Dnes Čtvrtek - zatazeno 14°C
Zítra Pátek - oblacno 16°C
Čtvrtek 29. 9. 2022
Svátek má Michal
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Pražský život

Zachytit osudy pamětníků 20. století zvládli mladí dokumentaristé i v době pandemie

Ani náročný rok 2020 v době covidové epidemie, zavřené školy s distanční výukou, či online nahrávání nezabránilo mladým dokumentaristům z Prahy 11 zaznamenávat neobyčejná vyprávění pamětníků 20. století.

Díky žákovským reportážím z projektu Příběhy našich sousedů se tak už nezapomene ani na osm jedinečných životních osudů z jedenácté městské části a stanou se součástí jedné z nejrozsáhlejších veřejně přístupných online pamětnických sbírek v Evropě s názvem Paměť národa (www.pametnaroda.cz).

Veřejná prezentace reportáží mladých dokumentaristů se uskuteční online 7. května od 16 hodin na platformě Zoom.

Pátého ročníku dokumentaristickém projektu Příběhy našich sousedů se v Praze 11 zúčastnilo celkem 31 dětí a 7 učitelů ze ZŠ Květnového vítězství, ZŠ Chodov, ZŠ Mendelova, ZŠ Milíčova a ZŠ Mikulova.

Osmice pamětníků spojených s městskou částí Prahy 11 se děti vyptávaly na jejich vzpomínky na dětství, práci, studium, srpen 1968, nebo na 17. listopad 1989. Jejich úkolem bylo nejen natočit rozhovor celoživotního vyprávění, ale následně nahrávku zpracovat a zpřístupnit publiku. V projektu vzniklo osm rozhlasových reportáží, které je možné si poslechnout na tomto odkazu.

Žáci a učitelé z Prahy 11 se jako jedni z prvních v republice pustili do nahrávání rozhovorů online, téměř celý projekt absolvovali z domova za podmínek distanční výuky, a přesto dokázali dotáhnout projekt i všechny své reportáže až do konce.

Díky tomu se podařilo nahrát rozhovor například s pamětnicí Zuzanou Bílkovou, která žákům ze ZŠ Chodov shrnula začátek svého života následovně: „Maminku převezli do porodnice Na Karlově, kde jsem se odpoledne narodila. Pak jsem žila asi dva měsíce s maminkou na Pankráci v tý věznici.“ Žáci ze ZŠ Milíčova zase měli možnost vyzpovídat učitele, který se zúčastnil v roce 1972 olympiády v Mnichově, kde závodil v běhu.

„Ještě před rokem se nahrávání rozhovorů s pamětníky prostřednictvím online video konference mohlo zdát jako nápad z říše sci-fi nebo z daleké budoucnosti. Rozhovory přes Skype už sice v archivu Paměti národa existovaly, většinou ale proto, že se jednalo o pamětníky žijící v zámoří, se kterými jsme se nemohli potkat osobně,” popisuje koordinátorka projektu Ludmila Dobrozemská a dodává: „Rok 2020 však znamenal absolutní průlom a změnu pro všechny zapojené a to jak děti, tak i učitele, pamětníky a pochopitelně i lektory a koordinátory. Museli jsme projekt velmi rychle přizpůsobit, abychom na jedné straně seniory nevystavovali nebezpečí, na druhé straně jsme chtěli zachovat mezigenerační setkávání, protože se senioři často ocitali v izolaci.”

Připojte se do online vysílání Příběhů našich sousedů v pátek 7. května v 16 hodin na adrese zoom: bit.ly/…a11.


Autor: TZ, red

Turistický pochod 14 km kolem Prahy 14

Včera ve 21:01

Tradiční turistický pochod l4 km kolem Prahy 14 se koná v sobotu 8. října a nabídne několik zajímavých míst Prahy 14.

Budova Ministerstva financí otevřena veřejnosti

Včera v 09:49

Dnes se opět otevřou veřejnosti brány Ministerstva financí v Letenské ulici 15.

Na Den české státnosti otevře Ministerstvo pro místní rozvoj

Včera v 09:42

Dnes v 10 hodin se veřejnosti otevře Ministerstvo pro místní rozvoj. Připraveny jsou komentované prohlídky historických prostor hlavní budovy na Staroměstském náměstí. Den otevřených dveří potrvá do 15 hodin.

Břevnovské posvícení 2022

27. září 2022 ve 21:18

Pátek 7. října ve 14 hodin začne Břevnovské posvícení, otevře se většina stánků a pouťové atrakce. V sobotu 8. října odstartuje pravé posvícení. Ze stánků budou vonět a návštěvníky lákat k zakoupení různé pochutiny, např. pečené husy s knedlíkem a zelím, pečená vepřová šunka, bramboráky,...

Pražské věže s Prahou 13

27. září 2022 ve 20:05

Start dobrodružné naučné hry je tradičně před budovou radnice Prahy 13 na Slunečním náměstí 28. září od 10 do 17 hodin.

Suchdolské posvícení

27. září 2022 v 19:53

Tradiční Suchdolské posvícení se koná ve středu 28. září od 14 hodin na Suchdolském náměstí.

Výstava výtvarných prací žáků a studentů pražských škol na Mariánském náměstí

27. září 2022 v 09:34

Od středy 21. září do čtvrtka 20. října je pro veřejnost volně přístupná v budově Nové radnice Magistrátu hl. m. Praha na Mariánském náměstí výstava soutěžní přehlídky výtvarných prací žáků a studentů pražských škol s názvem „Evropa, ve které chci žít. Praha v roce 2050“.  Žáci a studenti zde na...

Světelná a divadelní show nebo koncert. Posvícení u Doubravky v Praze 14

26. září 2022 ve 12:11

Každoroční akce u rozhledny Doubravka se koná v sobotu 1. října od 14 hodin.

Den architektury na zámku Veleslavín

26. září 2022 v 11:30

Mimořádné otevření Zámku Veleslavín na Dnů architektury v soboru a neděli 1.-2. října od 10:00 – 17:00 hodin.

Další články
Nahoru