Dnes Středa - skorojasno 32°C
Zítra Čtvrtek - oblacno 33°C
Středa 17. 8. 2022
Svátek má Petra
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Záchranná stanice pro volně žijící živočichy přijala zatím víc pacientů než loni
Ptáčata sýkory koňadry. Foto: LHMP

Záchranná stanice pro volně žijící živočichy přijala zatím víc pacientů než loni

V pražské záchranné stanici pro volně žijící živočichy v první polovině tohoto roku nově přijali k ošetření 2560 zvířecích pacientů, meziročně více. Asi polovina z nich byla nesamostatná mláďata. Informovala o tom mluvčí městské organizace Lesy hlavního města Prahy (LHMP) Petra Fišerová. Pražská organizace provozuje záchrannou stanici v pražských Jinonicích. V první polovině roku 2021 byl počet ošetřených zvířat asi o pětinu nižší než letos.

„Mezi letošními zvířecími pacienty bylo například 365 kachen divokých, 255 holubů hřivnáčů, 156 ježků, 67 veverek, 122 zajíců nebo 46 labutí. Velká část letošních pacientů už je zase zpátky v přírodě, i tak ale máme ve stanici pořád dost plno. Právě teď se u nás léčí nebo zotavuje 995 zvířat, z nichž většinu tvoří vzhledem k sezóně právě mláďata,“ sdělila Fišerová.

Dále ve stanici už letos pečovali o sýkory, straky, kosy, rorýsy nebo třeba o poštolky. K nejvzácnějším letošním pacientům se zařadil například sokol stěhovavý, dále užovka podplamatá, plch velký, sluka lesní, krahujec, netopýr nebo třeba kavka.

Zvířata se do stanice dostávají z různých důvodů. Stává se, že jim někdo, ať už úmyslně, nebo omylem, zničí hnízdo, že je napadne predátor anebo že přijdou o rodiče, kteří uhynou například při nárazu do prosklené plochy, ve spárech kočky, pod koly auta nebo v důsledku jiné nehody. Na vině mlže být i horké počasí, komplikace umí způsobit i silná bouřka a vítr.

Řada zvířat potřebuje péči po nárazu do překážky, po střetu s autem nebo vlakem, zraněním od zahraní techniky nebo po napadení od jiného živočicha.

Nejvíce pacientů bylo přijato v květnu a červnu, v průměru třicet denně. Do přírody se podařilo za prvních sedm měsíců letošního roku vrátit zhruba tisíc zvířat. Necelá tisícovka zvířat je v Jinonicích aktuálně v léčení, informovala Fišerová.

Stanice v pražských Jinonicích funguje od roku 2012. Současná kapacita stanice už podle zástupců LHMP nedostačuje a v plánu je proto postavit nový areál s dvojnásobnou kapacitou.

Díky tomu bude možné ročně k ošetření přijmout až 10 000 zraněných volně žijících zvířat. Stavba nové stanice za zhruba 200 milionů korun by měla podle dřívějšího vyjádření zástupců pražského magistrátu začít ještě letos a skončit by měla zhruba za dva roky.


Autor: puc

Letní trhy na náměstí Republiky

15. srpna 2022 v 10:15

Náměstí Republiky se proměnilo v rozkvetlou louku. Trhovci nabízí ve dvanácti letně nazdobených stáncích vybrané pochutiny a drobné řemeslné výrobky. Návštěvníci centra Prahy se tak mohou občerstvit při procházkách hlavním městem až do 28. srpna.

PVK: Přehled plánovaných výluk na 33. týden

13. srpna 2022 ve 12:25

Pražské vodovody a kanalizace oznámily přehled plánovaných výluk v dodávkách pitné vody na příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Praha 14 vyhlásila pro nezletilé obyvatele městské části soutěž o elektrokoloběžky

12. srpna 2022 v 16:54

Jsi ve věku od 6 do 16 let, jsi místní, baví tě točit videa a chceš se prohánět na vlastní elektrokoloběžce? Řekni rodičům a společně si prostudujte pravidla soutěže „14 elektrokoloběžek pro Prahu 14“, kterou pro zdejší děti a mládež připravila městská část...

Další články
Nahoru