Dnes Pátek - obcasny-dest 14°C
Zítra Sobota - obcasny-dest 13°C
Pátek 22. 9. 2023
Svátek má Darina
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Záchranáři popsali zákrok, při kterém před Vánoci bojovali o život pobodané ženy
Záchranářka Michaela Procházková a záchranář Karel Kirs bojovali o život napadené ženy. Foto: Zdravotnická záchranná služba hl. m. Prahy

Záchranáři popsali zákrok, při kterém před Vánoci bojovali o život pobodané ženy

Dramatický příběh z prosince loňského roku, kdy v ulici Novodvorská ve čtvrté městské části pobodal útočník dvě ženy, z toho jednu do hrudníku a srdce, by měl mít dobrý konec. Pacientka v kritickém stavu ohrožení života přežila díky rychlému zásahu okolo projíždějících záchranářů a následné péči personálu ve Fakultní nemocnici v Motole. Nyní je při vědomí, bez neurologických deficitů a s dobrou prognózou návratu domů. Informovala o tom mluvčí záchranářů (ZZS HMP) Jana Poštová.

K události došlo 17. prosince večer. Očitý svědek tehdy upozornil bez bližších informací projíždějící posádku záchranářů, že opodál leží žena, která potřebuje jejich pomoc. Zdravotníci, jimž se už chýlila služba ke konci, samozřejmě neváhali, otočili se na křižovatce a zamířili v sanitním voze na místo.

„Na první pohled bylo patrné, že je žena v bezvědomí, na svetru byly vidět stopy krve ze dvou ran v oblasti hrudníku a břicha. Svědci nás upozornili, že ji někdo pobodal. Začali jsme pacientce poskytovat péči a požádali dispečink o vyslání lékařské posádky a přivolání policie, nebylo jisté, zda na místě útočník stále není,“ popsala první okamžiky na místě zdravotnická záchranářka Michaela Procházková, pro níž to byla mimochodem vůbec první služba po absolvování adaptačního procesu.

Záchranáři začali pomocí speciální gázy a obvazů přímo v ranách zastavovat krvácení. Pro doplnění tekutin a podání léků zajistili takzvaný instraoseální vstup – tedy navrtání holenní kosti.

U pacientky došlo k zástavě oběhu, a proto záchranáři zahájili resuscitaci nepřímou srdeční masáží. Ta byla úspěšná a srdeční funkci se podařilo obnovit. Poté podali záchranáři infuzí pacientce léky pro zpomalení krvácení a pro udržení krevního tlaku.

Mezitím svědci upozornili posádku na druhou zraněnou ženu, kterou opodál rovněž napadl totožný útočník.

„Nejistota, kdy se potřebujete věnovat pacientce, ale zároveň hlídáte, aby někdo nenapadl vaši kolegyni, vás nebo další lidi, byla na tomto případu pravděpodobně nejsložitější,“ řekl zdravotnický záchranář Karel Kirs, který byl na místě jako vedoucí výjezdové skupiny.

Druhá žena byla zraněna na horních končetinách a její stav naštěstí nebyl tak závažný, do brzkého příjezdu dodatečně přivolané záchranářské posádky ji tak poskytovali první pomoc dle instrukcí kolegů dobrovolníci z řad veřejnosti.

S péčí o pacientky pomáhala také kolemjdoucí zdravotní sestra mimo službu a dále také muž, který podle instrukcí záchranářů stlačoval kriticky zraněné pacientce hrudník při resuscitaci.

Po příjezdu lékařské posádky přemístili záchranáři první zraněnou ženu do sanitního vozu, kde provedli takvanou torakatomii, tedy úkon, při kterém se skalpelem vytvoří otvor do dutiny hrudní, aby krev proudící z ran netlačila na srdce, ale drénem odtékala z těla.

„Shodou okolností jsem dva měsíce před tímto zásahem přesně tento úkon trénoval v rámci nácviku na patologii. Je skvělé, že na záchrance máme takovou možnost si v rámci vzdělávání nacvičit život zachraňující zákroky, ke kterým se jinak jen tak v terénu nedostaneme. Je dobré být připraven, a ne překvapen,“ dodal Karel Kirs.

V sanitce podali zdravotníci další léky, lékař pacientce zajistil dýchací cesty a posádka ji za jeho doprovodu transportovala na urgentní příjem Fakultní nemocnice v Motole. Zde pacientku už očekával po předchozím avizování dispečinkem nemocniční tým připravený poskytnout komplexní péči odpovídající závažnosti zranění, a to včetně napojení na mimotělní oběh a operaci poraněného srdečního svalu.

„I přes protrahovanou resuscitační péči se pacientka po vysazení sedativních léků probrala do plného vědomí bez jakéhokoli neurologického deficitu. Nyní rehabilituje a prognóza návratu domů je určitě dobrá. Je to obrovský úspěch celého týmu, ať už členů Zdravotnické záchranné služby hl. m. Prahy, kteří velmi rychle zajistili první ošetření a předali nám velmi podrobné informace před svým příjezdem, tak všech kolegů lékařů, sester i sanitářů, kteří se na péči o pacientku podíleli,“ řekla Vlasta Vlasáková, lékařka Kliniky anesteziologie a resuscitační medicíny 2. LF UK a FN Motol.

Zásah byl komplikovaný nejen nejistotou způsobenou možným pohybem útočníka na místě, povětrnostními podmínkami a večerní hodinou, ale zejména absencí jakékoliv možnosti přípravy na takto složitý zásah.

V běžných případech mají záchranáři základní informace o výjezdu k dispozici v tísňové výzvě odesílané dispečinkem a mají několik minut při cestě na místo události, aby si prošli plánovaný postup.

„Jsem hrdý na své kolegy, kteří si dokázali poradit ve velmi náročné situaci a vedle odvahy projevili i mimořádnou profesionalitu, odborné a organizační schopnosti. Celá událost také ilustruje vynikající spolupráci mezi záchrannou službou, urgentním příjmem FNM, policií a v neposlední řadě také veřejností. Řetězec přežití v tomto případě zafungoval znamenitě a dává naději na dobrý konec tohoto příběhu a pacientčino uzdravení,“ dodal Petr Kolouch, ředitel ZZS HMP.


Autor: Lucie Rychlá

Vycházka: Park Eden a Slatiny

Dnes ve 12:30

Další architektonická vycházka Prahy 10 s názvem Zábavní park Eden a Slatiny se uskuteční v úterý 26. září od 17 hodin. Potrvá 90 minut a sraz je před vstupem do Muzea fotbalového klubu Slavia v ulice U Slavie. 

Cenu za příkladnou praxi v paliativní medicíně získala sestřička z VFN

Dnes ve 12:11

Opět se konala Celostátní konference paliativní medicíny a v letošním roce se jí zúčastnili i zdravotníci z Fakultní Thomayerovy nemocnice (FTN), a to z nového Oddělení paliativní péče, které vzniklo teprve na konci minulého roku. Cenu za příkladnou praxi v paliativní medicíně letos získala Jana...

Radnice mění poškozené odpadkové koše

Dnes v 11:31

Na Jižním Městě probíhá čištění a výměna odpadkových košů. Ulámané, prokopnuté či ohněm zničené odpadkové koše začala na pokyn Odboru životního prostředí vyměňovat servisní organizace městské části Praha 11 Jihoměstská majetková. Pokud je odpadkový koš počmáraný a není mechanicky poškozený,  bude...

Na náměstí Míru začíná Vinobraní na Grébovce

Dnes v 11:23

Hudebními či tanečními vystoupeními v pátek 22. září odpoledne začíná vinobraní v Havlíčkových sadech (Grébovka). Páteční program zahájí ve 14 hodin hudební vystoupení na náměstí Míru a v sobotu se akce přesune přímo do Grébovky. Na návštěvníky čeká 87 stánků, z nichž 39 bude prodávat víno....

Praha 15: Hostivařský Komunitní den

Dnes v 09:22

V areálu kostela Stětí sv. Jana Křtitele a Komunitního centra Farní dvůr se 7. října od 9 do 19 hodin koná komunitní sousedské setkání s dobročinným bazárkem, kreativní, sportovní, kuchařskou a dalšími dílnami, hrou pro rodiny s dětmi, přednáškou o historii...

Praha 6: Akce Pošli aktovku dál byla úspěšná, vybralo se rekordní množství

Dnes v 08:17

V Praze 6 byl ukončen pátý ročník sběru aktovek a školních pomůcek. Vybralo se rekordní množství, 273 aktovek a nepočítaně školních pomůcek.

Do Prahy 10 na Maňánu

Dnes v 08:11

V sobotu 23. září v ulici Brigádníků a přilehlém parku Solidarita se koná pátý ročník rodinného multižánrového festivalu.

Malá Strana září

Včera v 16:07

První ročník festivalu Malá Strana září nabídne o víkendu od 22. do 24. září prozkoumat tuto čtvrť novýma očima. V těch nejzajímavějších malostranských obchodech s designem, kosmetikou, šperky, ale také například v knihkupectvích, květinářstvích, restauracích, kavárnách a restauracích, bude...

Vinobraní na Máchalce 2023

Včera v 11:26

Vyvrcholením vinařského roku v Praze 9 bude Vinobraní na Máchalce jako součást Svatováclavských slavností. Víno, burčák, dobré jídlo a muzika od pátku do neděle 22. – 24. září.

Den stromů u Stodůleckého rybníka

Včera v 11:25

Tradiční Den stromů v Centrálním parku u Stodůleckého rybníka se koná ve čtvrtek 5. října od 9 do 14 hodin.

PVK: Přehled plánovaných výluk vody na 39. týden

Včera v 11:12

Pražské vodovody a kanalizace zveřejnily plánované výluky v dodávkách pitné vody příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací. 

Praha 14: Kurzy sebeobrany zdarma

Včera v 07:33

V rámci programu prevence kriminality pořádá radnice Prahy 14 kurzy sebeobrany zdarma.

Setkání: Stromy u tramvajové trati na Dědinu

Včera v 07:15

Stavba tramvajové tratě na Dědinu jde do finále a před zahájením provozu se bude Technická správa komunikací věnovat stávajícím dřevinám – potřebnému ošetření, pěstebním opatřením a výsadbě nových dřevin v případě kácení.

Vzpomínky na Maďarsko v Maňáně

20. září 2023 v 15:50

Poslední akcí letošního ročníku tradiční kampaně Prahy 14 Setkání kultur bude cestopisná beseda v kavárně Maňána na Černém Mostě.

Další články
Nahoru