dnes
Sobota - polojasno
25°C
zítra
Neděle - polojasno
23°C
pozítří
Pondělí - prehanky-dest
22°C
Zachránce židovských dětí, které nechal odvézt z Prahy, byl potřetí nominován na cenu míru
Wintonův vlak před svým odjezdem z pražského nádraží. Foto: Miropiro / Wikimedia Commons

Zachránce židovských dětí, které nechal odvézt z Prahy, byl potřetí nominován na cenu míru

V rámci petiční akce na podporu nominace Sira Nicholase Wintona na Nobelovu cenu míru bylo již nasbíráno přes 212 tisíc podpisů. Winton zachránil na začátku druhé světové války před transportem do koncentračních táborů stovky židovských dětí z někdejšího Československa.

Iniciativu na udělení Nobely ceny míru Nicholasi Wintonovi, který zachránil 669 židovských dětí před transportem do koncentračních táborů, podpořili předsedové izraelského parlamentu a britské dolní komory.

„Na nedávné služební cestě jsem ve Švédsku informovala i předsedu švédského parlamentu. I jeho iniciativa zaujala,“ uvedla předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová. Nominace byla letos podána již potřetí.

Nobelova cena míru může být udělena jen žijícím lidem, nikoli In memoriam. V této souvislosti Němcová upozornila na to, že Wintonovi bude letos 19. května již 104 let a není tedy záhodno s udělením ceny čekat.   

Iniciativa k zahájení petiční akce vzešla na konci minulého roku od studentů Gymnázia Open Gate. Petiční archy předají studenti zítra v Oslu – přímo tajemníkovi norského Nobelova inistutu Geiru Lundestadovi. To, kdo ze stovek nominovaných cenu získá, bude známo na podzim.

Winton Train z Hlavního nádraží

Winton v roce 1938 a 1939 zachránil před transportem do koncentračních táborů 669 židovských dětí z někdejšího Československa, které před vypuknutím druhé světové války převezl z Prahy do Londýna – do rodin ve Spojeném království Velké Británie a Severního Irska.

Makléř a humanitární pracovník Winton o záchraně dětí mlčel, až v roce 1988 našla na půdě domu dokumenty o převozu dětí jeho žena Gerta. Vše předala historičce Elizabeth Maxwelové, která zorganizovala setkání zachránce s „jeho dětmi“ v pořadu BBC „Takový je život“. Dospělé děti mu za záchranu života děkovali, Sir měl slzy v očích.

Prvního září 2009 v 9.01 vyjel z pražského hlavního nádraží vlak Winton Train na čtyřdenní trasu, která čin Wintona připomněla. Režisér Ján Mináč natočil v roce 1999 film Všichni moji blízcí, vyprávějící příběh židovské rodiny, jejíž dítě Sir zachránil. V roce 2011 natočil dokument Nickyho rodina.


Autor: Anna Skálová

Návrh Metropolitního plánu je připraven k prvnímu kolu veřejného projednání

19. dubna 2018 ve 14:12

Od pondělí se veřejnost může seznámit s oficiální verzí návrhu Metropolitního plánu, nového územního plánu pro Prahu. Lidé si nyní plán mohou čtvrt roku prohlížet a připravit se na připomínkování. Připomínky k návrhu bude možné zasílat po dobu 30 dnů od...

Hlavní město přispěje k lepšímu vybavení Dětské kliniky Thomayerovy nemocnice

19. dubna 2018 v 08:49

Městská rada na úterním jednání souhlasila s poskytnutím dotace ve výši 4 920 tis. korun pražské Thomayerově nemocnici, která finanční prostředky použije na pořízení nového přístroje a vybavení pro Dětskou kliniku. Dotaci musí ještě schválit zastupitelstvo.

Na granty pro oblast životního prostředí o 25 milionů více než loni

18. dubna 2018 v 09:21

Městská rada včera projednala návrhy na udělení grantů na projekty ke zlepšení stavu životního prostředí hl. m. Prahy pro letošní rok. Jedná se celkem o 171 projektů od 103 žadatelů s celkovou částkou ve výši 45,59 mil. korun. V loňském roce bylo v grantovém řízení pro oblast životního prostředí...

Praha bude modernizovat městský rádiový systém. Zlepší se pokrytí i jeho bezpečnost

18. dubna 2018 v 08:16

Rada hlavního města Prahy včera souhlasila s rozvojem městského rádiového systému. Záměr na realizaci veřejné zakázky s názvem „Zvýšení spolehlivosti a zabezpečení Městského rádiového systému TETRA hl. m. Prahy – 2. etapa“ předloží primátorka hl. m. Prahy Adriana Krnáčová ke schválení...

V ulicích Prahy 6 budou informační stánky k Metropolitnímu plánu

18. dubna 2018 v 08:00

Chcete vědět více o Metropolitním plánu? Pak se neváhejte zastavit u informačních stánků Institutu plánování a rozvoje hl. m. Prahy (IPR Praha), které budou od začátku května až do konce června rozmístěny po městě.

Praha se opět zapojí do projektu bezplatných obědů

18. dubna 2018 v 07:27

Hlavní město Praha se i v letošním roce zapojí do projektu potravinové pomoci dětem ve vážné sociální nouzi v rámci Operačního programu potravinové a materiální pomoci, který spravuje Ministerstvo práce a sociálních věcí. Podání žádosti na dnešním jednání odsouhlasila Rada hlavního...

Další články
Nahoru