Dnes Čtvrtek - jasno 25°C
Zítra Pátek - jasno 24°C
Čtvrtek 19. 6. 2025
Svátek má Leoš
Zpravodajství
Co se v metropoli děje aneb Buďte v Praze v obraze
Pražský patriot na Seznamu
Nejnovější články na Seznamu ze zdroje Pražský patriot
Knižní tipy

Zachráníš-li jediného... Nejen o misích v Africe

Procestoval téměř stovku zemí, do těch nejchudších se vrací opakovaně, aby místním lidem pomáhal k lepší budoucnosti. „Plním si tak svůj dětský sen. Je to dar, za který jsem vděčný,“ říká Rastislav Maďar, odborník na infekční nemoci a děkan Lékařské fakulty Ostravské univerzity. Navštívil místa, kde předtím nebyl bílý člověk, a získal si důvěru lidí, kteří se běžně s turisty nesetkávají.

zachranis-li-jedineho V knižním rozhovoru s novinářkou Magdou Snížkovou, nazvaném Zachráníš-li jediného… Nejen o misích v Africe (Vyšehrad, 399 Kč), vypráví o svých zážitcích z humanitárních cest do rozvojových zemí, o cestování a nástrahách, které na nás číhají, i o pandemii covid-19 a o dalších, jimž budeme čelit. 
 

Kniha přináší zážitky z míst, kde život v 21. století probíhá stále podobně jako před staletími, a popisuje zkušenosti Rastislava Maďara s pacienty, kteří neznají datum svého narození a nepoužívají čas, což je podle jeho slov výzvou při dávkování léků. Stejně tak originální jsou jeho zážitky z míst zasažených tsunami a také ze zákulisí rozhodování a různých vlivů v rámci práce epidemiologů v období covidové pandemie. 

Zachráníš-li jediného…  poskytuje čtenáři i řadu důvodů k zamyšlení – jaké jsou skutečné hodnoty v životě člověka nebo porovnání problémů vyspělých zemí s chudými rozvojovými. Kniha je zajímavá i vzhledem k tomu, že čím dál víc obyvatel Česka vyráží na exotické cesty. Část knihy se zabývá cestovní medicínou.

Ukázka strany 73–74 :

Mise v rozvojových oblastech světa je pro lékaře či budoucí lékaře tou nejlepší možnou zkušeností, chtějí-li se dostat až k samým kořenům medicíny. Musí se tu totiž často obejít bez moderních přístrojů, zázemí vybavených ambulancí či nemocnic a to hlavní, na co se mohou spoléhat, jsou jejich 

vlastní znalosti, zkušenosti a smysly. Přitom tu vidí nemoci, o jakých si mohou doma v Evropě tak maximálně číst ve skriptech. Získávají tu však i jiné dovednosti. Jak například vysvětlit pacientům, kteří neznají číslice a hodinky v životě neviděli, po kolika hodinách mají brát léky?

Překvapilo vás u afrických pacientů něco?

Třeba to, jak fantasticky reagují na léčbu léky. Tím, že nikdy předtím žádné léky neužívali a nejedí jako my maso komerčně chovaných zvířat krmených různými antibiotiky, zabírají u nich léky mnohem lépe. Díky tomu se nám podařilo vyléčit i některé stavy, u kterých jsme si původně mysleli, že jejich následkem bude dlouhodobá anebo chronická nemoc.

Jaké například?

Třeba infikované rány se po podání antibiotik krásně zahojily. Měl jsem dokonce jednoho pacienta, který měl vážné problémy se srdcem. U nás by na to musel brát doživotně léčbu, ale v tamních podmínkách byl problém, jak mu zajistit stálý přísun léků. Dostal tedy zásobu léků podporujících

činnost srdce a diuretika (léky na odvodnění působící na ledviny) na tři měsíce, a pak jsem se snažil vymyslet, jak mu doručit další. Nicméně když jsem se o něj po těch několika měsících zajímal, bylo mi řečeno, že už žádné léky nepotřebuje, protože potíže, které měl, ustoupily a že mi bude do konce života vděčný. To v našich podmínkách prakticky nevidíme. Jsou zkrátka věci mezi nebem a zemí, které jsou jen obtížně vysvětlitelné a já jsem si na misích kolikrát říkal, jak je to úžasné, že vidím malý zázrak téměř každý den.

Zvládali pacienti léky brát?

Často jsme jim museli dávkování trochu snižovat. Doporučené dávkování je standardně nastaveno na průměrnou hmotnost lidí v Evropě, ale v Africe jen málokdy váží dospělý muž sedmdesát kilogramů. Kromě toho ti lidé neumí hodiny a neřídí se jimi, což byl další důvod, proč jsme museli dávkování upravovat. Bylo by těžké jim vysvětlit, že mají nějaký lék brát třeba po šesti hodinách, když netuší, co to je. Proto jsme se snažili, aby byla léčba co nejjednodušší.

Jak jste jim to vysvětlili, když neznají hodiny?

Pokud to šlo, snažili jsme se, aby brali léky jen dvakrát za den, tj. ráno a večer. Když bylo nutné, aby je brali třikrát denně, pomáhaly nám plastové sáčky, do kterých jsme léky dávali. Na sáčcích bylo natištěno malé sluníčko, velké sluníčko a měsíček. Znamenalo to ráno, poledne a večer. Pak jsme u toho patřičného symbolu udělali jednu čárku, aby pochopili, že v ten čas mají užít jednu tabletu.

O autorech

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD., MBA, FFTM RCPS (Glasg.) je lékař, epidemiolog a odborník na infekční nemoci, cestovní a tropickou medicínu. Po dokončení studií medicíny na Jesseniově lekárskej fakultě Univerzity Komenského v Martině působil na téže fakultě na Ústavu epidemiologie. V roce 2005 přešel na Ostravskou univerzitu, kde působil na Katedře hygieny a epidemiologie Fakulty zdravotnických studií. Od roku 2008 se podílel na rozvoji celostátní sítě center očkování a cestovní medicíny Avenier, o rok později se stal jejich odborným garantem a později předsedou Lékařské rady. V roce 2017 se stal vedoucím Ústavu epidemiologie a ochrany veřejného zdraví Lékařské fakulty Ostravské univerzity a v roce 2020 byl zvolen do čela fakulty jako její děkan. Spoluzakládal a vedl Společnost prevence nozokomiálních nákaz, Fórum infekční, tropické a cestovní medicíny a Koalici pro podporu očkování. Svůj dětský sen o pomoci lidem v chudých zemích světa si plní prostřednictvím mezinárodní humanitární organizace International Humanity, kterou v roce 2004 pomáhal zakládat, a dodnes působí v jejím vedení. Během pandemie covid-19 působil jako poradce ministra zdravotnictví ČR Adama Vojtěcha a byl pověřen vedením skupiny pro řízené rozvolňování karanténních opatření. V roce 2022 se stal vedoucím skupiny Epidemiologie a prevence covid-19 v rámci nově vzniklého Národního institutu pro zvládání pandemie (NIZP) vytvořeného ministrem zdravotnictví Vlastimilem Válkem. Za svoji činnost během pandemie byl oceněn Cenou Celestýna Opitze. Je autorem několika set odborných publikací, včetně vysokoškolských učebnic a skript. Je ženatý, s manželkou Hanou má syna Dominika.

Mgr. Magda Snížková, roz. Hettnerová, novinářka a publicistka, absolvovala Vyšší odbornou školu publicistiky v Praze a mediální studia na Metropolitní univerzitě v Praze. Už během studií přispívala do deníku Metro a časopisu Generace, kde se zaměřovala především na rozhovory. V roce 2005 napsala knižní rozhovor s Jiřím Suchým Mé srdce – tisíc kilowatt a je spoluautorkou knižních rozhovorů s pamětníky druhé světové války Kniha živých. Jako redaktorka denního zpravodajství pracovala pro Večerník Praha, Mladou frontu Dnes a deník Metro. Posledních jedenáct let se věnovala oblasti zdravotnictví. Šest let byla šéfredaktorkou odborného časopisu pro zdravotní sestry Florence a následně pracovala jako šéfredaktorka ve společnosti MeDitorial, která se věnovala online vzdělávání lékařů, sester, farmaceutů a dalších zdravotníků. V roce 2019 připravila druhé rozšířené vydání knihy vzpomínek hudebního skladatele Zdeňka Petra s názvem Hudba přítelkyně. Při rodičovské dovolené pracuje jako novinářka na volné noze.


Autor: red

Tomáš Koutek a jeho Výlety za strašidly přináší tipy na 30 výletů

11. června 2025 v 07:01

Naše země je plná historických památek všeho druhu, hrady, zámky a tvrze se ani nedají spočítat.  A co teprve půvaby vytvořené přírodou! Na lesních cestách, v křivolakých uličkách měst i mezi zdmi hradů a zámků nás zpovzdálí sledují oči tajemných bytostí z dávných dob, které pozorně střeží naše...

Hlava: účinná pomoc při bolesti

10. června 2025 v 06:05

Knižní novinka nakladatelství Kazda HLAVA: Účinná pomoc při bolesti je svépomocný průvodce pro všechny, kteří chtějí žít bez bolestí hlavy – dlouhodobě a bez léků.

Biyon Kattilathu: Muž, který rozdává štěstí

9. června 2025 v 08:00

Muž, který rozdává štěstí je víc než jen kniha. Je to srdeční záležitost. Je to slib. Příběhy lidí, kteří se vezou v rikše křížem krážem ulicemi Nového Dillí jsou neobyčejně zábavné. Neobyčejně poučné. Neobyčejně dojemné.

Tereza Zavadilová: Éra X aneb co chtějí Musk, Thiel, Trump & spol.

8. června 2025 v 15:27

Mocní lidé dneška si vysnili budoucnost jak ze sci-fi. Tato kniha jako první u nás odkrývá, o čem sní, co chtějí prosadit a jak jejich světy lépe pochopit. Jak porozumět tomu, co se nyní ve Spojených státech, potažmo ve světě, děje? Odpoědi nabízí knižní novinka nakladatelství Práh s názvem...

Vyšel Oceán, poslední autorský titul legendárního přírodovědce

7. června 2025 ve 12:13

Poslední autorský titul sira Davida Attenborougha s názvem Oceán: Poslední divočina na Zemi vyšel nedávno v nakladatelství Práh v den 99. narozenin tohoto legendárního přírodovědce, a to 8. května.  

Tim Voors a jeho kniha Skvělý předěl o putování po Stezce kontinentálního rozvodí

6. června 2025 ve 14:31

Vytrvalý poutník Tim Voors se ve své nejnovější knize vrací na americký kontinent, po Pacifické hřebenovce zdolává další vyhlášenou dálkovou trasu. Přidejte se k němu na dobrodružné cestě téměř 5000 kilometry Stezky kontinentálního rozvodí.

Štěpánka Cimlová s nadšením jí vlastním popisuje svůj kousek Himálaje

5. června 2025 ve 21:49

Originální cestopis od influencerky, učitelky, a především dobré duše, která se nezalekne horských treků ani pedagogických konfliktů. To je novinka Můj kousek Himálaje od Štěpánky Cimlové. Knihu vydalo nakladatelství edika, cena: 399 Kč.  

Opravdové zločiny speciál. Speciální díl fenomenální true crime série

4. června 2025 v 18:05

V Opravdových zločinech speciál (nastole, 449 Kč), v další várce toho nejděsivějšího ze světa zločinu, se čtenáři dozví zejména o případech, které se do oceňovaného podcastu nedostaly. Lucie Bechynková tentokrát představí dvojici sériových vrahů, která terorizovala Spojené státy, zabijáka...

Deník obyčejného kluka v neobyčejném světě Minecraftu poosmé

3. června 2025 v 15:27

Minecraft, který uchvátil miliony dětí po celém světě, není jen o zábavě, ale i jako cenný vzdělávací nástroj v otevřeném světe s neomezenou hranicí. Nedílnou součástí tohoto fenoménu jsou i knihy. Nyní vydává nakladatelství CPress spadající pod Albatros Media již osmý díl Deníku malého...

Ivona Březinová: Řízni

3. června 2025 v 11:29

Knižní novinka o trápení lidské duše a cesty zpátky s názvem Řízni je od autorky knih pro děti a mládež Ivony Březinové. Čtenáři tohoto titulu zjistí, jaké to je, když vás všechno trápí tak, že jediné řešení je bolest.

Peter Wohlleben: Moudrost lesa

2. června 2025 v 10:39

Romantický hvozd – hluboké ticho, vůně mechu a pryskyřice, ševelení v korunách stromů: představujete si les také tak? Tato nádherná místa se stávají vlivem lidské chamtivosti a znečišťování čím dál vzácnějšími.

David Glockner: Bláznova hrobka

1. června 2025 ve 12:33

Do zapadlého městečka v Krušných horách přijíždí Vilém Drozd, detektiv, kterého si najala Klára, manželka zmizelého archiváře. Hned druhý den ráno ho čeká nemilé překvapení – poblíž městečka se najde jeho zaparkované auto, které nechal v Praze, v jeho kufru objeví mrtvolu své expřítelkyně a na...

Peter Wohlleben: Půjdeš s námi ven?

31. května 2025 ve 12:01

Kniha Půjdeš s námi ven? od oblíbeného autora Petera Wohllebena láká na objevitelské výpravy za přírodou ve městě.  Je určena pro všechny děti a zvědavce od 6 let. Vydalo nakladatelství Kazda.

Kniha Pozor, kvetu! je důkazem, že zahradničit se dá bez stresu

30. května 2025 ve 12:12

Nakladatelství Grada uvádí na český trh knihu „Pozor, kvetu!“ od německého autora Svena Becka, který citlivě propojuje svět zahradničení s principy mindfulness, duševní pohody a pomalého životního stylu. Tato kniha není jen praktickou příručkou pro pěstitele, ale i inspirativním průvodcem pro...

Šekelí léta. Sex, vztahy a hledání svobody v devadesátkovém Izraeli

29. května 2025 v 16:35

Co v 90. letech vedlo mladého ostravského Žida k tomu, aby se přestěhoval do Izraele? David Shorf vzpomíná, jak v zemi zaslíbené poznával místní kulturu, hledal sebe sama, obrážel bary a balil holky. 

Další články
Nahoru