Záchranná stanice v Praze loni přijala 6790 zvířat, více než v předchozích letech
10. ledna 2025 20:54
Podle mluvčí byl rok 2024 pro živočichy dlouho mimořádně teplotně příznivý, a tak se v přírodě rodilo mnohem více mláďat. Prudké ochlazení a vytrvalé zářijové deště způsobily vážné problémy na mnoha místech republiky a zasáhly i přírodu a její obyvatele.
„V září jsme tak ošetřovali například extrémní množství vysílených a vyhladovělých jiřiček či ježčat vyplavených ze svých hnízd. Počasí bylo tím hlavním důvodem, proč jsme nakonec v roce 2024 přijali celkem 6 790 pacientů 143 druhů, o 1 050 pacientů více než v roce 2023 a dokonce o 1 615 pacientů více než v roce 2022,“ sdělila Fišerová.
Mezi tradičně přijímanými druhy byli loni podle mluvčí například ježci, veverky, netopýři, zajíci, kachny, labutě, různí pěvci, holubi a hrdličky či z dravců například poštolky. Čtvrtinu zvířat tvořili savci.
„Nejčastěji se k nám v roce dostávali živočichové, kteří utrpěli nějaké zranění – obvykle při střetech s dopravními prostředky, při pokousání jiným živočichem nebo při nárazech do překážek, jako jsou trolejová vedení nebo skleněné plochy,“ řekla.
Další velkou skupinu pacientů tvořili ti úplně nejmenší – malá nesamostatná mláďata, která se z různých důvodů ocitla bez rodičovské péče nebo mimo hnízdo, jednalo se zhruba o třetinu případů.
Zhruba desetina zvířecích pacientů potřebovala pomoc, protože uvízlo v některé z městských pastí, jako jsou světlíky, komíny, kanály či nejrůznější sítě a další skryté nástrahy.„Většina pacientů se k nám každoročně dostává hlavně v prvních měsících svých životů. Mláďata a mladí jedinci v roce 2024 tvořili 69 procent všech přijatých pacientů,“ podotkla Fišerová.
Ptáci tvořili tři čtvrtiny přijatých živočichů, savci zbývající jednu čtvrtinu. Kromě ježků byli mezi savčími pacienty například zajíci polní, veverky obecné či netopýři. „Z ptačích zástupců jsme kromě jiřiček přijímali kupříkladu kachny divoké, straky obecné, rorýse obecné nebo poštolky obecné,“ podotkla mluvčí.
Velkou skupinu ptačích pacientů tvořili také holubi hřivnáči, holubi domácí či hrdličky zahradní.
Záchrannou stanici provozují od roku 2012 Lesy hlavního města, příspěvková organizace Prahy. Nyní působí dočasně v pražských Ďáblicích, důvodem je stavba nové stanice na původním místě v Jinonicích.