Dnes Pátek - jasno 0°C
Zítra Sobota - obcasny-dest 3°C
Pátek 21. 1. 2022
Svátek má Běla
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Záchranná stanice Prahy pro volně žijící živočichy loni přijala 5275 zvířat
Velkou část pacientů záchranné stanice tvoří opuštěná a nesamostatná mláďata, která přišla o matku či o hnízdo a bez lidské pomoci by nepřežila. Foto: LHMP

Záchranná stanice Prahy pro volně žijící živočichy loni přijala 5275 zvířat

Záchranné stanice pro volně žijící živočichy v pražských Jinonicích loni nově přijala 5275 zvířat 139 různých druhů, více jich bylo pouze v roce 2019. ČTK to včera sdělila Petra Fišerová, mluvčí městské organizace Lesy hlavního města Prahy (LHMP), která záchrannou stanici provozuje. Současná kapacita stanice podle ní už nedostačuje, pražský magistrát hledá firmu, která postaví nový areál s dvojnásobnou kapacitou.

Měl by vzniknout podle projektu zpracovaného firmou L2o-architects na místě stávajícího areálu a bude moci ročně k ošetření přijmout až 10 000 zraněných volně žijících zvířat. Stavět by se mělo začít letos, hotovo by mělo být v roce 2023.

Veřejná zakázka má odhadovanou hodnotu 206 milionů korun bez DPH a zájemci o účast v tendru mohou své nabídky posílat do 27. ledna.

V nové stanici by měly vzniknout mimo jiné veterinární ordinace, specializovaná rehabilitační zařízení, léčebné oddělení pro labutě a vodní ptáky a odchovna veverek.

V plánu je také vznik přednáškové místnosti, kde se budou konat edukační programy pro veřejnost. Nyní zařízení funguje v provizorních podmínkách stavebních buněk a dočasných voliér.

Počet zraněných či jinak handicapovaných zvířat, které stanice ročně přijme, podle mluvčí v posledních letech stoupá. Zatímco například v roce 2017 bylo nově přijato 4134 zvířat, v roce 2020 jich bylo o 1052 více.

Záchrannou stanici se sídlem v Jinonicích provozují od roku 2012 Lesy hlavního města, příspěvková organizace Prahy. Uzdravená zvířata se vrací do volné přírody.

Živočichové, jimž zdravotní stav návrat do volné přírody neumožňuje, putují do zookoutků. Ty jsou například v Malé Chuchli a v Kunratickém lese.


Autor: ČTK

Praha má Strategii pro přechod na cirkulární ekonomiku

19. ledna 2022 v 07:53

Rada hl. m. Prahy dnes schválila klíčovou strategii, která má za cíl v hlavním městě výrazně snížit spotřebu primárních surovin, produkci odpadů a emisí skleníkových plynů. Strategie cirkulární ekonomiky neboli oběhového hospodářství navazuje na Klimatický plán Prahy do roku 2030. Principy...

Pětice aktivistů se spoutala řetězem na Nuselském mostě

18. ledna 2022 ve 14:56

Na Nuselském mostě se dnes ráno pět lidí spoutalo řetězem a zablokovali automobilovou dopravu ve směru do centra.

Pražská propagace očkování se stala nejlepší reklamní kampaní v Česku za rok 2021

18. ledna 2022 ve 13:18

Odborníci na marketing v rámci dlouhodobého projektu Reklamní katovna na webu mediar.cz vyhodnotili kampaň k očkování Magistrátu hl. m. Prahy od agentury DDB Prague jako jednu ze dvou nejlepších v České republice za uplynulý rok.

Evropský vzdělávací festival Science on Stage míří do Prahy

17. ledna 2022 ve 14:14

V březnu se hlavní město bude moci pyšnit pořádáním největšího evropského vzdělávacího veletrhu pro učitele Science on Stage 2022. Uskuteční se poprvé v České republice, a to od 24. do 27. března. 

Praha vydává nový plán ochrany památkové rezervace

14. ledna 2022 v 18:00

Hlavní město knižně vydává nejdůležitější dokument pro ochranu památkové rezervace zapsané na seznam UNESCO. Management plán ochrany světového kulturního dědictví Historického centra Prahy 001 je závazným dokumentem, jenž obsahuje podrobný plán ochrany historického centra Prahy. Stanovuje také...

Další články
Nahoru