Dnes Čtvrtek - jasno 1°C
Zítra Pátek - skorojasno 3°C
Čtvrtek 9. 2. 2023
Svátek má Apolena
Pražské masopusty
Letošní masopustová sezona v Praze zahrnuje řadu akcí
Záchranáři popsali zákrok, při kterém před Vánoci bojovali o život pobodané ženy
Záchranářka Michaela Procházková a záchranář Karel Kirs bojovali o život napadené ženy. Foto: Zdravotnická záchranná služba hl. m. Prahy

Záchranáři popsali zákrok, při kterém před Vánoci bojovali o život pobodané ženy

Dramatický příběh z prosince loňského roku, kdy v ulici Novodvorská ve čtvrté městské části pobodal útočník dvě ženy, z toho jednu do hrudníku a srdce, by měl mít dobrý konec. Pacientka v kritickém stavu ohrožení života přežila díky rychlému zásahu okolo projíždějících záchranářů a následné péči personálu ve Fakultní nemocnici v Motole. Nyní je při vědomí, bez neurologických deficitů a s dobrou prognózou návratu domů. Informovala o tom mluvčí záchranářů (ZZS HMP) Jana Poštová.

K události došlo 17. prosince večer. Očitý svědek tehdy upozornil bez bližších informací projíždějící posádku záchranářů, že opodál leží žena, která potřebuje jejich pomoc. Zdravotníci, jimž se už chýlila služba ke konci, samozřejmě neváhali, otočili se na křižovatce a zamířili v sanitním voze na místo.

„Na první pohled bylo patrné, že je žena v bezvědomí, na svetru byly vidět stopy krve ze dvou ran v oblasti hrudníku a břicha. Svědci nás upozornili, že ji někdo pobodal. Začali jsme pacientce poskytovat péči a požádali dispečink o vyslání lékařské posádky a přivolání policie, nebylo jisté, zda na místě útočník stále není,“ popsala první okamžiky na místě zdravotnická záchranářka Michaela Procházková, pro níž to byla mimochodem vůbec první služba po absolvování adaptačního procesu.

Záchranáři začali pomocí speciální gázy a obvazů přímo v ranách zastavovat krvácení. Pro doplnění tekutin a podání léků zajistili takzvaný instraoseální vstup – tedy navrtání holenní kosti.

U pacientky došlo k zástavě oběhu, a proto záchranáři zahájili resuscitaci nepřímou srdeční masáží. Ta byla úspěšná a srdeční funkci se podařilo obnovit. Poté podali záchranáři infuzí pacientce léky pro zpomalení krvácení a pro udržení krevního tlaku.

Mezitím svědci upozornili posádku na druhou zraněnou ženu, kterou opodál rovněž napadl totožný útočník.

„Nejistota, kdy se potřebujete věnovat pacientce, ale zároveň hlídáte, aby někdo nenapadl vaši kolegyni, vás nebo další lidi, byla na tomto případu pravděpodobně nejsložitější,“ řekl zdravotnický záchranář Karel Kirs, který byl na místě jako vedoucí výjezdové skupiny.

Druhá žena byla zraněna na horních končetinách a její stav naštěstí nebyl tak závažný, do brzkého příjezdu dodatečně přivolané záchranářské posádky ji tak poskytovali první pomoc dle instrukcí kolegů dobrovolníci z řad veřejnosti.

S péčí o pacientky pomáhala také kolemjdoucí zdravotní sestra mimo službu a dále také muž, který podle instrukcí záchranářů stlačoval kriticky zraněné pacientce hrudník při resuscitaci.

Po příjezdu lékařské posádky přemístili záchranáři první zraněnou ženu do sanitního vozu, kde provedli takvanou torakatomii, tedy úkon, při kterém se skalpelem vytvoří otvor do dutiny hrudní, aby krev proudící z ran netlačila na srdce, ale drénem odtékala z těla.

„Shodou okolností jsem dva měsíce před tímto zásahem přesně tento úkon trénoval v rámci nácviku na patologii. Je skvělé, že na záchrance máme takovou možnost si v rámci vzdělávání nacvičit život zachraňující zákroky, ke kterým se jinak jen tak v terénu nedostaneme. Je dobré být připraven, a ne překvapen,“ dodal Karel Kirs.

V sanitce podali zdravotníci další léky, lékař pacientce zajistil dýchací cesty a posádka ji za jeho doprovodu transportovala na urgentní příjem Fakultní nemocnice v Motole. Zde pacientku už očekával po předchozím avizování dispečinkem nemocniční tým připravený poskytnout komplexní péči odpovídající závažnosti zranění, a to včetně napojení na mimotělní oběh a operaci poraněného srdečního svalu.

„I přes protrahovanou resuscitační péči se pacientka po vysazení sedativních léků probrala do plného vědomí bez jakéhokoli neurologického deficitu. Nyní rehabilituje a prognóza návratu domů je určitě dobrá. Je to obrovský úspěch celého týmu, ať už členů Zdravotnické záchranné služby hl. m. Prahy, kteří velmi rychle zajistili první ošetření a předali nám velmi podrobné informace před svým příjezdem, tak všech kolegů lékařů, sester i sanitářů, kteří se na péči o pacientku podíleli,“ řekla Vlasta Vlasáková, lékařka Kliniky anesteziologie a resuscitační medicíny 2. LF UK a FN Motol.

Zásah byl komplikovaný nejen nejistotou způsobenou možným pohybem útočníka na místě, povětrnostními podmínkami a večerní hodinou, ale zejména absencí jakékoliv možnosti přípravy na takto složitý zásah.

V běžných případech mají záchranáři základní informace o výjezdu k dispozici v tísňové výzvě odesílané dispečinkem a mají několik minut při cestě na místo události, aby si prošli plánovaný postup.

„Jsem hrdý na své kolegy, kteří si dokázali poradit ve velmi náročné situaci a vedle odvahy projevili i mimořádnou profesionalitu, odborné a organizační schopnosti. Celá událost také ilustruje vynikající spolupráci mezi záchrannou službou, urgentním příjmem FNM, policií a v neposlední řadě také veřejností. Řetězec přežití v tomto případě zafungoval znamenitě a dává naději na dobrý konec tohoto příběhu a pacientčino uzdravení,“ dodal Petr Kolouch, ředitel ZZS HMP.


Autor: Lucie Rychlá

Radnice znají výsledky ankety zaměřené na využívání lesů a lesoparků

Včera ve 21:39

Anketu Jak využíváte lesy a lesoparky na jihu Prahy 4 a v Praze 12 připravila Praha 4 ve spolupráci s Prahou 12 a Katedrou zahradní a krajinné architektury České zemědělské univerzity. Zaměřila se na stav a využívání přírodně-rekreačních lokalit v oblasti Braníka, Hodkoviček, Lhotky, Kamýka a...

Praha 14: Pro kočičku na Plechárnu, koná se výstava

Včera v 18:14

Již po osmé proběhne 12. února v Kulturním centru Plechárna na sídlišti Černý most sraz desítky kočičích bezdomovců z mnoha spolků a zařízení zabývajících se jejich záchranou.

Pro kočičku do KC Zahrada

7. února 2023 ve 14:42

V KC Zahrada v Praze 11 v Malenické ulici najdete v sobotu 25. února kočičky k adopci.

Týden mozku 2023

7. února 2023 ve 12:26

Dvacátý čtvrtý ročník festivalu Týden mozku proběhne v budově Akademie věd ČR na Národní třídě 13. března. Část hlavního programu bude dostupná také online.

Poslechněte si Příběhy našich sousedů z Prahy 2

7. února 2023 v 11:23

Slavnostní prezentace projektu, který dětem přibližuje vzpomínky deseti proslulých i méně známých pamětníků z Prahy 2, jejichž životy významně ovlivnily dějinné události 20. století, se bude konat 3. dubna na Novoměstské radnici. Vzpomínky pamětníků z Prahy 2 ožijí díky audio reportážím a animaci...

Projekt Trenéři do škol v základních školách Prahy 2 pokračuje

6. února 2023 ve 14:36

Praha 2 bude pokračovat v zapojování profesionálních trenérů do hodin tělocviku. Projekt, který radnice pilotně spustila v minulém školním roce a který finančně podporuje, tak bude fungovat i nadále.

Hasiči zvou na taneční zábavu

6. února 2023 v 11:20

Taneční zábava v pátek 24. února v klubu Varta.

Pro kočičku do knihovny, koná se umísťovací výstava

4. února 2023 v 07:19

Umísťovací výstava koček se koná v sobotu 4. února od 11 do 17 hodin v prostorách Městské knihovny v Praze 2.

PVK: Přehled plánovaných výluk na 6 týden

3. února 2023 v 16:46

Pražské vodovody a kanalizace obnovily po novém roce plánované výluky v dodávkách pitné vody. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Praha 11: V Brandlově ulici se můžete nadále testovat na přítomnost koronaviru

3. února 2023 v 16:14

Praha 11 prodloužila nájem pozemku na rohu ulic Machkova a Brandlova, kde funguje testovací místo. Situace s šířením onemocnění covid-19 se sice po náročném období uklidnila, ale i v současné době přetrvává zájem o testování a očkování.

Kurzy oprav drobného nábytku pro veřejnost

3. února 2023 v 15:16

Hlavní město ve spolupráci se Střední odbornou školou Jarov na letošní rok přichystalo pro veřejnost sérii kurzů oprav drobného nábytku. V zázemí odborné školy bude k dispozici plně vybavená dílna, kde se budou kurzy jednou měsíčně konat. Odborný dohled zajistí truhlář z řad učitelů střední školy....

Benefiční koncert vynesl více než osmdesát tisíc korun

3. února 2023 v 11:27

Benefičním koncertem na Novoměstské radnice Praha oslavil Nadační fond Dvojka srdcem 5 let od založení. Během večera vystoupili bez nároku na honorář Ondřej G. Brzobohatý, sbor Vratislavka pod vedením Evy Kleinové, stejně jako moderátor večera Josef Mádle.

Saudská Arábie. Tematická snídaně na Plechárně

2. února 2023 v 19:30

Na Plechárně v Praze 14 se celý únor konají tematické snídaně. Během nich se dozvíte zajímavosti z různých koutů světa. Ve středu 8. února se s Petrem Mikolandou podíváte na místa a uslyšíte o životě v Saudské Arábii.

Další články
Nahoru