Dnes Čtvrtek - polojasno 13°C
Zítra Pátek - bourky 13°C
Čtvrtek 23. 5. 2024
Svátek má Vladimír
Pražské drby
Co se v Praze povídá
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Začátky investování do dividendových akcií – důležitý krok pro každého investora
ByznysKomerční sdělení
Ilustrační foto: JD8 - stock.adobe.com

Začátky investování do dividendových akcií – důležitý krok pro každého investora

Investovat lze řadou různých způsobů, ovšem jedním z těch nejoblíbenějších je investování do dividendových akcií. Jde totiž o způsob, jak získat pasivní příjem z investic. Základem je však pochopit, jak celý proces funguje, abyste mohli zhodnotit své finance.

Dividendové portfolio

Pokud hledáte dlouhodobý stálý příjem ze svých investic, pak se vyplatí zařadit do portfolia dividendy. Základem je zpravidla nákup akcií různých společností – ty pak vyplácejí takzvané dividendy. V podstatě jde o část zisku, akciová společnost vám tedy bude pravidelně vyplácet určité finance. Získáte tedy pasivní příjem, který se v průběhu let může zvyšovat, pokud se firmě bude dařit.

Druhy dividend

Nejčastěji se setkáme s dividendami ve formě peněz – jde o zmíněnou „výplatu“. Jenže existuje několik různých druhů dividend, každá z nich má svá specifika:

  1. Peněžní dividendy: Jde o nejběžnější formu, kterou volí většina společností. Finance jsou vypláceny pravidelně, a to většinou jednou ročně. Výše odměny závisí na tom, jaký podíl firmy vlastníte.

  2. Akciové dividendy: Některé společnosti nevyplácí dividendy ve formě peněz, ale nabídnou vám další akcie. Může jít o dobrou investici do budoucnosti.

  3. Majetkové dividendy: Jak z názvu vyplývá, tyto dividendy jsou vypláceny v majetku. Může jít o různé komodity – nemovitosti, ale třeba i kávu nebo stříbro.

  4. Speciální dividendy: Jsou jednorázové a vyplácejí se navíc k běžným dividendám. Zejména tedy v případě, že má za sebou společnost velmi úspěšný rok.

TIP: Chcete se dozvědět více o dividendových akciích? Přečtěte si následující článek: https://www.xtb.com/cz/vzdelavani/investovani-do-dividendovych-akcii

Hlavní benefity

Investování do dividendových akcií se vyplatí z dlouhodobého hlediska. Nelze očekávat rychlý zisk, proto jde o vhodnou volbu spíše pro ty, kteří třeba šetří na důchod. Zisk bývá mnohdy vyšší ve srovnání s jinými trhy, nicméně rozhodně není zaručený. Výhodou však je, že vyplacené dividendy můžete reinvestovat a koupit za ně další akcie.

Možná rizika

Samozřejmě je nutné počítat i s určitými riziky a nevýhodami. Hodnota dividend může kolísat v průběhu roku i několika let. Nelze tedy počítat s tím, že byste měli jistý příjem. Někdy může být příliš velká odměna dokonce varováním – pokud jsou dividendy vysoké, možná se ani nepočítá s dobrým vývojem firmy v následujících letech. I u tohoto investování je proto třeba důkladně zvážit svou strategii. Základem by vždy mělo být dostatečně se vzdělat, abyste věděli, do čeho jdete. K dispozici jsou rozmanité zdroje, vybírat můžete z různých knih, ale skvělé jsou i webináře, různá videa a podobně.

TIP: Pokud stále váháte, můžete se obrátit na profesionály, kteří vám rádi pomohou. Vyzkoušet můžete investování s XTB – otevřou se vám různé možnosti a můžete využít i odborné poradenství. Spolupráce s profesionální společností vám může ušetřit spoustu starostí.

Příprava investičního plánu

Ať už investujete do čehokoli, je třeba mít plán. Vždy je důležité určit si, jakou máte toleranci rizika. Dle toho lze dále postupovat. Je třeba také rozhodnout, jak velkou část portfolia by dividendové akcie měly tvořit. Mějte na paměti, že portfolio by mělo být diverzifikované, nespoléhejte se tedy pouze na jednu možnost.

Časté chyby

Pozor byste měli dávat na možná rizika, ale také časté chyby, kterých se někteří investoři dopouští. Jednou z těch nejčastějších je výběr nevhodné společnosti, která neodpovídá vašemu cíli. Mnohdy je problémem zářivá minulost firmy, kdy řadu let vyplácela velké dividendy. Jenže neměli byste se řídit minulostí – ta totiž neurčuje, zda se firmě bude dařit i další roky. Při rozhodování byste měli zvážit různé faktory, jde zejména o celkové finanční zdraví firmy.

Diverzifikace se týká celkově portfolia, ale i jednotlivých aktiv. Pokud se rozhodnete investovat do dividendových akcií, je vhodné volit několik různých společností. Ty by ideálně měly být z různých oblastí – pokud se jednomu sektoru nedaří, neohrozí to vaše celkové výnosy.

Jako chybu lze mnohdy považovat i ignorování reinvestování dividend. Pokud máte možnost, snažte se investovat zpět do akcií. V průběhu let tak můžete ještě více profitovat. Investice do dividendových akcií představuje zajímavé řešení. Umožňuje vám rozšířit své bohatství, ovšem může se stát i pasivním příjmem. Jde o skvělý doplněk k běžnému příjmu, případně ho můžete využít v důchodu jako přilepšení. Vždy však myslete na to, že s každou investicí jsou spjatá určitá rizika.

Tento článek neposkytuje žádné investiční poradenství, slouží pouze pro informační účely.


PVK: Zákaznický portál bude přístupný jen přes webovou aplikaci

Dnes v 08:44

Podpora mobilní aplikace Moje Voda bude ukončena k 31. květnu letošního roku. Z podrobné analýzy dat totiž vyplynulo, že mobilní aplikace Moje Voda se již téměř nevyužívá.

Praha 15 získala dotaci z Operačního programu Jan Amos Komenský

21. května 2024 v 07:13

Praha 15 získala dotaci z Operačního programu Jan Amos Komenský na realizaci projektu Místní akční plán rozvoje vzdělávání na území správního obvodu Praha 15 – MAP IV.

Nový cirkulární spot Sto•re v Holešovické tržnici představuje disrupci v nakupování

16. května 2024 ve 12:34

V nově otevřeném cirkulárním obchodě Sto•re je normální STOkrát REcyklovat. Podle jeho tří hlavních zakladatelek je přirozené nenakupovat pořád nové. Pražané tak mají možnost pořídit si kurátorovaný nábytek, opravenou elektroniku, nádobí, předměty běžné denní potřeby i zachráněné pokojové...

Projekt Biometan získal ocenění Sustainability Star

13. května 2024 v 10:43

Projekt „Biometan – Využití kalového plynu na ÚČOV Praha“, který realizovala společnost Česká voda – MEMSEP ze skupiny Veolia pro Pražskou vodohospodářskou společnost v roce 2023 sbírá ocenění za oceněním. V březnu byl projekt jmenován Vodohospodářskou stavbou roku v kategorii do 50 mil. Kč za...

Divadlo Gong nabízí své prostory k pronájmu

29. dubna 2024 v 09:13

Vysočanské Divadlo Gong – kulturní a vzdělávací společenské centrum Prahy 9 – je příspěvkovou organizaci deváté městské části. Nabízí návštěvníkům nejen představení divadelních souborů z Prahy a okolí, ale i hudební vystoupení různých žánrů včetně pravidelných jazzových...

Další články
Nahoru