dnes
Pondělí - obcasny-dest
6°C
zítra
Úterý - zatazeno
6°C
pozítří
Středa - skorojasno
3°C
Zachovejte klid, je to jen na zkoušku. Prahu rozezvučí čtyři stovky sirén
Ve středu proběhne zkouška sirén. Ilustrační foto: autor

Zachovejte klid, je to jen na zkoušku. Prahu rozezvučí čtyři stovky sirén

Ve středu v poledne to bude v Praze dvě minuty pořádný hukot. Rozezvučí se stovky sirén. Naštěstí nepůjde o žádný poplach, jen o zkoušku jednotného systému varování a vyrozumění.

Ve 12 hodin se v Praze rozezní sirény, které budou vysílat zkušební nepřerušovaný tón po dobu dvou minut. Lidé budou těsně před polednem na zkoušku upozorněni prostřednictvím elektronických „mluvících“ sirén.

Informace zazní v českém a anglickém jazyce. Nejdříve tedy lidé větu: „Vážení občané, z důvodu prověření provozuschopnosti se dnes ve 12.00 hodin rozezní poplachové sirény na území hlavního města Prahy trvalým tónem po dobu 2 minut.“ Následovat bude anglický překlad.

Na území Prahy je varovný signál šířen prostřednictvím 430 sirén. Z toho je 212 elektrických sirén celoplošného systému varování v majetku státu, které jsou schopné generovat pouze akustické signály.

Autonomní systém varování a informování hl. m. Prahy disponuje 218 elektronickými sirénami, které jsou majetkem města a umožňují poskytnout hlasovou informaci o povaze a druhu hrozícího nebezpečí a způsobu ochrany před takovým nebezpečím.


Další články
Nahoru