Dnes Čtvrtek - mlha 11°C
Zítra Pátek - obcasny-dest 15°C
Čtvrtek 29. 2. 2024
Svátek má Horymír
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Začátek předsednictví ČR v Radě EU doprovodí Praha desítkami akcí
Na 30. června a 1. července je připravena Výprava za lvím srdcem, kdy se potkají monumentální loutka českého lva a létající sokolové. Foto: ArtProm

Začátek předsednictví ČR v Radě EU doprovodí Praha desítkami akcí

Pražský magistrát připravil při příležitosti předsednictví České republiky Evropské unii hudební, divadelní a další kulturní a společenské akce, výstavy nebo přednášky. Do pražských ulic také vyjede eurotramvaj se speciálním polepem vytvořeným studenty. Radnice o tom informovala v tiskové zprávě. Vedení města v březnu schválilo, že metropole poskytne vládě a jednotlivým ministerstvům v době předsednictví zdarma své reprezentační prostory.

Už za několik dní převezme Česká republika předsednictví v Radě EU a Praha se na druhou polovinu roku 2022 stane symbolicky hlavním městem Evropy. Od pátku 24. června až do začátku července bude pro Pražany i návštěvníky metropole připravena řada programů a akcí s mottem „Praha žije Evropou“.

V rámci začátku předsednictví ČR v Radě EU je v Praze plánováno několik desítek akcí, ty první se uskuteční již v pátek 24. června. Širší centrum Prahy oživí například taneční choreografie a průvody.

Ve dnech 24., 25., 30. června a 1. července se bude jednat o hudebně-taneční Evropský průvod s vlajkami členských zemí EU a Prahy. Trasa povede z Hradčanského náměstí přes Karlův most a Mariánské náměstí na Staroměstské náměstí.

V pátek 24. a v sobotu 25. června večer vyjde z Mariánského náměstí na Staroměstské náměstí a dále na Kampu a zpět na Mariánské náměstí průvod svítících loutek The Visitors, které symbolizují obyvatele vodního světa.

Na 30. června a 1. července je následně připravena Výprava za lvím srdcem, kdy se monumentální loutka českého lva a „létající“ sokolové objeví na Mariánském i Staroměstském náměstí.

„Během českého předsednictví v Radě EU bude Praha v centru dění a stane se doslova hlavním městem Evropy. Proto hlavní město připravilo k příležitosti slavnostního zahájení předsednictví celou sérii událostí. Od pátku Prahu pohltí festival „Praha žije Evropu“, na který zvu všechny Pražany i návštěvníky města,“ uvedl primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

Prostranství u Rudolfina nabídne od pátku 24. do neděle 26. června multižánrový happening Praha, srdce Evropy s besedami na téma EU, hudebními vystoupeními, divadelními představeními nebo zábavnými aktivitami jak pro dospělé, tak pro děti. Program v pátek, v sobotu a v neděli vždy ve 14:30, 17:30 a ve 22:00 hodin doplní unikátní vystoupení akrobatky zavěšené pod heliovým balonem.

„Praha, srdce Evropy je multižánrový happening určený nejen Pražanům, ale i návštěvníkům naší metropole. Chceme Prahu ukázat jako město, které je živé, přátelské a plné překvapení. Při procházce centrem si tedy budete moci zahrát vědomostní hru, podívat se na dětské divadlo nebo třeba potkat obří loutku lva, která reprezentovala Českou republiku na světové výstavě EXPO v Dubaji. Průvody tanečníků s vlajkami vystřídají průvody svítících loutek a k nebi bude vzlétat balón s akrobatkou, ukážeme tak Prahu i z jiných úhlů, než ji známe,“ sdělil Jakub Vedral ze společnosti ArtProm. 

Mariánské náměstí se stane místem, kde v pátek 24. června náměstek starostky Paříže symbolicky předá předsednictví pražskému primátorovi a oba se zúčastní veřejné debaty na téma spolupráce mezi Paříží, Prahou a Stockholmem.

Část náměstí se promění v letní kino, které bude večer promítat francouzské, švédské a české filmy a uskuteční se zde i malý festival s ochutnávkou francouzské kuchyně, a to až do neděle 26. června.

„Panel připravený Pražským inovačním institutem bude věnován podpoře inovací a inovačního businessu a výměně zkušeností mezi Paříží a Prahou. Bude také příležitost seznámit se s příklady konkrétní podpory rozvoje strat-upů v Paříži i tím, jaké tematické oblasti jsou pro inovace a spolupráci města s businessem nejatraktivnější. Zajímat se budeme také o inovace, které pomáhají řešit klimatické cíle města či přechod na cirkulární ekonomiku,“ popsala Zuzana Drhová, zástupkyně ředitele Pražského inovačního institutu.

 „Program v Centru architektury a městského plánování se zaměří na tři metropole, které si předsednictví předávají. Během tří odlehčených diskuzí budeme hledat, kde se Praha může inspirovat, a kde naopak může naše hlavní město inspirovat v zahraničí. Na každou diskuzi poté naváže letní kino,“ řekla vedoucí CAMPu Štěpán Bärtl.

V pátek 24. června budou moci návštěvníci CAMPu zavítat do Paříže, v diskuzi na téma Městem na kole se zaměří hlavně na podporu francouzské metropole pro budování husté cyklistické sítě. Na diskuzi naváže letní kino s filmem Svatý závod, který tematicky sleduje cyklistický závod Tour de France.

V sobotu 25. června si bude možné prohlédnout, jaká místa se v Praze za poslední roky změnila, jak je složité dosáhnout změn a jak se dá dojít „Malými kroky k lepšímu městu“.

Následně se bude promítat film King Skate o začátku skateboardingu v Československu. A nedělní večer přenese návštěvníky do švédské metropole a nechá je nahlédnout pod pokličku její tradice v budování komunitního bydlení a úspěšné sociální politiky.

„Kampus Hybernská otevře svá vrata mimo jiné cirkularitě, upcyklingu a urban gardeningu v praxi. V pátek odpoledne se společně s Opravme Česko bude opravovat drobná domácí elektronika všem, co se svými předměty do Kampusu zavítají. V sobotu i v neděli naváže program v Cirkulární dílně, kde si dospělí i děti budou moci vyzkoušet třeba vrtat do betonu nebo si odnést malé upcykling výrobky. Na návštěvníky ale bude také čekat například výjimečná laserová show Struna Davida Vrbíka, předního světového laserového tvůrce, ten v pátek i v sobotu oslní nejen zrak, ale i sluch všech příchozích,“ uvedla Ema Pospíšilová, ředitelka Kampusu Hybernská.

Právě Kampus Hybernská se připojí do oslav sérií programů pro dospělé i děti. Pro malé návštěvníky to bude speciální Bublinová dílnička, divadelní představení a dětská kapela Bombarďák.

O pátečním večeru bude znít Kampusem hudba v podání Mária Biháriho a kapely Bachtale Apsa a David Vrbík představí unikání hudební nástroj – laserovou spektakulární strunu.

V sobotu se uskuteční koncert zpěvačky Terezy Dvořákové a klavíristky Amélie Teršilové, po něm bude následovat DJ Mikuláš Juráček a na závěr vystoupí opět David Vrbík se svou laserovou strunou. Nedělní program nabídne kromě jiného zajímavé workshopy pro děti.

A navštívit budou moci lidé i Čapadlo, unikátní prostor u Vltavy na Smetanově nábřeží, který bude hostit výstavu Noblis Arte mortem z recyklovaných odpadů. Hlavní město Praha zde představí zelenou hydroponickou stěnu a večery nabídnou hudební produkce umělců z Francie, Švédska a Polska. Součástí oslav bude také slavnostní nasvícení Petřína a budovy Nové radnice v barvách EU ve dnech 30. června a 1. července.

Celý program je na magistrátních stránkách Praha žije Evropou.


Autor: Karel Netolický

Praha 14 vyhlásí Sportovce roku 2023

Dnes v 08:25

Vyhlášení sportovce roku Prahy 14 proběhne v úterý 26. března v KD Kyje. Připraven je doprovodný program, vystoupí Anna Slováčková.

Velikonoční workshop pro rodiny s dětmi Prahy 4

Dnes v 08:05

Praha 4 zve na Velikonoční workshop pro rodiny s dětmi. Koná se v úterý 26. března na Nuselské radnici v dopoledních i odpoledních hodinách. Vyberte si variantu, která vám více vyhovuje, obě lekce jsou identické. Tentokrát si s dětmi vyrobíte barevnou vitráž a hebounkou...

Gatteo – Hostivařský session

Dnes v 07:47

Projekt Gatteo – Hostivařský session navazuje na úspěšná hraní v restauraci Karolína a rozšiřuje své působení do další části Prahy 15.

Praha 3: Osudy legionářů

Dnes v 07:29

U příležitosti 85. výročí německé okupace představí Martin Říha počátky vzniku nejrozsáhlejší vojenské ilegální odbojové organizace, její strukturu, činnost i plány v roce 1939. Současně budou na příkladu několika vybraných osobností popsány osudy legionářů...

PVK oslaví světový den vody

Včera v 11:37

Pražské vodovody a kanalizace oslaví Světový den vody Dnem otevřených dveří v Muzeu pražského vodárenství v areálu Podolské vodárny. Akce se uskuteční v neděli 17. března.

Novoměstská radnice otevře vyhlídkovou věž

Včera v 10:05

Vyhlídková věž Novoměstské radnice je v zimě z bezpečnostních důvodů uzavřena. Otevřena bude opět v první jarní den, 20. března.

Soused. Hořká komedie ze současnosti s Miroslavem Hanušem a Martinem Donutilem

Včera v 07:30

Městská divadla pražská uvedou v české premiéře napínavý příběh jednoho zdánlivě náhodného setkání. Hru Soused rakousko-německého scenáristy a spisovatele Daniela Kehlmanna uvede poprvé 16. března divadlo Rokoko.

Sobota: Polívkování na Smíchovské náplavce

Včera v 06:30

Polívkování na Smíchovské náplavce se koná v sobotu 2. března od 10–18 hodin na Hořejším nábřeží na Smíchovské náplavce. 

Praha 6 koordinuje stavby v prostoru Baba centrum

27. února 2024 ve 21:27

Projekt Baba centrum byl zadán v roce 2022 na základě dohody investorů v území (provozovatelů) a městské části. Následně byla zadána studie, která měla za úkol zkoordinovat všechny záměry v území, zejména dopravního charakteru, navázat na studii hlavního města Baba 1932 a především nalézt dopravní...

Kino Lucerna hostí festival japonského filmu

27. února 2024 ve 13:51

Sedmnáctý ročník japonského filmového festivalu Eigasai s podtitulem Postupujte podle instrukcí probíhá do 3. března v Kině Lucerna. Představí Japonsko a svět jeho specifických pravidel, přinese i oblíbené workshopy, kde si budou moci návštěvníci sami vyzkoušet ryze japonské dovednosti. Všechny...

Praha 1: Protipovodňové cvičení na ochranu Žofína

27. února 2024 v 08:16

Praha 1 a Jednotka SDH Praha 1 zvou na protipovodňové cvičení ochrany Žofína.

Další články
Nahoru