Dnes Sobota - zatazeno 2°C
Zítra Neděle - snih 3°C
Sobota 23. 1. 2021
Svátek má Zdeněk
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Začalo hledání stromu pro vánoční trhy na Staroměstském náměstí, loni přijel smrk z Liberecka
Ozdobený smrk na Staroměstském náměstí. Foto: archiv

Začalo hledání stromu pro vánoční trhy na Staroměstském náměstí, loni přijel smrk z Liberecka

Společnost Taiko, která v Praze pořádá vánoční trhy, po desáté vyhlásila soutěž na vánoční strom. Lidé mohou do poloviny září zasílat tipy na jehličnany, které by se podle nich v době adventu dobře vyjímaly na Staroměstském náměstí. Ten, kdo vítězný strom nabídne nebo na něj upozorní, získá odměnu 10 000 korun.

V rámci dnes vyhlášené soutěže Hledá se strom mohou zájemci zasílat svoje tipy na jehličnany, které jsou vhodné pro největší trhy v centru Prahy. Fotografie a popis stromů může veřejnost zasílat do 15. září. Ideální je smrk ztepilý, který se může nacházet na soukromém pozemku i veřejném prostranství.

Zasílat lze tipy na stromy, které jsou přerostlé a začínají být nebezpečné svému okolí, takže je nutné je z bezpečnostních důvodů pokácet, případně stojí na stavebních pozemcích.

Strom musí mít rovnoměrné zavětvení, pravidelný kmen a měl by být zhruba 23 až 25 metrů vysoký a už od pohledu v dobrém stavu. Zda je strom skutečně v pořádku, nakonec prověří dendrologové z Mendelovy univerzity v Brně.

Vítězný strom bude upravený na bezpečnou výšku 22 metrů. Může růst kdekoli v České republice. Jen je třeba, aby byl dobře dostupný pro těžkou techniku, protože se nesmí při kácení poškodit.

Blízko něj se musí dostat jeřáb a tahač s návěsem. Strom se přímo při kácení pokládá na připravený návěs tak, aby se nepoškodily větve. Naložený strom má totiž po zajištění větví šířku zhruba čtyři až pět metrů.

Vhodného kandidáta vyberou organizátoři 1. listopadu 2020, nazdobený strom se slavnostně rozsvítí na Staroměstském náměstí poslední listopadovou sobotu. Loni trvalo dlouho, než se podařilo vhodný strom najít.

V polovině srpna společnost Taiko oznámila, že žádný ze čtrnácti doručených tipů nevyhovuje daným kritériím. Nakonec se vhodný kandidát podařil najít v Semilech v Libereckém kraji, kde šestapadesátiletý smrk rostl na soukromém pozemku.

Vánoční smrk v roce 2018 pocházel z obce Rynoltice v Libereckém kraji. Na soukromém pozemku rostl 55 let a dosáhl výšky 22 metrů. Jeho majitel se rozhodl ho odstranit kvůli jeho výšce, protože stál nedaleko domu.

V roce 2017 pocházel 24 metrů vysoký smrk pro Staroměstské náměstí z Roztok u Křivoklátu a rostl na soukromém pozemku 66 let. V roce 2016 přijel do Prahy dvaadvacetimetrový smrk z Pecky v Královéhradeckém kraji.


Hořel částečně devastovaný byt

Včera ve 14:40

Hodinu a dvanáct minut po dnešní půlnoci zasahovali profesionální a dobrovolní hasiči u požáru bytu obytného domu v suchdolské ulici K Háji.

Další články
Nahoru