Dnes Pondělí - polojasno 18°C
Zítra Úterý - polojasno 13°C
Pondělí 10. 5. 2021
Svátek má Blažena
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Záchranáři v metropoli letos vypíšou tendr na sanitky, řeší také základny
Ilustrační foto: archiv ZZS HMP

Záchranáři v metropoli letos vypíšou tendr na sanitky, řeší také základny

Pražská zdravotnická záchranná služba letos vypíše tendr na 30 nových sanitek, začne rekonstruovat výjezdovou základnu v ulici 28. pluku a postaví novou základnu pro letecké záchranáře na ruzyňském letišti. V rozhovoru s ČTK to řekl ředitel pražských záchranářů Petr Kolouch. Další výjezdová stanice by podle něj letos měla vzniknout i v Nemocnici Na Františku.

Tendr na nové sanitky by podle ředitele měl být vypsán ještě v lednu. Dodal, že po vysoutěžení plánují odebrat jen maximálně deset vozů a další odebírat postupně. „Určitě nejdříve vozy zatížíme významným provozem v malém počtu," uvedl. Naposledy pražští záchranáři vybrali v soutěži 30 nových sanitek v roce 2018 za 142 milionů korun.

Kolouch dále řekl, že záchranáři by měli v lednu nebo únoru obdržet prototyp speciálního vozu pro infekční pacienty objednaného loni. Výhledově je v plánu také další část modernizace velkokapacitního zdravotnického kamionu Golem, který už má od loňská nový tahač. Zbývá repasovat návěs se zdravotnickým vybavením a 12 lůžky.

„To ale určitě bude záležet na covidu," vysvětlil ředitel a dodal, že Golem je využitelný v době epidemie a do jejího skončení se rekonstruovat nebude.

Rekonstrukci areálu záchranářů v ulici 28. pluku, který je ve špatném stavu, umožní po letech vyjednávání schválená směna majetku magistrátu se státem. Dlouhé průtahy byly podle ředitele i na letišti v Ruzyni, kde by se na základě už hotového projektu letos měl zbořit objekt, který měl být provizorní, ale stál tam mnoho desítek let. „Nahradí jej kompletní modulární základna,“ řekl Kolouch.

V Nemocnici Na Františku v minulosti výjezdová základna byla a na základě jednání s nemocnicí, magistrátem a Prahou 1, která zařízení provozuje, by se tam měla brzy vrátit. „Nepředpokládají se velké stavební úpravy, takže předpokládám, že to také bude v tomto roce," řekl.

Doplnil, že další kombinovanou základnu pro hasiče, městské strážníky a záchranáře staví městská část Suchdol. Další by měly vzniknout také v Běchovicích a v Klánovicích. Hasičský sbor také od roku 2019 rekonstruuje svoji zbrojnici v Argentinské ulici v Holešovicích, kde by měli záchranáři přistavět svoji základnu.

Pražská záchranná služba má více než 20 výjezdových základen a buduje další. Město, které ji zřizuje, také plánuje stavbu nového sídla administrativy a dispečinku, a to zřejmě na Střížkově.

Roční rozpočet organizace je zhruba půl miliardy korun. Loni pražští záchranáři řešili 114 915 případů, tedy zhruba o 13 000 méně než v roce 2019. V 5267 případech záchranáři do pražských nemocnic odvezli lidi s covidem-19.


Praha 5 se podílí na konferenci u příležitosti oslav Dne Evropy

Včera v 07:36

On-line konference Myšlenka Evropy a země české při příležitosti oslav Dne Evropy – Schumanova dne se koná ve středu 12. května od 17 hodin.

Praha pronajme byt spolku Silou Hlasu

8. května 2021 v 09:21

Pražští radní v pondělí rozhodli o pronájmu bytu uzpůsobeného pro lidi na vozíku spolku Silou Hlasu. Jeho zástupci zde bude učit kvadruplegiky žít v domácnosti ovládané hlasem. 

Další články
Nahoru