Dnes Sobota - prehanky-dest 22°C
Zítra Neděle - skorojasno 29°C
Neděle 26. 6. 2022
Svátek má Adriana
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Začátek předsednictví ČR v Radě EU doprovodí Praha desítkami akcí
Na 30. června a 1. července je připravena Výprava za lvím srdcem, kdy se potkají monumentální loutka českého lva a létající sokolové. Foto: ArtProm

Začátek předsednictví ČR v Radě EU doprovodí Praha desítkami akcí

Pražský magistrát připravil při příležitosti předsednictví České republiky Evropské unii hudební, divadelní a další kulturní a společenské akce, výstavy nebo přednášky. Do pražských ulic také vyjede eurotramvaj se speciálním polepem vytvořeným studenty. Radnice o tom informovala v tiskové zprávě. Vedení města v březnu schválilo, že metropole poskytne vládě a jednotlivým ministerstvům v době předsednictví zdarma své reprezentační prostory.

Už za několik dní převezme Česká republika předsednictví v Radě EU a Praha se na druhou polovinu roku 2022 stane symbolicky hlavním městem Evropy. Od pátku 24. června až do začátku července bude pro Pražany i návštěvníky metropole připravena řada programů a akcí s mottem „Praha žije Evropou“.

V rámci začátku předsednictví ČR v Radě EU je v Praze plánováno několik desítek akcí, ty první se uskuteční již v pátek 24. června. Širší centrum Prahy oživí například taneční choreografie a průvody.

Ve dnech 24., 25., 30. června a 1. července se bude jednat o hudebně-taneční Evropský průvod s vlajkami členských zemí EU a Prahy. Trasa povede z Hradčanského náměstí přes Karlův most a Mariánské náměstí na Staroměstské náměstí.

V pátek 24. a v sobotu 25. června večer vyjde z Mariánského náměstí na Staroměstské náměstí a dále na Kampu a zpět na Mariánské náměstí průvod svítících loutek The Visitors, které symbolizují obyvatele vodního světa.

Na 30. června a 1. července je následně připravena Výprava za lvím srdcem, kdy se monumentální loutka českého lva a „létající“ sokolové objeví na Mariánském i Staroměstském náměstí.

„Během českého předsednictví v Radě EU bude Praha v centru dění a stane se doslova hlavním městem Evropy. Proto hlavní město připravilo k příležitosti slavnostního zahájení předsednictví celou sérii událostí. Od pátku Prahu pohltí festival „Praha žije Evropu“, na který zvu všechny Pražany i návštěvníky města,“ uvedl primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

Prostranství u Rudolfina nabídne od pátku 24. do neděle 26. června multižánrový happening Praha, srdce Evropy s besedami na téma EU, hudebními vystoupeními, divadelními představeními nebo zábavnými aktivitami jak pro dospělé, tak pro děti. Program v pátek, v sobotu a v neděli vždy ve 14:30, 17:30 a ve 22:00 hodin doplní unikátní vystoupení akrobatky zavěšené pod heliovým balonem.

„Praha, srdce Evropy je multižánrový happening určený nejen Pražanům, ale i návštěvníkům naší metropole. Chceme Prahu ukázat jako město, které je živé, přátelské a plné překvapení. Při procházce centrem si tedy budete moci zahrát vědomostní hru, podívat se na dětské divadlo nebo třeba potkat obří loutku lva, která reprezentovala Českou republiku na světové výstavě EXPO v Dubaji. Průvody tanečníků s vlajkami vystřídají průvody svítících loutek a k nebi bude vzlétat balón s akrobatkou, ukážeme tak Prahu i z jiných úhlů, než ji známe,“ sdělil Jakub Vedral ze společnosti ArtProm. 

Mariánské náměstí se stane místem, kde v pátek 24. června náměstek starostky Paříže symbolicky předá předsednictví pražskému primátorovi a oba se zúčastní veřejné debaty na téma spolupráce mezi Paříží, Prahou a Stockholmem.

Část náměstí se promění v letní kino, které bude večer promítat francouzské, švédské a české filmy a uskuteční se zde i malý festival s ochutnávkou francouzské kuchyně, a to až do neděle 26. června.

„Panel připravený Pražským inovačním institutem bude věnován podpoře inovací a inovačního businessu a výměně zkušeností mezi Paříží a Prahou. Bude také příležitost seznámit se s příklady konkrétní podpory rozvoje strat-upů v Paříži i tím, jaké tematické oblasti jsou pro inovace a spolupráci města s businessem nejatraktivnější. Zajímat se budeme také o inovace, které pomáhají řešit klimatické cíle města či přechod na cirkulární ekonomiku,“ popsala Zuzana Drhová, zástupkyně ředitele Pražského inovačního institutu.

 „Program v Centru architektury a městského plánování se zaměří na tři metropole, které si předsednictví předávají. Během tří odlehčených diskuzí budeme hledat, kde se Praha může inspirovat, a kde naopak může naše hlavní město inspirovat v zahraničí. Na každou diskuzi poté naváže letní kino,“ řekla vedoucí CAMPu Štěpán Bärtl.

V pátek 24. června budou moci návštěvníci CAMPu zavítat do Paříže, v diskuzi na téma Městem na kole se zaměří hlavně na podporu francouzské metropole pro budování husté cyklistické sítě. Na diskuzi naváže letní kino s filmem Svatý závod, který tematicky sleduje cyklistický závod Tour de France.

V sobotu 25. června si bude možné prohlédnout, jaká místa se v Praze za poslední roky změnila, jak je složité dosáhnout změn a jak se dá dojít „Malými kroky k lepšímu městu“.

Následně se bude promítat film King Skate o začátku skateboardingu v Československu. A nedělní večer přenese návštěvníky do švédské metropole a nechá je nahlédnout pod pokličku její tradice v budování komunitního bydlení a úspěšné sociální politiky.

„Kampus Hybernská otevře svá vrata mimo jiné cirkularitě, upcyklingu a urban gardeningu v praxi. V pátek odpoledne se společně s Opravme Česko bude opravovat drobná domácí elektronika všem, co se svými předměty do Kampusu zavítají. V sobotu i v neděli naváže program v Cirkulární dílně, kde si dospělí i děti budou moci vyzkoušet třeba vrtat do betonu nebo si odnést malé upcykling výrobky. Na návštěvníky ale bude také čekat například výjimečná laserová show Struna Davida Vrbíka, předního světového laserového tvůrce, ten v pátek i v sobotu oslní nejen zrak, ale i sluch všech příchozích,“ uvedla Ema Pospíšilová, ředitelka Kampusu Hybernská.

Právě Kampus Hybernská se připojí do oslav sérií programů pro dospělé i děti. Pro malé návštěvníky to bude speciální Bublinová dílnička, divadelní představení a dětská kapela Bombarďák.

O pátečním večeru bude znít Kampusem hudba v podání Mária Biháriho a kapely Bachtale Apsa a David Vrbík představí unikání hudební nástroj – laserovou spektakulární strunu.

V sobotu se uskuteční koncert zpěvačky Terezy Dvořákové a klavíristky Amélie Teršilové, po něm bude následovat DJ Mikuláš Juráček a na závěr vystoupí opět David Vrbík se svou laserovou strunou. Nedělní program nabídne kromě jiného zajímavé workshopy pro děti.

A navštívit budou moci lidé i Čapadlo, unikátní prostor u Vltavy na Smetanově nábřeží, který bude hostit výstavu Noblis Arte mortem z recyklovaných odpadů. Hlavní město Praha zde představí zelenou hydroponickou stěnu a večery nabídnou hudební produkce umělců z Francie, Švédska a Polska. Součástí oslav bude také slavnostní nasvícení Petřína a budovy Nové radnice v barvách EU ve dnech 30. června a 1. července.

Celý program je na magistrátních stránkách Praha žije Evropou.


Autor: Karel Netolický

Andělská matiné v kostele Krista Spasitele

Včera ve 12:07

Praha 5 zve v rámci koncertního cyklu pro seniory v pondělí 27. června od 16 hodin do kostela Krista Spasitele na Andělská matiné.

Debata: Soutěž 4. kvadrant Vítězného náměstí

Včera v 09:49

Jak se promění 4. kvadrant Vítězného náměstí a jak jeho nová podoba naváže na historický vývoj území i již vytvořené studie? V úterý 28. června od 19 hodin v Ballingově sále NTK se můžete seznámit s připravovanou mezinárodní architektonickou soutěží na dostavbu 4. kvadrantu Vítězného...

Zákaznické centrum PVK přesune se na Floru, v Dykově ulici bude do konce července uzavřeno

24. června 2022 ve 14:10

Zákaznické centrum Pražských vodovodů a kanalizací v Dykově ulici bude od středy 29. června do 31. července uzavřeno. „Důvodem je rekonstrukce objektu. Zákaznické centrum bude dočasně umístěno v sídle PVK na adrese Hradecká 1, Praha 3 v blízkosti stanice metra linky A Flora,“ informoval tiskový...

V Praze platí do odvolání zákaz rozdělávání ohňů na rizikových místech

24. června 2022 ve 12:57

Na základě výstrahy před nebezpečím požáru, kterou vydal Český hydrometeorologický ústav, platí od čtvrtka 23. června od až do odvolání na území Prahy nařízení týkající se zákazu rozdělávání ohňů na místech zvýšeného nebezpečí vzniku požáru. Výstraha platí také pro výskyt silných...

V Participativním rozpočtu Prahy 15 lze podpořit až tři návrhy

24. června 2022 v 11:47

Revitalizace hřiště, knihobudka, stůl na ping-pong, venkovní sezení. V Praze 15 se hlasuje o participativním rozpočtu.

Hanspaulský festival

24. června 2022 v 11:16

Hudba, občerstvení a koutek pro děti 26. června na louce pod Hanspaulským zámečkem.

PIKI příběhy v parku Portheimka

23. června 2022 ve 13:35

Pátá městská část podpořila projekt „PIKI příběhy v parku“ nad nímž přezvali záštitu místostarostové Lukáš Herold a Lubomír Brož. Tento projekt tak úspěšně navazuje na jiné městské části Prahy. Na Smíchově je poprvé s cílem zavést novou letní tradici v parku...

Hudební festival Metronome Prague zahájily kapely z Ukrajiny. Dnes vystoupí Nick Cave

23. června 2022 ve 12:08

Na Výstavišti Praha začal pátý ročník hudebního festivalu Metronome Prague, který na osmi scénách nabídne pět desítek umělců. Jedna ze scén bude přístupná zdarma. Přestože třídenní hlavní program začíná až dnes, včerejší večer věnovali organizátoři speciálnímu koncertu s line-upem nabitým ryze...

Praha 11: Pavel Šporcl představí svůj program Paganiniana

23. června 2022 v 08:05

Houslový virtuos Pavel Šporcl představí svůj program Paganiniana poprvé na nádvoří Chodovské tvrze.

Igor Orozovič obdržel cenu pro Osobnost filantropie a chystá svůj první open-air koncert na Kampě

23. června 2022 v 07:11

Herec a muzikant Igor Orozovič se za svoji úspěšnou charitativní píseň Hippokratova armáda stal Sbírkovým hrdinou roku. Nyní je součástí divadelního recitálu MARTA na Letní scéně Kampa, kde také 28. srpna 2022 uspořádá se svou kapelou open-air koncert Když chlap svléká...

Praha 4 zavlažuje trávníky

22. června 2022 ve 20:03

Radnice Prahy 4 pořídila v loňském roce závlahy travních porostů do pěti svých revitalizovaných parků. Jedná se o parky na Zeleném pruhu, zahrada Jeremenkova, parku Halasova, na Roztylské náměstí a do parku před ZŠ Jižní na Spořilově.

Další články
Nahoru