Dnes Středa - polojasno 11°C
Zítra Čtvrtek - prehanky-dest 10°C
Středa 17. 4. 2024
Svátek má Rudolf
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Začalo kompletní ošetření stromořadí, osmiletá péče vyjde Prahu až na 972 milionů korun
Prořezy stromů v Roháčově ulici. Foto: TSK

Začalo kompletní ošetření stromořadí, osmiletá péče vyjde Prahu až na 972 milionů korun

Pražská Technická správa komunikací (TSK) začala v polovině dubna prořezávat a ošetřovat uliční stromořadí, práce potrvají nejméně osm let. Práce za toto období dle informací ve věstníku veřejných zakázek vyjdou na 972,3 milionu korun a podle mluvčí TSK Barbory Liškové se budou týkat zhruba 100 000 stromů.  

TSK nově vybrala dodavatele odborných arboristických prací. Pražané je mohou potkávat v korunách pražských stromořadí od poloviny letošního dubna po dobu dalších minimálně osmi let.

Na práce vypsala správa komunikací tendr rozdělený na osm částí, ve kterém uspěly firmy ALL4TREES, Gardenline, SANKOL, ARBOTYL a arborista Tomáš Gut.

„TSK tak získala pro metropoli dodavatele stabilní a kontinuální péče a v některých případech i záchranáře cenných stromořadí, které se již mohou nacházet na hraně své životnosti,“ uvedla Lišková.

Arboristé budou převážně stromolezeckou technikou provádět řezy v korunách stromů podle individuálního, odborně stanoveného hodnocení. Vedle řezů výchovných, bezpečnostních i zdravotních se zaměří také na obvodové redukce koruny.

A velmi často i na zvýšení podchozích a podjezdových profilů, které jsou v Praze ve srovnání s jinými evropskými městy nízké. V některých případech nainstalují i vazby do korun stromů.

Z pohledu veřejnosti mohou některé prořezy působit jako radikální zásah, ohrožující životaschopnost stromů. „Není tomu tak, zásahy jsou definovány odborníky s letitou praxí z domova i zahraničí. Zásahy jsou navíc často citlivě rozdělené na etapy a provádíme je zejména na větvích, kde víme, že by absence zásahu způsobila výrazně horší problémy v blízké či vzdálenější budoucnosti, kdy už nebudou řešitelné. Větší zásahy navíc nikdy nejsou prováděny na stromech se sníženou vitalitou,“ vysvětlila mluvčí.

Prořezy lze provádět celoročně, nejsou omezené obdobím vegetačního klidu. Obecně přijatý termín zimních řezů může být naopak pro dřevinu velmi rizikový, zejména následují-li v nejbližších týdnech po řezu silní mrazy.

Arboristické práce budou probíhat na území celého hlavního města. Práce odstartovaly na začátku dubna odborným proškolením. Nyní se naplno rozjely na území Prahy 6, konkrétně v ulicích Thákurově, Kolejní, Seminární. Pokračovat se pak bude tento týden v Praze 10 a v Praze 7. Od května pak poběží prořezy na území celé metropole.

Všichni stromolezci jsou podle Liškové držitelé potřebných certifikátů a hodnocení stromů a dozor prací mají na starosti odborníci.


Autor: puc

Provoz Škodova paláce bude v pátek omezen

Dnes ve 13:34

V pátek 19. dubna odpoledne se v budově Magistrátu hl. m. Prahy, ve Škodově paláci v Praze 1, uskuteční evakuační cvičení, které bude trvat zhruba půl hodiny. Provoz Škodova paláce bude v tento den výrazně omezen a po dobu cvičení bude objekt zcela uzavřen.

Tragédie v Kyjích: Vlak srazil dva muže, přebíhali přes koleje

Včera v 09:41

Kolem půl desáté v pondělí večer došlo k tragédii u železniční zastávky Praha – Kyje. Dva muže, které přebíhali přes koleje v místech, kde to je zakázáno, srazil vlak mířící do centra Prahy. Oba na místě zemřeli. Železniční doprava byla odkloněna.

Dotační program podpoří inovační akce

15. dubna 2024 v 08:07

Rada hl. m. Prahy minulý týden schválila Program na podporu akcí v oblasti inovací v hlavním městě pro rok 2024. Program spouští město s cílem poskytovat podporu inovačním akcím systematicky a předvídatelně. K financování akcí z tohoto programu Praha pro rok 2024 vyčlenila...

Další články
Nahoru