně vyšší.

„Jednoznačně se nám tímto potvrzuje, že i přes rozšiřování těchto služeb a navýšení kapacit dokáže město hospodárněji využít vynakládané finanční prostředky v rámci zajištění provozu protialkoholní stanice, než tomu bylo v letech minulých,“ konstatoval Kabický.


Další články
Nahoru