Dnes Pátek - oblacno 6°C
Zítra Sobota - polojasno 5°C
Pátek 3. 2. 2023
Svátek má Blažej
Pražské masopusty
Letošní masopustová sezona v Praze zahrnuje řadu akcí
Záchranná stanice pro volně žijící živočichy přijala zatím víc pacientů než loni
Ptáčata sýkory koňadry. Foto: LHMP

Záchranná stanice pro volně žijící živočichy přijala zatím víc pacientů než loni

V pražské záchranné stanici pro volně žijící živočichy v první polovině tohoto roku nově přijali k ošetření 2560 zvířecích pacientů, meziročně více. Asi polovina z nich byla nesamostatná mláďata. Informovala o tom mluvčí městské organizace Lesy hlavního města Prahy (LHMP) Petra Fišerová. Pražská organizace provozuje záchrannou stanici v pražských Jinonicích. V první polovině roku 2021 byl počet ošetřených zvířat asi o pětinu nižší než letos.

„Mezi letošními zvířecími pacienty bylo například 365 kachen divokých, 255 holubů hřivnáčů, 156 ježků, 67 veverek, 122 zajíců nebo 46 labutí. Velká část letošních pacientů už je zase zpátky v přírodě, i tak ale máme ve stanici pořád dost plno. Právě teď se u nás léčí nebo zotavuje 995 zvířat, z nichž většinu tvoří vzhledem k sezóně právě mláďata,“ sdělila Fišerová.

Dále ve stanici už letos pečovali o sýkory, straky, kosy, rorýsy nebo třeba o poštolky. K nejvzácnějším letošním pacientům se zařadil například sokol stěhovavý, dále užovka podplamatá, plch velký, sluka lesní, krahujec, netopýr nebo třeba kavka.

Zvířata se do stanice dostávají z různých důvodů. Stává se, že jim někdo, ať už úmyslně, nebo omylem, zničí hnízdo, že je napadne predátor anebo že přijdou o rodiče, kteří uhynou například při nárazu do prosklené plochy, ve spárech kočky, pod koly auta nebo v důsledku jiné nehody. Na vině mlže být i horké počasí, komplikace umí způsobit i silná bouřka a vítr.

Řada zvířat potřebuje péči po nárazu do překážky, po střetu s autem nebo vlakem, zraněním od zahraní techniky nebo po napadení od jiného živočicha.

Nejvíce pacientů bylo přijato v květnu a červnu, v průměru třicet denně. Do přírody se podařilo za prvních sedm měsíců letošního roku vrátit zhruba tisíc zvířat. Necelá tisícovka zvířat je v Jinonicích aktuálně v léčení, informovala Fišerová.

Stanice v pražských Jinonicích funguje od roku 2012. Současná kapacita stanice už podle zástupců LHMP nedostačuje a v plánu je proto postavit nový areál s dvojnásobnou kapacitou.

Díky tomu bude možné ročně k ošetření přijmout až 10 000 zraněných volně žijících zvířat. Stavba nové stanice za zhruba 200 milionů korun by měla podle dřívějšího vyjádření zástupců pražského magistrátu začít ještě letos a skončit by měla zhruba za dva roky.


Autor: puc

Saudská Arábie. Tematická snídaně na Plechárně

Včera v 19:30

Na Plechárně v Praze 14 se celý únor konají tematické snídaně. Během nich se dozvíte zajímavosti z různých koutů světa. Ve středu 8. února se s Petrem Mikolandou podíváte na místa a uslyšíte o životě v Saudské Arábii.

Výstava: Nuselský most - 50 let

Včera v 19:12

Praha 2 ve spolupráci s Národním technickým muzeem zve na výstavu Nuselský most – 50 let, která se koná v 1. patře radnice Prahy 2 na náměstí Míru 20.

Dětské skupiny v Praze 4 otevřou dveře veřejnosti

1. února 2023 ve 21:57

Informace o provozu dětských skupin Kotorská a Rabasova v Praze 4 mohou rodiče získat 8. a 9. března.

Praha 6: Využijte služeb poradenského místa ve Skleňáku zdarma

1. února 2023 v 17:21

Poradit nebo pomoci s tím, jak se vyrovnat s rostoucími životními náklady, potřebují v současné době i lidé, kteří to nikdy před tím nepotřebovali. Praha 6 pro ně připravila poradnu zdarma.

Zažijte Fakultu dopravní ČVUT v Praze na vlastní kůži

1. února 2023 v 16:43

Zažijte Fakultu dopravní (FD) ČVUT v Praze na vlastní kůži, to je vzkaz současných studentů fakulty směrem ke středoškolákům. Studenti pražské Dopravky hrají hlavní roli na připravovaném Dnu otevřených dveří, který se koná 3. února v budově Horská v Praze 2, od...

Dezinformační sondy Marie Koldinské: Veřejné debaty v Kampusu Hybernská

31. ledna 2023 v 07:46

Univerzita Karlova v Kampusu Hybernská organizuje cyklus veřejných debat nad problematikou dezinformací. Cílem této řady je umožnit komunikaci mezi aktéry akademické i mimoakademické sféry a vytvořit prostor pro objevování společných možností obrany před rozšiřováním dezinformačních...

Farmářské tržiště se vrací na Rašínovo nábřeží

30. ledna 2023 ve 14:55

V sobotu 4. února zde najdete malé výrobce, farmy a biofarmy, lokální a sezonní zeleninu, s ovoce, byliny, pečivo, maso, uzeniny, mléčné výrobky a domácí vajíčka.

První den na farmářském tržišti Kubáň

29. ledna 2023 ve 20:05

Farmářské tržiště Kubáň v sobotu 4. února zahájí sezonu sousedským opékáním špekáčků na otevřeném ohni v ocelovém koši aneb „Wurst kunst“.

Vyšší odborná škola publicistiky v Praze otevře dveře

29. ledna 2023 v 11:11 | Aktualizováno 30. ledna 2023, 12:25

Vyšší odborná škola publicistiky v Praze pořádá 7. a 21. února Dny otevřených dveří. Všechny zájemce o denní i kombinované studium uvítají pracovníci školy ve Spálené ulici 14 v učebně číslo 311.       

Pololetní prázdniny v Praze 6

27. ledna 2023 v 17:46

Dům Dětí a Mládeže v Praze 6 otevře dveře pro školní děti v době pololetních prázdnin a nabídne různé druhy činnost, jako hry v klubu, turnaj v šipkách, rytmohraní, divadlo, zookoutek, výtvarné dílny, netradiční sporty, 3D tisk, počítačová herna a mnoho dalšího.

V Green Table se dozvíte, kam putuje oblečení ze sbírky

27. ledna 2023 v 11:10

Novoroční sbírka oblečení a doplňků Nadačního fondu Veolia, která probíhá v Green Table Na Florenci 15 v Praze 1, představí kde a komu pomůže oblečení, které jste přinesli.

Další články
Nahoru