dnes
Úterý - obcasny-dest
5°C
zítra
Středa - obcasny-dest
4°C
pozítří
Čtvrtek - skorojasno
1°C
Záchranka má problém s umísťováním pacientů. Je v nemocnicích dostatek intenzivních lůžek?
Ilustrační foto: ZZSHMP

Záchranka má problém s umísťováním pacientů. Je v nemocnicích dostatek intenzivních lůžek?

Zástava oběhu postihla tento týden 69letého muže v Plynární ulici v Michli před Kauflandem. Během hovoru s dispečerkou na tísňové lince 155 zahájila okamžitou laickou resuscitaci kolem projíždějící policejní hlídka a posádka sanitního vozu, zároveň byl na místo vyslán v setkávacím systému lékař a posádka rychlé zdravotnické pomoci.

Za čtyři minuty od přijetí tísňového volání dorazila na místo události první posádka pražské záchranky a pokračovala v oživování pacienta. Po prvním výboji defibrilátoru se podařilo obnovit vitální funkce pacienta. Až do této chvíle probíhala záchrana podle ideálního scénáře.

Nejvážnější pacienti jsou předáváni do následné péče specializovaných oddělení zdravotnických zařízení na intenzivní lůžka, která jsou předem avizovaná dispečerkou. „V poslední době přibývá komplikovaných avíz, kdy jsou pacienti odmítáni z důvodu nedostatku těchto lůžek. Přesto, že rychlost předání hraje v záchraně pacienta důležitou roli, dochází k časovým prodlevám,“ uvedla mluvčí pražské záchranky Jiřina Ernestová.

Zmiňovaného pacienta po zástavě se podařilo dispečerce umístit po osmnácti minutách telefonického obvolávání nemocnic. Nakonec svolila poslední v pořadí – Nemocnice Na Homolce. Volné lůžko v danou chvíli chybělo v IKEMU, ve fakultních nemocnicích na Vinohradech a v Motole, Všeobecná fakultní má oddělení z provozních důvodů do pondělí uzavřeno.

K podobným komplikacím došlo v pátek ráno při předání 81leté ženy z Prahy-Jarova s příznaky cévní mozkové příhody. „Po 20 minutách obvolávání – ÚVN, NNH, FNM, TN – byla pacientka nakonec předána na ambulanci vinohradské nemocnice,“ dodala Jiřina Ernestová.


Řidič, který unikal v kradeném autě, byl obviněn z několika trestných činů

Včera v 10:33

S mužem, který byl v noci na neděli zadržen po divoké honičce v kradeném autě, bylo zahájeno trestní stíhání pro trestné činy krádež, obecné ohrožení, maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání, ohrožení pod vlivem návykové látky a poškození cizí věci. Sdělil to dnes mluvčí pražské policie Jan...

Dezorientovaný cizinec skončil na psychiatrii

7. prosince 2018 ve 13:03

Ve čtvrtek odpoledne přijali strážníci z Prahy 11 oznámení, že ve stanici metra Háje je dezorientovaný muž. „Hlídka podivně se chovajícího muže oslovila, ten však nereagoval, odmítal komunikovat a nekontroloval své chování,“ uvedla mluvčí Městské policie hl. m. Prahy Irena...

Agresivní schizofrenička zaútočila na strážníky

7. prosince 2018 v 08:59

V pátek večer doručovali strážníci z Prahy 9 písemnost v ulici U Kloubových domů. Hlídka zaslechla hlasitý křik a volání o pomoc z nedaleké Odlehlé ulice. Byt otevřela rozrušená seniorka a sdělila jim, že je s ní její dcera, která trpí schizofrenií a začíná být...

Pomatený cizinec bez boty způsobil v centru Prahy nehodu

3. prosince 2018 ve 14:39

V pátek v poledne prováděl strážník okrskář kontrolní činnost v Ostrovní ulici v Praze 1, kde si všiml muže, který běhal bez jedné boty po ulici, hlasitě pokřikoval na kolemjdoucí a choval se agresivně. Muž se začal před strážníkem schovávat mezi zaparkovanými...

Na oslavu narozenin rozkopl dveře v metru

3. prosince 2018 ve 13:36

Strážníci z Prahy 14 zadrželi mladíka, který rozkopal skleněnou výplň dveří do stanice metra Černý Most. Jako důvod uvedl, že tak chtěl oslavit narozeniny. Případ dále šetří policisté.

Dříve milenci, nyní je láska dvou mužů passé. V neděli vyvrcholila tímto nehezkým způsobem. Důvod? Zkuste si tipnout…

3. prosince 2018 ve 13:26

Strážníci zamezili fyzickému konfliktu mezi bývalými partnery. Zraněného muže převezli záchranáři do nemocnice. Jeho bývalého přítele si pro podezření ze spáchání trestného činu převzala Policie ČR.

Muže, který pobodal prodavačku v cukrárně, se podařilo zadržet

2. prosince 2018 v 15:10

Osmatřicetiletého muže, který je podezřelý, že v pátek ráno pobodal ve vršovické cukrárně prodavačku, se už policistům podařilo zadržet. Žena musela být ošetřena v nemocnici.

Měl dvě piva k večeři

30. listopadu 2018 v 18:25

Při kontrole ve Švehlově ulici si autohlídka městské policie z Prahy 15 všimla jedoucího auta s rozsvícenými výstražnými světly. Hlídka vozidlo zastavila, aby zjistila, zda jeho řidič nepotřebuje pomoc.

Další články
Nahoru