Dnes Neděle - polojasno -2°C
Zítra Pondělí - oblacno -3°C
Neděle 3. 12. 2023
Svátek má Svatoslav
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
Záchranná stanice pro volně žijící živočichy přijala zatím víc pacientů než loni
Ptáčata sýkory koňadry. Foto: LHMP

Záchranná stanice pro volně žijící živočichy přijala zatím víc pacientů než loni

V pražské záchranné stanici pro volně žijící živočichy v první polovině tohoto roku nově přijali k ošetření 2560 zvířecích pacientů, meziročně více. Asi polovina z nich byla nesamostatná mláďata. Informovala o tom mluvčí městské organizace Lesy hlavního města Prahy (LHMP) Petra Fišerová. Pražská organizace provozuje záchrannou stanici v pražských Jinonicích. V první polovině roku 2021 byl počet ošetřených zvířat asi o pětinu nižší než letos.

„Mezi letošními zvířecími pacienty bylo například 365 kachen divokých, 255 holubů hřivnáčů, 156 ježků, 67 veverek, 122 zajíců nebo 46 labutí. Velká část letošních pacientů už je zase zpátky v přírodě, i tak ale máme ve stanici pořád dost plno. Právě teď se u nás léčí nebo zotavuje 995 zvířat, z nichž většinu tvoří vzhledem k sezóně právě mláďata,“ sdělila Fišerová.

Dále ve stanici už letos pečovali o sýkory, straky, kosy, rorýsy nebo třeba o poštolky. K nejvzácnějším letošním pacientům se zařadil například sokol stěhovavý, dále užovka podplamatá, plch velký, sluka lesní, krahujec, netopýr nebo třeba kavka.

Zvířata se do stanice dostávají z různých důvodů. Stává se, že jim někdo, ať už úmyslně, nebo omylem, zničí hnízdo, že je napadne predátor anebo že přijdou o rodiče, kteří uhynou například při nárazu do prosklené plochy, ve spárech kočky, pod koly auta nebo v důsledku jiné nehody. Na vině mlže být i horké počasí, komplikace umí způsobit i silná bouřka a vítr.

Řada zvířat potřebuje péči po nárazu do překážky, po střetu s autem nebo vlakem, zraněním od zahraní techniky nebo po napadení od jiného živočicha.

Nejvíce pacientů bylo přijato v květnu a červnu, v průměru třicet denně. Do přírody se podařilo za prvních sedm měsíců letošního roku vrátit zhruba tisíc zvířat. Necelá tisícovka zvířat je v Jinonicích aktuálně v léčení, informovala Fišerová.

Stanice v pražských Jinonicích funguje od roku 2012. Současná kapacita stanice už podle zástupců LHMP nedostačuje a v plánu je proto postavit nový areál s dvojnásobnou kapacitou.

Díky tomu bude možné ročně k ošetření přijmout až 10 000 zraněných volně žijících zvířat. Stavba nové stanice za zhruba 200 milionů korun by měla podle dřívějšího vyjádření zástupců pražského magistrátu začít ještě letos a skončit by měla zhruba za dva roky.


Autor: puc

Třicet pět let hasičem a třicet pět let nepřetržitě na jedné stanici

Včera v 06:45

Praha 4 ocenila dlouholetou činnost nadporučíka Jiřího Musila, velitele hasičské stanice číslo 6 v Krči, který zde občanům sloužil 35 let a dnes po dlouhé a věrné službě odchází do civilu.

Plechárna na Černém Mostě chystá na příští rok novinky

30. listopadu 2023 ve 21:17

V areálu volnočasového centra Plechárna na Černém Mostě se chystá několik novinek. Praha 14 o nich aktuálně informovala na svém webu.

Den otevřených dveří na FEL ČVUT přiblíží studium robotů, multimédií, energetiky či informatiky

29. listopadu 2023 v 07:03

Možnostmi studia nejmodernějších technologií v energetice, elektrotechnice, elektronice, ale i informatice, kybernetice a multimédiích provede středoškoláky a středoškolačky čtveřice tras během Dne otevřených dveří Fakulty elektrotechnické ČVUT. Akce se uskuteční v pátek 1. prosince 2023. Program...

PVK: Přehled plánovaných výluk vody na 49. týden

27. listopadu 2023 ve 12:20

Pražské vodovody a kanalizace zveřejnily plánované výluky v dodávkách pitné vody příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Na projekty vzdělávání učitelů a dětí dá Praha 6 v následujících dvou letech 9,5 milionu korun

26. listopadu 2023 ve 22:16

Radnice Prahy 6 vloží v letech 2024 a 2025 do školství na projekty vzdělávání pedagogů a dětí 9,46 milionu korun. Peníze vydá prostřednictvím svého místního akčního plánu (MAP). Projekty se budou týkat mimo jiné médií, umělé inteligence, práva či finanční gramotnosti. Zaměřit se radnice chce také...

Praha 4 pokračuje v přípravě revitalizace pěší zóny na Pujmanové

26. listopadu 2023 ve 20:23

Podklady pro zpracování projektové dokumentace na revitalizaci pěší zóny Pujmanové jsou hotové. Praha 4 již dokument předala ke schválení Odboru investic hlavního města Prahy a nyní se čeká na schválení zastupitelstvem. Městská část o tom informovala na svém webu.

Úspěšná Mikulášská sbírka v Praze 9

26. listopadu 2023 ve 12:24

Minulý týden se otevřely brány radnice Prahy 9 všem, kteří rádi pomáhají. Konala se charitativní sbírka pro potřebné.

Praha 1: Pro Euroklíč na radnici

26. listopadu 2023 v 10:52

Euroklíč je univerzální klíč určený pro osoby se zdravotním postižením, sloužící k dostupnosti WC, výtahů, plošin a podobných kompenzačních zařízení. K vyzvednutí je v budově radnice Prahy 1.

Další články
Nahoru