Dnes Pondělí - polojasno 31°C
Zítra Úterý - bourky 25°C
Pondělí 21. 6. 2021
Svátek má Alois
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Začalo odstraňování torza pomníku maršála Koněva, o nové podobě místa bude jasno příští rok v létě
Torzo pomníku z bubenečského náměstí brzy zmizí. Foto(2x): JP

Začalo odstraňování torza pomníku maršála Koněva, o nové podobě místa bude jasno příští rok v létě

Torzo pomníku sovětského maršála Ivana Stěpanoviče Koněva na náměstí Interbrigády v Praze 6 obehnala ohrada, na místě se objevil stavební stroj a dělníci. Začaly několikatýdenní úpravy nevzhledného místa. Dokud nebude postaven nový pomník, poroste zde tráva.

konev-bourani-2 Od dubnového odstranění sochy Koněva vandalové rozkradli část mramorového obložení pomníku, podstavec sochy je posprejován. Kolem torza se aktuálně objevila ohrada, uvnitř které je rušno.

„Úpravy nebudou trvat dlouho. Dojde k odstranění torza pomníku, místo bude upraveno a zatravněno,“ uvedl místostarosta Prahy 6 pro kulturu Jan Lacina (STAN). Z lokality bude kromě zbytku pomníku odvezeno i sedmdesát kubíků zeminy. Celkové náklady na úpravy jsou kolem milionu korun.

Podle místostarosty vypíše šestá městská část do konce letošního roku podle pravidel České komory architektů výtvarnou soutěž na Památník osvobození Prahy.

„Je možné, že nebude stát na stejném místě jako Koněv. Soutěž je i na řešení celého náměstí Interbrigády, tak uvidíme, kam pomník soutěžící navrhnou. Ale určitě se nechystáme udělat na náměstí nějaké revoluční řešení a velké přesuny,“ pokračoval Lacina.

Soutěž bude probíhat v první polovině příštího roku, s vyhlášením výsledků se počítá v létě 2021. Následně bude na realizaci určen rok až rok a půl. Nový pomník by tak mněl vzniknout ještě v tomto volebním období. „To je můj cíl, rád bych to dotáhnul do voleb,“ dodal místostarosta Prahy 6 Jan Lacina. Komunální volby budou na podzim 2022.

Kontroverzní Koněv zmizel během nouzového stavu

Rozporuplné reakce budící sochu maršála Ivana Stěpanoviče Koněva nechala šestá městská část odstranit letos na začátku dubna v době nouzového stavu. Vyvolalo to velké emoce u části společnosti.

Někteří lidí tento krok uvítali, jiní odsoudili. Rozdílné názory na toto téma byly a jsou i mezi politiky. Odstranění například kritizoval prezident Miloš Zeman, stejně jako to vadilo Rusku. Řada politiků naopak Prahu 6 podpořila za odvahu.

Koněv (1897 – 1973) byl odveden do armády za první světové války. Po bolševické revoluci se dal do služeb nového komunistického Sovětského svazu.

Vojsko pod jeho vedením se v dubnu 1945 účastnilo dobytí Berlína. Následně osvobodilo severní, střední a východní Čechy a jako první spojenecká armáda se dostalo v květnu 1945 do Prahy. V ní už den před tím kapitulovala německá armáda.

V padesátých letech se stal Koněv hlavním velitelem spojených ozbrojených sil členských států Varšavské smlouvy. V roce 1956 jeho armáda potlačila maďarské povstání.

Koněvova socha v nadživotní velikosti byla v Praze odhalena 9. května 1980 a je dílem sochaře Zdeňka Krybuse a architekta Vratislava Růžičky.

Socha, oceněná znalkyní na 13 milionů korun, je nyní uložena v depozitáři v Měšicích u Prahy. Má se následně přesunout do Muzea paměti 20. století, jehož vybudování chystá hlavní město. Jeden čas se také zvažovalo, že by socha byla přesunuta do Ruska.


Na Karlově náměstí si bezpečnostní situace vyžádala častější kontroly

Včera ve 22:22

Praha 2 se v uplynulých týdnech zaměřila na řešení zhoršené bezpečnostní situace na Karlově náměstí, iniciovala častější policejní kontroly v lokalitě. Městská část o tom informovala v tiskové zprávě.

Provozní doba pracovišť pražského magistrátu

Včera ve 21:03

Magistrát upravuje od pondělí 21. června provoz pro veřejnost na pracovištích hlavní podatelny, který byl až dosud z důvodů pandemie covid-19 omezen. 

Architektonická soutěž navrhne reprezentativní prostor mezi Stromovkou a Letnou

19. června 2021 v 08:08

Oblast u Národního technického muzea a Národního zemědělského muzea nalezne novou podobu v architektonické soutěži. Rada hlavního města Prahy pověřila Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy (IPR) přípravou urbanisticko-architektonické soutěže o návrh na řešení tohoto...

Představitelé Prahy a Vídně podepsali dohodu o vzájemné spolupráci

19. června 2021 v 08:00

Dlouholeté neformální partnerství nyní stvrdili primátor Prahy Zdeněk Hřib a starosta Vídně Michael Ludwig oficiální smlouvou o spolupráci mezi oběma městy, která má platnost příštích pět let. 

Zaměstnanci pražských škol dostanou přidáno o půl miliardy korun

19. června 2021 v 07:47

Pražští radní odsouhlasili předložený návrh na posílení mzdových prostředků pro pracovníky škol a školských zařízení, jejichž zřizovatelem je hlavní město Praha a městské části. 

Milion chvilek vystaví v neděli finální účet Babišovi a jeho vládě

19. června 2021 v 06:22

V neděli 20. června se od 16 hodin uskuteční na Václavském náměstí v Praze demonstrace s názvem Jdeme do finále: NECOUVNEME!, na které spolek Milion chvilek pro demokracii zúčtuje se současnou vládou. Na akci Chvilkaři sepíšou všechny problémy a kauzy Babišovy politiky na velkou účtenku...

Další články
Nahoru