Dnes Úterý - oblacno 14°C
Zítra Středa - oblacno 17°C
Úterý 21. 3. 2023
Svátek má Radek
Zpravodajství
Novinky z hlavního města
Začalo kompletní ošetření stromořadí, osmiletá péče vyjde Prahu až na 972 milionů korun
Prořezy stromů v Roháčově ulici. Foto: TSK

Začalo kompletní ošetření stromořadí, osmiletá péče vyjde Prahu až na 972 milionů korun

Pražská Technická správa komunikací (TSK) začala v polovině dubna prořezávat a ošetřovat uliční stromořadí, práce potrvají nejméně osm let. Práce za toto období dle informací ve věstníku veřejných zakázek vyjdou na 972,3 milionu korun a podle mluvčí TSK Barbory Liškové se budou týkat zhruba 100 000 stromů.  

TSK nově vybrala dodavatele odborných arboristických prací. Pražané je mohou potkávat v korunách pražských stromořadí od poloviny letošního dubna po dobu dalších minimálně osmi let.

Na práce vypsala správa komunikací tendr rozdělený na osm částí, ve kterém uspěly firmy ALL4TREES, Gardenline, SANKOL, ARBOTYL a arborista Tomáš Gut.

„TSK tak získala pro metropoli dodavatele stabilní a kontinuální péče a v některých případech i záchranáře cenných stromořadí, které se již mohou nacházet na hraně své životnosti,“ uvedla Lišková.

Arboristé budou převážně stromolezeckou technikou provádět řezy v korunách stromů podle individuálního, odborně stanoveného hodnocení. Vedle řezů výchovných, bezpečnostních i zdravotních se zaměří také na obvodové redukce koruny.

A velmi často i na zvýšení podchozích a podjezdových profilů, které jsou v Praze ve srovnání s jinými evropskými městy nízké. V některých případech nainstalují i vazby do korun stromů.

Z pohledu veřejnosti mohou některé prořezy působit jako radikální zásah, ohrožující životaschopnost stromů. „Není tomu tak, zásahy jsou definovány odborníky s letitou praxí z domova i zahraničí. Zásahy jsou navíc často citlivě rozdělené na etapy a provádíme je zejména na větvích, kde víme, že by absence zásahu způsobila výrazně horší problémy v blízké či vzdálenější budoucnosti, kdy už nebudou řešitelné. Větší zásahy navíc nikdy nejsou prováděny na stromech se sníženou vitalitou,“ vysvětlila mluvčí.

Prořezy lze provádět celoročně, nejsou omezené obdobím vegetačního klidu. Obecně přijatý termín zimních řezů může být naopak pro dřevinu velmi rizikový, zejména následují-li v nejbližších týdnech po řezu silní mrazy.

Arboristické práce budou probíhat na území celého hlavního města. Práce odstartovaly na začátku dubna odborným proškolením. Nyní se naplno rozjely na území Prahy 6, konkrétně v ulicích Thákurově, Kolejní, Seminární. Pokračovat se pak bude tento týden v Praze 10 a v Praze 7. Od května pak poběží prořezy na území celé metropole.

Všichni stromolezci jsou podle Liškové držitelé potřebných certifikátů a hodnocení stromů a dozor prací mají na starosti odborníci.


Autor: puc
Další články
Nahoru