Dnes Úterý - bourky 17°C
Zítra Středa - oblacno 22°C
Úterý 28. 5. 2024
Svátek má Vilém
Pražské drby
Co se v Praze povídá
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Záchranáři popsali zákrok, při kterém před Vánoci bojovali o život pobodané ženy
Záchranářka Michaela Procházková a záchranář Karel Kirs bojovali o život napadené ženy. Foto: Zdravotnická záchranná služba hl. m. Prahy

Záchranáři popsali zákrok, při kterém před Vánoci bojovali o život pobodané ženy

Dramatický příběh z prosince loňského roku, kdy v ulici Novodvorská ve čtvrté městské části pobodal útočník dvě ženy, z toho jednu do hrudníku a srdce, by měl mít dobrý konec. Pacientka v kritickém stavu ohrožení života přežila díky rychlému zásahu okolo projíždějících záchranářů a následné péči personálu ve Fakultní nemocnici v Motole. Nyní je při vědomí, bez neurologických deficitů a s dobrou prognózou návratu domů. Informovala o tom mluvčí záchranářů (ZZS HMP) Jana Poštová.

K události došlo 17. prosince večer. Očitý svědek tehdy upozornil bez bližších informací projíždějící posádku záchranářů, že opodál leží žena, která potřebuje jejich pomoc. Zdravotníci, jimž se už chýlila služba ke konci, samozřejmě neváhali, otočili se na křižovatce a zamířili v sanitním voze na místo.

„Na první pohled bylo patrné, že je žena v bezvědomí, na svetru byly vidět stopy krve ze dvou ran v oblasti hrudníku a břicha. Svědci nás upozornili, že ji někdo pobodal. Začali jsme pacientce poskytovat péči a požádali dispečink o vyslání lékařské posádky a přivolání policie, nebylo jisté, zda na místě útočník stále není,“ popsala první okamžiky na místě zdravotnická záchranářka Michaela Procházková, pro níž to byla mimochodem vůbec první služba po absolvování adaptačního procesu.

Záchranáři začali pomocí speciální gázy a obvazů přímo v ranách zastavovat krvácení. Pro doplnění tekutin a podání léků zajistili takzvaný instraoseální vstup – tedy navrtání holenní kosti.

U pacientky došlo k zástavě oběhu, a proto záchranáři zahájili resuscitaci nepřímou srdeční masáží. Ta byla úspěšná a srdeční funkci se podařilo obnovit. Poté podali záchranáři infuzí pacientce léky pro zpomalení krvácení a pro udržení krevního tlaku.

Mezitím svědci upozornili posádku na druhou zraněnou ženu, kterou opodál rovněž napadl totožný útočník.

„Nejistota, kdy se potřebujete věnovat pacientce, ale zároveň hlídáte, aby někdo nenapadl vaši kolegyni, vás nebo další lidi, byla na tomto případu pravděpodobně nejsložitější,“ řekl zdravotnický záchranář Karel Kirs, který byl na místě jako vedoucí výjezdové skupiny.

Druhá žena byla zraněna na horních končetinách a její stav naštěstí nebyl tak závažný, do brzkého příjezdu dodatečně přivolané záchranářské posádky ji tak poskytovali první pomoc dle instrukcí kolegů dobrovolníci z řad veřejnosti.

S péčí o pacientky pomáhala také kolemjdoucí zdravotní sestra mimo službu a dále také muž, který podle instrukcí záchranářů stlačoval kriticky zraněné pacientce hrudník při resuscitaci.

Po příjezdu lékařské posádky přemístili záchranáři první zraněnou ženu do sanitního vozu, kde provedli takvanou torakatomii, tedy úkon, při kterém se skalpelem vytvoří otvor do dutiny hrudní, aby krev proudící z ran netlačila na srdce, ale drénem odtékala z těla.

„Shodou okolností jsem dva měsíce před tímto zásahem přesně tento úkon trénoval v rámci nácviku na patologii. Je skvělé, že na záchrance máme takovou možnost si v rámci vzdělávání nacvičit život zachraňující zákroky, ke kterým se jinak jen tak v terénu nedostaneme. Je dobré být připraven, a ne překvapen,“ dodal Karel Kirs.

V sanitce podali zdravotníci další léky, lékař pacientce zajistil dýchací cesty a posádka ji za jeho doprovodu transportovala na urgentní příjem Fakultní nemocnice v Motole. Zde pacientku už očekával po předchozím avizování dispečinkem nemocniční tým připravený poskytnout komplexní péči odpovídající závažnosti zranění, a to včetně napojení na mimotělní oběh a operaci poraněného srdečního svalu.

„I přes protrahovanou resuscitační péči se pacientka po vysazení sedativních léků probrala do plného vědomí bez jakéhokoli neurologického deficitu. Nyní rehabilituje a prognóza návratu domů je určitě dobrá. Je to obrovský úspěch celého týmu, ať už členů Zdravotnické záchranné služby hl. m. Prahy, kteří velmi rychle zajistili první ošetření a předali nám velmi podrobné informace před svým příjezdem, tak všech kolegů lékařů, sester i sanitářů, kteří se na péči o pacientku podíleli,“ řekla Vlasta Vlasáková, lékařka Kliniky anesteziologie a resuscitační medicíny 2. LF UK a FN Motol.

Zásah byl komplikovaný nejen nejistotou způsobenou možným pohybem útočníka na místě, povětrnostními podmínkami a večerní hodinou, ale zejména absencí jakékoliv možnosti přípravy na takto složitý zásah.

V běžných případech mají záchranáři základní informace o výjezdu k dispozici v tísňové výzvě odesílané dispečinkem a mají několik minut při cestě na místo události, aby si prošli plánovaný postup.

„Jsem hrdý na své kolegy, kteří si dokázali poradit ve velmi náročné situaci a vedle odvahy projevili i mimořádnou profesionalitu, odborné a organizační schopnosti. Celá událost také ilustruje vynikající spolupráci mezi záchrannou službou, urgentním příjmem FNM, policií a v neposlední řadě také veřejností. Řetězec přežití v tomto případě zafungoval znamenitě a dává naději na dobrý konec tohoto příběhu a pacientčino uzdravení,“ dodal Petr Kolouch, ředitel ZZS HMP.


Autor: Lucie Rychlá

Žižkovské pivobraní

Dnes v 07:08

O víkendu 31. května a 1. června se milovníci piva opět sjedou na Parukářku do Prahy 3, kde na ně budou čekat více než tři desítky minipivovarů. Na pódiu nebude chybět hudební doprovod a další doprovodný program pro malé i velké.

Ošetření stromů v ulicích Benešovská a U Zdravotního ústavu

Včera v 08:53

V týdnu od 27. května bude probíhat arboristické ošetření stromů v Benešovské ulici, v úseku Ruská – Vlašimská a v části ulice U Zdravotního ústavu. Javory, které tvoří převážnou část stromořadí špatně snášejí městské prostředí a ve velké míře...

Vycházka s průvodcem: Staré Vršovice a jejich historie

Včera v 07:47

Trasa vycházky bude věnovaná objevování starých Vršovic, jejichž historie sahá do doby středověku. Uvidíte, kde bývaly staré vinice z doby Karla IV., kde se rozkládaly nejstarší usedlosti podél potoka Botiče a také, kde byla stará Vršovická tvrz či zajímavá vila...

SWAPuj s Bronzovkou

26. května 2024 v 07:02

Na swapu v úterý 28. května můžete měnit oblečení, které nám leží ve skříni v naději, že si ho někdy zase oblečete, obuv, která se nám kdysi líbila, ale vlastně se k ničemu nehodí, knihy, které už máte přečtené anebo ty, které jste si před lety koupili, ale nikdy číst...

Praha 13 chce na úřadu obsadit několik pracovních pozic

25. května 2024 ve 20:17

Úřad MČ Praha 13 vypsal výběrová řízení na několik pracovních pozic. Informoval o tom na sociálních sítích.

Malostranský hřbitov: Tanec smrti

25. května 2024 v 09:28

Divadelní průvod, pohřeb smutku, připomínka radostí života ve stylu site-specific, která herce společně s diváky podněcuje k oslavě života, ale nezapomíná ani na lidskou smrtelnost ve čtvrtek 30. května ve 20:30.

Reuse neděle v Praze 6

25. května 2024 v 07:52

Dát věcem druhou šanci můžete v neděli 2. června od 11 do 18 hodin na Vítězném náměstí.

Praha 6: Setkání v parku Malý Břevnov

25. května 2024 v 07:25

Další ze série setkání představitelů šesté městské části s veřejností se uskuteční v parku na Malém Břevnově. Tématem setkání ve středu 29. května v 17 hodin bude doprava, bytová výstavba nebo kulturní akce.

Žižkovské mezidvorky 2024

25. května 2024 v 06:31

Třináctý ročník multižánrového sousedského festivalu v sobotu 25. května od 13 hodin. Těšit se můžete na staronové, ale i zbrusu nové účastníky, nové dvorky k prozkoumání, bohatý program, setkání s místními umělci a výtvarníky a dalšími zajímavými lidmi...

Přijďte si s námi zahrát. Nedělní open air koncert

24. května 2024 ve 12:30

Devátý ročník open air koncertu s názvem Přijďte si s námi zahrát v neděli 26. května na Střeleckém ostrově.

Další články
Nahoru