dnes
Pátek - oblacno
5°C
zítra
Sobota - prehanky-snih
3°C
pozítří
Neděle - prehanky-snih
2°C
Začaly Svatováclavské trhy, připraveny jsou stovky litrů burčáku i doprovodný program
Návštěvníci uvidí i dobové souboje. Foto: archiv

Začaly Svatováclavské trhy, připraveny jsou stovky litrů burčáku i doprovodný program

Patron českých zemí – svatý Václav – otevřel v centru Prahy stejnojmenné slavnosti. Až do konce září je v dolní části Václavského náměstí na padesát prodejních míst s tradičními pochutinami a dárkovými drobnostmi. Trhy doprovodí také program, který připomene jeden z nejvýznamnějších českých svátků. Pro návštěvníky je připraveno také moravské víno a burčák.

„Na Svatováclavských trzích najdou návštěvníci tradiční české výrobce. Chybět nebude medovina, paličkované dečky, dřevěné hračky, sušená květinová vazba ani ukázky kovářské práce. Rozšířili jsme také program, takže svatý Václav i historičtí hudebníci a tanečnice budou k vidění přímo na tržišti častěji,“ upřesňuje Libor Votruba, předseda představenstva společnosti Taiko, která je pořadatelem Svatováclavských trhů.

V dolní části Václavského náměstí najdou hosté padesát prodejních míst. V jednom z prodejních domků je umístěný Svatováclavský vinný šenk, který nabízí moravské víno a velkopavlovický burčák. „Do Prahy přivezeme okolo šesti set litrů pravého burčáku a věříme, že o něj bude zájem. Burčák pijí především Češi, cizinci ho moc nepřipravují, je to spíš naše tradice, která ke svatému Václavovi patří. Navíc je to nejzdravější mok, který pročišťuje a obsahuje vitaminy C a D,“ upřesňuje Martin Vild, dodavatel vína na Svatováclavské trhy.

Patron české země zamíří mezi svůj lid

Svatováclavské trhy představí v centru Prahy také program spojený se svatováclavskou tradicí. Každý všední den si mohou přijít návštěvníci trhů poslechnout živou historickou dobovou hudbu. Různí umělci budou vystupovat vždy zhruba mezi 16. až 18. hodinou. Někteří využijí také nástroje, které byly známé již za života svatého Václava.

 „Na Svatováclavských trzích bude mimo jiné vystupovat také dobová tanečnice Paola, která předvede i tanec s ohněm. V některých víkendových dnech se pak budou mezi stánky pohybovat rytíři. Trhy bude navštěvovat i samotný kníže Václav, který přijde obdarovat návštěvníky symbolickými upomínkovými groši,“ upřesňuje Libuše Klinková, manažerka programu trhů. Organizátoři také připravují na neděli 20. září den rytířů plný šermířských soubojů a turnajů pro děti.

V den svátku svatého Václava 28. září přijede na Václavské náměstí hned dvakrát sám kníže se svým průvodem. Jednou ve 14 hodin a znovu v 16 hodin. Děti se mohou těšit na rytířské soutěže, dospělí pak na zajímavou podívanou. V průvodu půjdou krásné tanečnice, šermíři i středověká hudba ve vypracovaných dobových kostýmech. V jeho čele pak svatý Václav na koni, který usedne na trůn a bude po celou dobu sledovat šerm a historický tanec.

Svatováclavské trhy na Václavském náměstí vyvrcholí v pondělí 28. září na Svatého Václava.


Další články
Nahoru