dnes
Neděle - jasno
31°C
zítra
Pondělí - prehanky-dest
30°C
pozítří
Úterý - prehanky-dest
30°C
Začalo hledání provozovatelů prostor v nábřežních zdech na pražských náplavkách
Úprava kobek na Rašínově nábřeží by měla být hotova do konce června. Foto (3x): Jan Puci

Začalo hledání provozovatelů prostor v nábřežních zdech na pražských náplavkách

Hlavní město hledá nájemce několika opravovaných kobek na náplavkách, které dosud sloužily jako sklady. Hotovy by měly být na Hořejším nábřeží na konci května a na podskalské náplavce na konci června. Novinářům to včera řekli zástupci města a architekt Petr Janda, který novou podobu náplavek navrhl. Některé z kobek budou vybaveny obřími okny, vyrobenými v Thajsku. Zejména podskalskou náplavku v sezóně navštěvují tisíce lidí.

Výběrové řízení vypsalo město 6. dubna a týká se jedné kobky na Rašínově nábřeží a šesti na Hořejším. Mají sloužit jako tři kavárny, zázemí pro jednu z nich a dva ateliéry. Zájemci mají na podání nabídky 30 dní.

Podle kurátora pražských náplavek Jiřího Sulženka bude nejdůležitější kvalita navrhovaného záměru, která bude tvořit polovinu hodnocení. Město tím chce nalákat originální provozovatele. Minimální nájem za gastronomické provozy je 300 korun za metr čtvereční a měsíc, u ateliérů je to 180 korun. Plocha kobek se pohybuje od zhruba 55 do 120 metrů čtverečních.

kobky-duben-2019-a-nahled Kobky na Hořejším nábřeží by měly být hotovy koncem května a ty na Rašínově nábřeží koncem června. Noví nájemci si budou muset prostory zařídit. Některým minulým nájemcům, například známému Bajkazylu, byla smlouva prodloužena a na původní místo se vrátí.

Šest z 19 opravovaných kobek bude vybaveno velkými designovými okny. Mají půlkulový tvar a bude je možné celá otevřít a prostor tak co nejvíce zpřístupnit. Skla jsou podle architekta Jandy natolik velká, že je nemohla vyrobit běžná linka a musela se najmout specializovaná firma.

Mají tloušťku šest až sedm centimetrů, obdobný typ se používá na mořská akvária. Specializovaná firma má továrnu v USA a v Thajsku. „Jelikož my jsme blíž na dopravu k Thajsku, tak se vyráběla tam a přes Hamburk se přivezla lodí sem," uvedl architekt. Instalovat se budou na úplný závěr oprav kobek.

kobky-duben-2019-b-nahled Dohromady se na obou náplavkách rekonstruuje 19 kobek, z nichž v pěti budou toalety. Funkce zbytku je rozdělena mezi kavárny, galerie a ateliéry. „V tuhle chvíli je proinvestováno 30 milionů do přípojek elektřiny, odpadu a vody na Hořejším nábřeží a 90 milionů korun za všech 19 kobek, které se připravují pro budoucí užití," doplnil Sulženko.

Opravy náplavek magistrát zahájil loni, první fáze má podle projektu stát 225 milionů korun. Zahrnuje opravy kobek, vybudování síťové infrastruktury a umístění nového mobiliáře.

Podle radního Prahy pro majetek Jana Chabra (TOP 09) bude pražské koalice ještě rozhodovat o tom, nakolik bude pokračovat v dalších plánech minulého vedení. Ty počítaly například s vybudováním bazénů v řece, sloužících jako lázně.


V Počernicích praskl přivaděč vody, do jámy se propadla dvě auta

Včera v 19:43

Více než sto let starý přivaděč z káranské vodárny do Prahy dnes ráno prasknul v Dolních Počernicích. Vytvořila se kaverna, do které se propadly dvě zaparkovaná auta. Dodávky do Prahy nebyly omezeny, z Káraného vedou do metropole další dva přivaděče. Oprava potrvá do 18. srpna. Auta vytáhnula...

Odměna za práci v okrskových volebních komisích Prahy 5

7. srpna 2020 ve 22:53

Volby do Senátu Parlamentu ČR se konají 2. a 3. října 2020. Úřad městské části Praha 5 zajišťuje volby do Senátu za volební obvod č. 21.

Český USAR tým odletěl z Prahy do Bejrútu

5. srpna 2020 ve 23:29

Dnes po 16. hodině odstartovalo z pražského Letiště Václava Havla do Bejrútu letadlo s USAR týmem, který má 36 členů.

Další články
Nahoru