dnes
Pátek - jasno
4°C
zítra
Sobota - zatazeno
3°C
pozítří
Neděle - zatazeno
1°C
Záchranná stanice vrací úspěšně zvířata do pražské přírody, za půl roku jich přijala víc než loni
Zachráněné mládě kosa. Foto: LHMP

Záchranná stanice vrací úspěšně zvířata do pražské přírody, za půl roku jich přijala víc než loni

Pražská záchranná stanice pro volně žijící živočichy přijala za první pololetí letošního roku 2611 živočichů 106 různých druhů. To je o 357 zvířat více než v polovině loňského roku. Vyplývá to ze zprávy zveřejněné na webu městské organizace Lesy hlavního města Prahy (LHMP), která stanici provozuje. Mezi přijatými zvířaty byly nejčastěji ptáci, ze savců netopýři či zajíci. Dospělá zvířata převažovala nad mláďaty.

„Přijali jsme nejpočetnější kolonii netopýrů rezavých v historii záchranné stanice a také se k nám dostala mláďata zajímavých druhů živočichů. Historicky poprvé jsme se starali o mláďata výra velkého, jezevce lesního, kuny lesní, krtka obecného, mývala severního, tchoře tmavého a hýla obecného," uvedla mluvčí LHMP Petra Fišerová

Mezi přijatými pacienty nejvíce dominovali ptáci, především kachny, kosi a labutě. Ze savců se do stanice hojně dostávali netopýři, zajíci a veverky. Z celkového počtu živočichů bylo ošetřeno 1425 dospělých a 1228 mláďat.

Téměř dvě stovky netopýrů bylo zachráněno z větrací šachty rekonstruovaného domu v Libni.

Zachráněna byla například také dvě výří mláďata, jejichž otce srazilo auto a matka se o ně nezvládla sama postarat. V současné době se mají čile k světu a připravují se na vypuštění do přírody.

Zachráněno bylo také mládě muflona z Thomayerovy nemocnice, které se narodilo se zlomenou nohou a nemohlo následovat matku. „V naší záchranné stanici ovšem dostalo vše, co mu scházelo. Ošetřili jsme mu zlomenou končetinu, pravidelně jej krmili a nakonec získalo i náhradní matku a sourozence, kteří se u nás ve stanici rovněž zotavovali ze zranění. I přes neradostný start do života se mládě dočká návratu do volné přírody," pokračovala Fišerová.

Malý jezevec do záchranné stanice doputoval z Ďáblického háje. Mládě pravděpodobně přišlo o matku a hladové se vydalo za potravou samo. „Samičku jezevce jsme přemístili do venkovní voliéry, kde se v bezpečí a s dostatkem potravy připravuje na návrat do přírody. Ten ale proběhne nejdříve až koncem léta, kdy bude dost velká na to, aby v přírodě obstála," dodala mluvčí LHMP Petra FIšerová.

Kromě péče o volně žijící živočichy se záchranná stanice zapojuje také do ekologické výchovy a formou ukázek a přednášek upozorňuje veřejnost na jednotlivé příčiny vzniku hadicapů u zvířat. Během prvního pololetí se stanice účastnila 354 akcí, které navštívilo přes 15 000 zájemců.

Záchranná stanice pro volně žijící živočichy funguje v současné podobě od roku 2012 a sídlí v Jinonicích. Jejím úkolem je pomáhat zachráněným zvířatům a následně je vypouštět zpět do přírody.


Odtah vozidla při havárii na vodovodní či kanalizační síti hradí PVK

Včera ve 12:11

Pražské vodovody a kanalizace musí havárii na vodovodní či kanalizační síti neprodleně odstranit. V této souvislosti mají podle zákona o vodovodech a kanalizacích možnost rozhodnout o odtahu vozidla, které brání opravě. „Vůz vždy zamíří na odstavné parkoviště, kde je bezplatně vydán majiteli....

Na střeše Kliniky chce skupina pěti aktivistů zůstat i další dny

15. ledna 2019 v 11:15

Na střeše bývalé plicní kliniky v Jeseniově ulici na pražském Žižkově nadále zůstává skupina pěti aktivistů, pro které bylo Autonomní sociální centrum Klinika domovem. Obávají se, že budova vlastněná Správou železniční dopravní cesty (SŽDC) zůstane po vyklizení prázdná, proto plánují na střeše...

Další články
Nahoru