dnes
Úterý - polojasno
26°C
zítra
Středa - polojasno
29°C
pozítří
Čtvrtek - bourky
26°C
Záchranné stanice přijímají opozdilce, útulky se připravují na tradiční nával nechtěných dárků
Nezazimovaný ježek bez lidské pomoci nepřežije. Foto: Jindřich Dvořák

Záchranné stanice přijímají opozdilce, útulky se připravují na tradiční nával nechtěných dárků

Mnohá zvířata se v prosinci dostala do úzkých. Přijímají je záchranné stanice i útulky. Jací tvorečkové se v současné době objevují ve stanicích a jací se po Vánocích, jako důsledek nevhodných živých dárků, dostávají po útulků? Na tyto i další otázky se – společně s lidmi „od fochu“ – pokoušíme odpovědět.

„Lidé k nám nyní přivážejí jednak ježky – ty poslední, co ještě nezazimovali. Potom netopýry, kteří nenašli vhodné zimoviště a lidem třeba vletěli do bytu. Třetici nejčastěji přivážených zvířat uzavírají labutě, které často narážejí do tramvajových trolejí, jež mnohdy vedou přes pražské mosty,“ uvedla pro server Pražský patriot ošetřovatelka Zuzana Pokorná z Pražské záchranné stanice Lesů hl. m. Prahy v Jinonicích.

Stanice je určena volně žijícím živočichům. U ježků, kteří se ještě nestačili zazimovat, nastává největší problém, pokud váží méně než 400 gramů, ti potřebují nutně do záchranné stanice – zimu by nepřežili. Do doby, než se tam ježek dostane, je dobré dát ho do větší klece, přepravky nebo velké papírové krabice. V Jinonicích letos v zimě pomohli již desítkám ježků.

Najdete poraněné zvíře? Zavolejte na stanici

Do záchranné stanice v Jinonicích se nyní dostávají také jiná zvířata. Především zranění opeřenci. „Třeba poštolky nebo holubi,“ sdělila Pokorná. A co mají dělat lidé, když v Praze uvidí poraněnou labuť nebo jiné zvířátko?

„Nejlepší je hned volat na záchranou stanici, k nám je číslo 773 772 771. Po telefonu se dohodneme, co dál. Třeba labuť je přece jen velký pták, každý ho chytit neumí. Záleží na situaci. Když třeba najdou na zemi netopýra, kterému je zima, mohou ho vzít do krabičky a zavolat až z domova. Vždy záleží na situaci,“ dodala.

Ježek bělobřichý. Nevhodný dárek?

V Jinonicích je sice záchranná stanice pro divoká zvířata, přesto tam loni zažili kuriózní situaci, kdy byl krátce po Vánocích venku nalezen ježek bělobřichý, což je domácí zvíře. „Říkali jsme si, že ho asi někdo vyhodil, že to byl možná nevhodný vánoční dárek. Jinak se tyto živé nevhodné dárky dostávají spíš do útulků,“ uvedla Pokorná.

Do Útulku pro opuštěná zvířata a odchyt v Troji se nevyžádané živé dárky dostávají každý rok. „Zvířata jako dárek vůbec nejsou vhodná záležitost. Každý, kdo chce zvířátko, by si je měl vybrat sám. Pokud se jedná o starší zvíře, případný dárce by si pro ně měl přijít s tím, komu je určeno. Především starší zvířata se špatně vážou na nového majitele, váží se na toho, kdo je odvádí,“ uvedl pro Pražský patriot vedoucí trojského útulku Václav Steinbauer.

Pokud dárek, tak pro něj zajděte s obdarovávaným

„Nyní nákupy či výběr takových dárků začínají. Problém je i to, když se rodina nedohodne a takových dárků se sejde víc. V lepším případě pak končí v útulcích, v horším na ulicích,“ řekl. Přitom stačí tak málo – nechtít za každou cenu připravit někomu překvapení.

Pokud chce někdo někomu takový dárek dát, má to podle Steinbauera probrat jak s ostatními členy rodiny, tak především s tím, kdo jej má dostat. „Když s ním pak do útulku nebo kamkoli jinam pro zvířátko přijde, bude si ten člověk sám moci vybrat. My jim samozřejmě rádi poradíme, což jistě rádi udělají i v jiných útulcích,“ řekl.

O exotech je dobré si nejdřív něco zjistit

papousek-alexandr-velky-1-nahled Každý by měl podle něj zvážit i to, pro koho je jaké zvíře vhodné. Pokud to má být třeba dárek pro starší maminku, není mnohdy vhodné dávat jí štěně ovčáka, ale menšího psa, s kterým bude ve větší symbióze. Aby ji pes, s kterým bude chodit na procházku, příliš netahal. „Pokud maminka moc nechodí ven, tak je lepší, aby měla kočku,“ uvedl.

V pražských útulcích je na 90 druhů zvířat – vedle psů a koček třeba také morčata, chameleóni, leguáni, plazi nebo ještěrky. I u těch je problém darovat je bez toho, aby o tom obdarovaný dopředu věděl. „Jde o to, na co si troufne, jaké zvíře chce. Když si někdo pořizuje cizokrajné zvíře nebo papouška, měl by si nejdřív něco přečíst, jinak může zvířeti ublížit,“ řekl.

Zvířata označte, při ztrátě je lépe najdete

A přidal další rady: zvířata, především psy, je dobré označit – aby byla opatřena telefonním číslem či jakýmkoli kontaktem na jejich majitele, adresou. „Začíná předvánoční shon, lidé chodí nakupovat se zvířaty, zdrží se v krámě, a existují skupiny lidí, kteří zvířata pozorují, odvazují je,“ upozornil. Někdy tito lidé odcizí i obojek a zvíře dají do útulku.

V Praze minimálně 50 % pejsků označeno není, pro útulky je pak těžké dohledat jejich majitele. „Pokud nám tedy sami nezavolají,“ uvedl vedoucí trojského útulku, který je největším v České republice.

Ztrátu zvířete okamžitě nahlaste útulkům!

nalez-stenat-2-nahled Když jde člověk v současném shonu nakupovat, pejska má raději nechat doma. Pokud už se stane, že se ztratí, měl by jeho majitel nález nahlásit ihned – třeba trojský útulek má čísla 222 02 5916, 222 02 5917. „Nahlásit ztrátu se vyplatí. Díky tomu se nám v zimě daří vrátit minimálně sto zvířat, aniž by v útulku musela vůbec zůstat,“ dodal.

Problém je podle něj i závěr roku, Silvestr, kdy bouchají dělobuchy a po metropoli brouzdají s pejsky i lidé, kteří ji příliš neznají, pes jim uteče, a když není označený, je to problém. „Někteří chlapi, kteří se napájejí pivem, zapomenou zase pejsky před hospodou nebo jim uteče,“ uzavřel Steinbauer. I na to je třeba dávat pozor.


Autor: Anna Skálová

Pokračuje výstavba sportovního hřiště v Praze 2. Kácet se musí kvůli bezpečnosti, zní z radnice

Včera ve 21:40

Na rohu ulic Na Smetance a Italská od loňského roku vzniká moderní multifunkční sportoviště, které budou navštěvovat stovky žáků z nedaleké ZŠ a MŠ Na Smetance, ale i děti z dalších škol či z Domu dětí a mládeže Praha 2. Postupně jej začnou využívat i děti z ostatních základních a mateřských škol...

Nadace Pražské děti předá šek na 1,1 milionu korun pro kliniku dětské hematologie a onkologie

Včera v 18:01

Ve čtvrtek 20. června dopoledne předá Nadace Pražské děti (předseda správní rady a 1. místostarosta Prahy 1 Petr Hejma a další členové správní rady) šek na 1,1 milionu korun, a to přednostovi Kliniky dětské hematologie a onkologie 2. LF UK a FN Motol Janu Starému. Předání se uskuteční na klinice...

Praha 11: Seznamte se s návrhy druhého ročníku participativního rozpočtu

16. června 2019 v 07:56

V pondělí 17. června se od 18 hodin s návrhy můžete seznámit ve foyer Komunitního centra Matky Terezy.

Přednášky pro cizince: Poznání české kultury a povahy

15. června 2019 ve 12:27

Vzdělávací a informační centrum Praha 5 otevírá kromě konverzací v češtině také praktické přednášky pro cizince, zaměřené na poznání české kultury a povahy. První přednáška proběhne ve středu 19. června v 17 hodin.

Další články
Nahoru