Dnes Neděle - zatazeno 4°C
Zítra Pondělí - prehanky-snih 3°C
Neděle 5. 12. 2021
Svátek má Jitka
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Začalo odstraňování torza pomníku maršála Koněva, o nové podobě místa bude jasno příští rok v létě
Torzo pomníku z bubenečského náměstí brzy zmizí. Foto(2x): JP

Začalo odstraňování torza pomníku maršála Koněva, o nové podobě místa bude jasno příští rok v létě

Torzo pomníku sovětského maršála Ivana Stěpanoviče Koněva na náměstí Interbrigády v Praze 6 obehnala ohrada, na místě se objevil stavební stroj a dělníci. Začaly několikatýdenní úpravy nevzhledného místa. Dokud nebude postaven nový pomník, poroste zde tráva.

konev-bourani-2 Od dubnového odstranění sochy Koněva vandalové rozkradli část mramorového obložení pomníku, podstavec sochy je posprejován. Kolem torza se aktuálně objevila ohrada, uvnitř které je rušno.

„Úpravy nebudou trvat dlouho. Dojde k odstranění torza pomníku, místo bude upraveno a zatravněno,“ uvedl místostarosta Prahy 6 pro kulturu Jan Lacina (STAN). Z lokality bude kromě zbytku pomníku odvezeno i sedmdesát kubíků zeminy. Celkové náklady na úpravy jsou kolem milionu korun.

Podle místostarosty vypíše šestá městská část do konce letošního roku podle pravidel České komory architektů výtvarnou soutěž na Památník osvobození Prahy.

„Je možné, že nebude stát na stejném místě jako Koněv. Soutěž je i na řešení celého náměstí Interbrigády, tak uvidíme, kam pomník soutěžící navrhnou. Ale určitě se nechystáme udělat na náměstí nějaké revoluční řešení a velké přesuny,“ pokračoval Lacina.

Soutěž bude probíhat v první polovině příštího roku, s vyhlášením výsledků se počítá v létě 2021. Následně bude na realizaci určen rok až rok a půl. Nový pomník by tak mněl vzniknout ještě v tomto volebním období. „To je můj cíl, rád bych to dotáhnul do voleb,“ dodal místostarosta Prahy 6 Jan Lacina. Komunální volby budou na podzim 2022.

Kontroverzní Koněv zmizel během nouzového stavu

Rozporuplné reakce budící sochu maršála Ivana Stěpanoviče Koněva nechala šestá městská část odstranit letos na začátku dubna v době nouzového stavu. Vyvolalo to velké emoce u části společnosti.

Někteří lidí tento krok uvítali, jiní odsoudili. Rozdílné názory na toto téma byly a jsou i mezi politiky. Odstranění například kritizoval prezident Miloš Zeman, stejně jako to vadilo Rusku. Řada politiků naopak Prahu 6 podpořila za odvahu.

Koněv (1897 – 1973) byl odveden do armády za první světové války. Po bolševické revoluci se dal do služeb nového komunistického Sovětského svazu.

Vojsko pod jeho vedením se v dubnu 1945 účastnilo dobytí Berlína. Následně osvobodilo severní, střední a východní Čechy a jako první spojenecká armáda se dostalo v květnu 1945 do Prahy. V ní už den před tím kapitulovala německá armáda.

V padesátých letech se stal Koněv hlavním velitelem spojených ozbrojených sil členských států Varšavské smlouvy. V roce 1956 jeho armáda potlačila maďarské povstání.

Koněvova socha v nadživotní velikosti byla v Praze odhalena 9. května 1980 a je dílem sochaře Zdeňka Krybuse a architekta Vratislava Růžičky.

Socha, oceněná znalkyní na 13 milionů korun, je nyní uložena v depozitáři v Měšicích u Prahy. Má se následně přesunout do Muzea paměti 20. století, jehož vybudování chystá hlavní město. Jeden čas se také zvažovalo, že by socha byla přesunuta do Ruska.


Autor: Jan Puci

Milostivé léto v Praze 2

2. prosince 2021 v 11:58

Do 28. ledna 2022 probíhá akce umožňující fyzickým osobám zbavit se exekucí vedených vůči nim městskou částí Praha 2 vzniklých především v souvislosti s nájmem obecních bytů a nebytových prostor.

Praha pošle nemocnicím další čtyři miliony korun

2. prosince 2021 v 07:57

Rada Prahy na pondělním jednání odsouhlasila návrh na poskytnutí finančních prostředků v celkové výši 4 miliony korun na dofinancování lékařské pohotovostní služby pro vybrané smluvní poskytovatele zdravotních služeb na území hlavního města.

Zákazníkům zkrachovalých dodavatelů energií pomůže nový web

2. prosince 2021 v 07:48

Hlavní město se snaží pomoci Pražanům lépe se orientovat v aktuálně složité situaci v oblasti odběru energií, zejména v souvislosti s nedávným ukončením činnosti společnosti Bohemia Energy, kdy její zákazníci nyní dočasně odebírají zemní plyn a elektřinu v režimu tzv. Dodavatelů poslední instance...

Provoz úřadu Prahy 11 zůstává beze změn

1. prosince 2021 v 09:39

Co se týče úřadu městské části, zůstává pro veřejnost otevřen beze změn. S ohledem na zajištění maximální bezpečnosti zaměstnanců úřadu i návštěvníků však byly prostory určené pro styk s veřejností upraveny a jsou pravidelně dezinfikovány.

Další články
Nahoru