Dnes Pondělí - jasno 4°C
Zítra Úterý - zatazeno 4°C
Pondělí 8. 3. 2021
Svátek má Gabriela
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Začalo odstraňování torza pomníku maršála Koněva, o nové podobě místa bude jasno příští rok v létě
Torzo pomníku z bubenečského náměstí brzy zmizí. Foto(2x): JP

Začalo odstraňování torza pomníku maršála Koněva, o nové podobě místa bude jasno příští rok v létě

Torzo pomníku sovětského maršála Ivana Stěpanoviče Koněva na náměstí Interbrigády v Praze 6 obehnala ohrada, na místě se objevil stavební stroj a dělníci. Začaly několikatýdenní úpravy nevzhledného místa. Dokud nebude postaven nový pomník, poroste zde tráva.

konev-bourani-2 Od dubnového odstranění sochy Koněva vandalové rozkradli část mramorového obložení pomníku, podstavec sochy je posprejován. Kolem torza se aktuálně objevila ohrada, uvnitř které je rušno.

„Úpravy nebudou trvat dlouho. Dojde k odstranění torza pomníku, místo bude upraveno a zatravněno,“ uvedl místostarosta Prahy 6 pro kulturu Jan Lacina (STAN). Z lokality bude kromě zbytku pomníku odvezeno i sedmdesát kubíků zeminy. Celkové náklady na úpravy jsou kolem milionu korun.

Podle místostarosty vypíše šestá městská část do konce letošního roku podle pravidel České komory architektů výtvarnou soutěž na Památník osvobození Prahy.

„Je možné, že nebude stát na stejném místě jako Koněv. Soutěž je i na řešení celého náměstí Interbrigády, tak uvidíme, kam pomník soutěžící navrhnou. Ale určitě se nechystáme udělat na náměstí nějaké revoluční řešení a velké přesuny,“ pokračoval Lacina.

Soutěž bude probíhat v první polovině příštího roku, s vyhlášením výsledků se počítá v létě 2021. Následně bude na realizaci určen rok až rok a půl. Nový pomník by tak mněl vzniknout ještě v tomto volebním období. „To je můj cíl, rád bych to dotáhnul do voleb,“ dodal místostarosta Prahy 6 Jan Lacina. Komunální volby budou na podzim 2022.

Kontroverzní Koněv zmizel během nouzového stavu

Rozporuplné reakce budící sochu maršála Ivana Stěpanoviče Koněva nechala šestá městská část odstranit letos na začátku dubna v době nouzového stavu. Vyvolalo to velké emoce u části společnosti.

Někteří lidí tento krok uvítali, jiní odsoudili. Rozdílné názory na toto téma byly a jsou i mezi politiky. Odstranění například kritizoval prezident Miloš Zeman, stejně jako to vadilo Rusku. Řada politiků naopak Prahu 6 podpořila za odvahu.

Koněv (1897 – 1973) byl odveden do armády za první světové války. Po bolševické revoluci se dal do služeb nového komunistického Sovětského svazu.

Vojsko pod jeho vedením se v dubnu 1945 účastnilo dobytí Berlína. Následně osvobodilo severní, střední a východní Čechy a jako první spojenecká armáda se dostalo v květnu 1945 do Prahy. V ní už den před tím kapitulovala německá armáda.

V padesátých letech se stal Koněv hlavním velitelem spojených ozbrojených sil členských států Varšavské smlouvy. V roce 1956 jeho armáda potlačila maďarské povstání.

Koněvova socha v nadživotní velikosti byla v Praze odhalena 9. května 1980 a je dílem sochaře Zdeňka Krybuse a architekta Vratislava Růžičky.

Socha, oceněná znalkyní na 13 milionů korun, je nyní uložena v depozitáři v Měšicích u Prahy. Má se následně přesunout do Muzea paměti 20. století, jehož vybudování chystá hlavní město. Jeden čas se také zvažovalo, že by socha byla přesunuta do Ruska.


K evropským městům řešícím krátkodobé ubytování v bytech se připojila Praha 1

Včera ve 20:44

Od března letošního roku má Praha 1 svého zástupce ve skupině 22 regionů a měst, která připomínkuje problematiku krátkodobých ubytovacích služeb na poli EU a nazývá se Aliance evropských měst pro řešení krátkodobých ubytovacích služeb. První městskou část zastupuje právník Jan Eisenreich, člen...

Praha 5: Online setkání k projektu Strategie rozvoje 2030+

6. března 2021 v 09:18

Strategie rozvoje 2030+ vstupuje do další části. Po analytické části, která mapovala život na Pětce, dokončuje radnice část návrhovou.

Pražská plynárenská nabízí v době pandemie mobilní kancelář

3. března 2021 v 19:37

I když zákazníci Pražské plynárenské mohou veškeré záležitosti spojené s dodávkou energií řešit online a společnost toto řešení doporučuje, myslí i na ty, pro které je tato forma komunikace obtížně využitelná nebo složitá. Po dobu, kdy budou z důvodu pandemie covid uzavřeny obchodní kanceláře...

Lepší komunikace s neslyšícími na radnici Prahy 2

3. března 2021 v 10:46

U příležitosti Mezinárodního dne sluchu, který se letos slaví již 15. rokem, vylepší Praha 2 ve spolupráci se společností Transkript Online komunikaci s neslyšícími.

Další články
Nahoru